Průmysl v dubnu opět pozitivně překvapil, obchodní bilance pokračuje v přebytku

13:13 | B Z | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Průmyslová výroby - duben

Průmyslová výroba v dubnu vzrostla o 3,3 % r/r, což překonalo naše očekávání (2,3 % r/r). Sezóně očištěná průmyslová výroba vzrostla o 0,8 % m/m (0,1 % v březnu) a meziročně byla vyšší o 3,4 %, což je nejvyšší růst za posledních 9 měsíců. Celkově dubnové výsledky domácího průmyslu byly nečekaně silné v mnoha rozměrech.

Celkovou výkonnost průmyslu táhla opět výroba aut (5 % r/r; příspěvek k růstu 1,0 procentní bod), ale vedle toho k růstu se vrátila i řada dalších oborů. Dalším velkým překvapením byl nárůst nových zakázek (9 %r/r), které silně rostou druhý měsíc v řadě (6 % r/r v březnu). Stejným tempem rostly zahraniční i tuzemské zakázky.

Obrázek domácího průmyslu je stále smíšený. Poslední tvrdá data z domácího průmyslu jsou na mnoha úrovních opakovaně lepší, než je vývoj předstihových ukazatelů (např. indexy nákupních manažerů) a to u nás i v zahraničí. Zatím nadále očekáváme růst průmyslu do 2 % (3,3 v roce 2018).

 

Obchodní bilance – duben

Obchodní bilance v dubnu podle očekávání skončila s  přebytkem 17,6 mld. CZK (16 mld. v dubnu 2018). Oživila se dynamiku obratu, export i import vzrostly shodně o 7 % r/r, což je nejvyšší růst za posledních 5 měsíců. Exporty rostly ke všem naším obchodním partnerům. Na vývozní straně pozitivně třetí měsíc v řadě silně rostl vývoz aut (8 % r/r). Na dovozní straně významným faktorem byl dovoz dražší ropy a plynu, u kterých se meziročně deficit prohloubil o 3,4 mld. korun.

Za období leden-duben obchodní bilance kumulativně skončila v přebytku 72 mld. korun (vloni 72 mld.). Pro celý letošní rok očekáváme přebytek kolem 90 mld. korun, tj. 1,6 % HDP (114 mld. v roce 2018).

 

Data jsou lepší, ale zatím spíše neutrální pro měnovou politiku ČNB. Po květnovém zvýšení sazeb ČNB a vzhledem k vnějším rizikům (zpomalení eurozóny) do konce roku zatím žádné další zvýšení sazeb nečekáme. ČNB bude pravděpodobně vyčkávat na další vývoj. Koruna nereagovala na výsledky a beze změny se držela kolem 25,67 CZK/EUR.

Zdroj:Petr Sklenář, Hlavní ekonom - J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 20/06/19

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 6.6.2019

Ilustrativní obrázek

Správní rada Renaultu se sejde v pondělí nad tématem fúze s Fiat Chrysler

Ilustrativní obrázek

Conectart hlásí v meziročním srovnání 57% nárůst obratu

Ilustrativní obrázek

Výroba osobních vozů v ČR za první čtyři měsíce meziročně poklesla o 1,1 %.Čti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy na zelené vlně

Ilustrativní obrázek

Benzín a nafta jsou výrazně levnější

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie s mírnými zisky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.