Průmysl i maloobchod vykáže za květen solidní tempo růstu

08.07.2016 08:57 | Redakce W4T | Diskuze

Česká koruna se většinu včerejšího obchodního dne pohybovala kolem hodnoty 27,05 CZK/EUR. K této hranici se sesunula asi o 2 haléře po zveřejnění informací o květnové obchodní bilanci. Ta dosáhla rekordního přebytku v tomto měsíci, který činil CZK 18,2 mld. Na tomto historickém výsledku se podepsaly především velmi dobré exporty automobilového průmyslu na evropské trhy. Meziročně zmírnil i schodek bilance s komoditami, jejichž ceny jsou stále meziročně nižší.

 

Obě regionální měny včera získaly asi 0,4 %. Maďarský forint těžil z lepších dat o vývoji průmyslu v květnu, než byly publikované výsledky průmyslu jejich největšího obchodního partnera Německa. Na druhou stranu i tak výsledek zaostal za předpovědí tržních analytiků, kteří očekávali zrychlení tempa meziročního růstu na 5,5 %.

Dnes se dozvíme data za vývoj inflace v červnu v Maďarsku. Konsenzus agentury Bloomberg je 0,2 % m/m. Hlavní nálož dat ale přijde z domácích luhů a hájů. Průmyslová produkce by podle našeho odhadu měla vzrůst o 7,8 % y/y. Za tím stojí efekt kalendářních dní, kdy letošní květen měl o tři pracovní dny více. Fundamentálně by ovšem měla být podpořena automobilových průmyslem, jak včera napověděl výsledek květnové obchodní bilance. Stavebnictví by mělo umazat část svého meziročního poklesu (na -10,2 %), když očekáváme meziměsíční růst o 1,2 %. Silná soukromá poptávka založena na rostoucích mzdách a klesající nezaměstnanosti pak v květnu podpořila růst maloobchodu (bez aut) o 7,7 % y/y.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.