Průmysl v dubnu opět pozitivně překvapil, obchodní bilance pokračuje v přebytku

13:13 | B Z | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Průmyslová výroby - duben

Průmyslová výroba v dubnu vzrostla o 3,3 % r/r, což překonalo naše očekávání (2,3 % r/r). Sezóně očištěná průmyslová výroba vzrostla o 0,8 % m/m (0,1 % v březnu) a meziročně byla vyšší o 3,4 %, což je nejvyšší růst za posledních 9 měsíců. Celkově dubnové výsledky domácího průmyslu byly nečekaně silné v mnoha rozměrech.

Celkovou výkonnost průmyslu táhla opět výroba aut (5 % r/r; příspěvek k růstu 1,0 procentní bod), ale vedle toho k růstu se vrátila i řada dalších oborů. Dalším velkým překvapením byl nárůst nových zakázek (9 %r/r), které silně rostou druhý měsíc v řadě (6 % r/r v březnu). Stejným tempem rostly zahraniční i tuzemské zakázky.

Obrázek domácího průmyslu je stále smíšený. Poslední tvrdá data z domácího průmyslu jsou na mnoha úrovních opakovaně lepší, než je vývoj předstihových ukazatelů (např. indexy nákupních manažerů) a to u nás i v zahraničí. Zatím nadále očekáváme růst průmyslu do 2 % (3,3 v roce 2018).

 

Obchodní bilance – duben

Obchodní bilance v dubnu podle očekávání skončila s  přebytkem 17,6 mld. CZK (16 mld. v dubnu 2018). Oživila se dynamiku obratu, export i import vzrostly shodně o 7 % r/r, což je nejvyšší růst za posledních 5 měsíců. Exporty rostly ke všem naším obchodním partnerům. Na vývozní straně pozitivně třetí měsíc v řadě silně rostl vývoz aut (8 % r/r). Na dovozní straně významným faktorem byl dovoz dražší ropy a plynu, u kterých se meziročně deficit prohloubil o 3,4 mld. korun.

Za období leden-duben obchodní bilance kumulativně skončila v přebytku 72 mld. korun (vloni 72 mld.). Pro celý letošní rok očekáváme přebytek kolem 90 mld. korun, tj. 1,6 % HDP (114 mld. v roce 2018).

 

Data jsou lepší, ale zatím spíše neutrální pro měnovou politiku ČNB. Po květnovém zvýšení sazeb ČNB a vzhledem k vnějším rizikům (zpomalení eurozóny) do konce roku zatím žádné další zvýšení sazeb nečekáme. ČNB bude pravděpodobně vyčkávat na další vývoj. Koruna nereagovala na výsledky a beze změny se držela kolem 25,67 CZK/EUR.

Zdroj:Petr Sklenář, Hlavní ekonom - J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Čeští řidiči často při výběru ojetého auta podceňují testovací jízdu

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 14.8.2019

Ilustrativní obrázek

CFO ČEZu Novák: Rok 2020 bychom měli mít ještě o trochu lepší než rok 2019

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 9.8.2019

Ilustrativní obrázek

ČEZ oznámil prodloužení odstávky 2. bloku JE Dukovany kvůli speciální kontrole parogenerátoruČti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street klesá

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy končí růstem

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely čtvrteční seanci bez výraznějších změn, index S&P -0,05%

Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu čtvrteční seance posiluje

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.