"Průměrná míra inflace za rok 2015 je nejnižší od roku 2003. Ceny služeb přitom vzrostly o 0,8 procenta, ceny zboží se nezměnily," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.
Loňskou inflaci ovlivnilo zejména zlevnění benzinu a nafty. Jejich ceny klesly meziročně ve všech měsících a průměrný pokles za celý rok byl 13,5 procenta. Tím se ceny pohonných hmot v prosinci 2015 přiblížily k úrovni prosince 2009, uvedl ČSÚ.
Vedle pohonných hmot byly loni levnější i potraviny a nealkoholické nápoje, navíc byly zrušeny regulační poplatky při výdeji léků na recept a poplatky u lékařů a u vybraných výrobků byla zavedena druhá snížená sazba daně z přidané hodnoty ve výši deseti procent. Naopak zdražily tabákové výrobky, bydlení, oděvy a obuv. Lidé proti předchozímu roku více zaplatili i za rekreaci, kulturu, stravování nebo služby.
V samotném prosinci meziroční vývoj cen ovlivnilo výraznější zlevnění potravin a nealkoholických nápojů a menší pokles cen v dopravě. Proti prosinci 2014 méně stály například pekárenské výrobky nebo některé mléčné výrobky. V oddíle doprava zmírnil cenový pokles hlavně díky pohonným hmotám, jejichž ceny byly v prosinci nižší o 15,1 procenta, uvedl ČSÚ.
Proti předloňskému prosinci naopak zdražily tabákové výrobky a alkohol. Stouply i ceny vodného, stočného, tepla a zvýšilo se i nájemné. Lidé více zaplatili i za dovolené nebo stravovací služby.
Zlevnění potravin a nealkoholických nápojů a dopravy ovlivnilo i meziměsíční vývoj inflace. Proti listopadu byla levnější zelenina, nealkoholické nápoje, jogurty nebo čokoláda. Méně stálo i maso a dál zlevňovaly pohonné hmoty. Stouply ale ceny za kulturu, nábytek nebo zboží na úklid domácností. Z potravin zdražilo hlavně ovoce, uzeniny, vejce nebo cukr.
Tržby v českém maloobchodě bez aut v listopadu zrychlily meziroční růst na 6,8 procenta, v říjnu rostly o 5,6 procenta. Vyšší tržby zaznamenali obchodníci ve všech hlavních skupinách prodejen. Dařilo se zejména internetovým obchodům. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Za prodej pohonných hmot utržili obchodníci ve srovnání s loňským listopadem o 12 procent více, za prodej nepotravinářského zboží o 8,6 procenta více a tržby za prodej potravin se zvýšily o 2,9 procenta. "Dlouhodobě nejvyšší tempa růstu tržeb vykazoval prodej zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby," uvedl ČSÚ. V listopadu rostl internetový prodej meziročně o 19,9 procenta.
Obchodníci utržili více peněz například za počítačová a komunikační zařízení, sportovní potřeby, farmaceutické a kosmetické zboží, potřeby pro domácnost nebo oděvy a obuv. "Tržby v prodejnách s potravinami se také zvýšily, i když nižším tempem než v prodejnách se spotřebním zbožím. Ve specializovaných prodejnách potravin vzrostly tržby o 3,8 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin, které jsou objemově významnější skupinou, o 2,8 procenta," uvedli statistici.
Tržby za prodej a opravy motorových vozidel byly meziročně vyšší o 12,8 procenta, přičemž za prodej aut včetně náhradních dílů stouply tržby obchodníkům o 13,6 procenta a za opravy o 9,9 procenta.
Po očištění o vliv počtu pracovních dní byly listopadové maloobchodní tržby meziročně vyšší o 5,6 procenta, meziměsíčně po očištění o sezonní vlivy reálně klesly o 0,4 procenta.