Prudký nárůst výpadků elektrické rozvodné sítě

06.09.2016 21:26 | Ne Ro | Diskuze

Nárůst výpadků elektrické rozvodné sítě představuje pro energetické společnosti problém.

Foto: Public Domain

 

Spolehlivost elektrické sítě bývá tradičně součástí balíčku objednaných energetických služeb, prodávaných koncovým spotřebitelům. Zkrátka a jednoduše se spolehněte na svého poskytovatele elektrické energie.  Vždyť snad každá energetická společnost má své vlastní proškolené údržbáře, záložní generátory elektrické energie, kterou si v případě nutnosti může vypůjčit od spřátelených dodavatelů. Vše je zahrnuto v ceně, kterou platíte. No problem.

 

Trocha historie

Před více jak padesáti lety, někdy v roce 1965, milióny lidí na severoamerickém kontinentě zažili plošný výpadek dodávek elektrické energie a následně se divili, jak (ne)spolehliví ti dodavatelé elektřiny vlastně jsou. Poté však – naštěstí – odborníci usedli ke kulatému stolu a problém nadobro vyřešili. Citovaná příhoda plošného výpadku elektřiny přitom začala zcela nevinně, a to jakýmsi defektním relé na ontarijské straně Niagárských vodopádů. Prudký nárůst energie ovšem rychle přetížil rozvody napříč New Yorkem, New Jersey a Novou Anglií a ovlivnil život bezmála 30 miliónů lidí.

Pak uběhlo několik desítek let než 14. - 15. srpna 2003 pohraniční oblasti mezi USA a Kanadou opět zažily blackout. Jeho příčinou byly přerostlé stromy u vysokonapěťových kabelů  FirstEnergy na severu Ohia. Ty způsobily historicky dosud největší severoamerický blackout - kaskádovou reakci se selháním přenosů elektrické energie, která se v konečném důsledku dotkla 50 miliónů lidí.

Přitom stojí za zmínku, že energetický sektor USA se z blackoutu poučil a už od roku 1965 si vede poctivé záznamy o servisních problémech. Zajímavostí potom určitě je, že následné investice do přenosové sítě apod. v těchto záznamech nevykazují zlepšení stavu (viz graf 1). Je pravdou, že problémy s výpadky dodávek elektřiny nejsou doménou USA, nýbrž se vyskytují po celém světě. Příčiny výpadků se různí: selhání zařízení, nedostatečně upravený porost, povětrnostní vlivy, kyberútoky či sluneční erupce. 

 

Graf 1: Počet výpadků dodávek elektřiny po pětiletých úsecích

 

Zdroj: Wikipedia.

Poznámka: Není zohledněn rozsah jednotlivých událostí. Za velkou událost se považuje ta, jež je neplánovaná, zasáhne nejméně jeden milión lidí na alespoň jednu hodinu a způsobí narušení alespoň jednoho miliónu člověkohodin.

Energetický informační úřad USA sbírá hlášení o událostech narušujících distribuci elektrické energie, což zobrazí druhý graf.

 

Graf 2: Události narušující distribuci elektrické energie po letech

 

Zdroj: Energetický informační úřad USA

Poznámka: Rok 2016 počíta s odhadem na základě uplynuvších sedmi měsíců.

 

Třebaže může být příčina výpadku různého původu, pro koncové spotřebitele je relevantní pouze fakt, že světlo v baráku nejde.

 

Změna klimatu

Bouřky se vyskytovaly sice vždycky, nicméně poslední dobou se především ty silnější z nich vyskytují prostě častěji. Navíc bývá tepleji, než kam paměť prarodičů sahá, což dodatečně a po delší dobu zatěžuje elektrozařízení v rámci rozvodné sítě. Toto samo o sobě nepředstavuje novinku, jelikož se o tom hovořilo již za prezidenta Lyndona Johnsona (1963 - 1969). Poslední dobou navíc přibylo možných hackerských útoků, vezmeme-li v potaz jednoduchou úvahu, že když se umějí nabourat do sítě NSA, tak proč by se nedokázali nabourat do sítě nějaké regionální energetické společnosti. A tak koncovému spotřebiteli nezbývá než otázka, co tedy současný stav vlastně omlouvá?

Poskytovaly snad za starých dobrých časů energetické společnosti spolehlivé služby jakožto samozřejmý bonus? Když už to tedy některé z nich stále ještě mají v mottu... Co je nešťastné pro dlouhodobou konkurenceschopnost tohoto sektoru? To, že zdánlivý nárůst událostí podrývajících spolehlivost přichází právě v době, kdy spotřebitelé začínají mít opravdovou možnost rozhodnout se, jakého poskytovatele a jakou elektřinu si zvolí. Stále více lidí vlastní záložní elektrogenerátory a solární panely. A je pouze otázkou času, než někdo přijde s levnou možností skladování elektrické energie. Energetický sektor sebe sama však stále ještě chlácholí myšlenkou, že by podobné baterie byly pro spotřebitele příliš drahé a tudíž nerentabilní.   Koneckonců, pomineme-li motivaci spotřebitelů, stačilo by, kdyby se dostatečný počet z nich rozhodl pro to či ono a trh by byl nucen tuto změnu reflektovat.

 

Co nás nemine

Každopádně nárůst výpadků dodávek elektrické energie (jak co do počtu, tak co do jejich trvání) a s tím související spolehlivost těchto dodávek se nevyhnutelně podepíše na budoucnosti společností stávajících energetických struktur.  Všichni spotřebitelé (domy a byty, komerční i průmyslové objekty) totiž očekávají spolehlivé služby. Nehledě na množící se alternativy se bude určitý, relativně velký počet zákazníků - alespoň zpočátku - držet svých tradičních poskytovatelů elektřiny.

Nicméně, pokud se výpadky začnou stávat pravidlem, i tito typičtí zákazníci si nainstalují malé elektrogenerátory. Nikdo totiž nemá rád, když musí sedět ve tmě, za horké letní noci s teplotou v místnosti nad 30 stupňů a s tajícími potravinami v mrazáku. Alternativu přitom nemusí představovat pouze solární panely či baterie. V některých lokalitách v Severní Americe i v Evropě (například Rakousku) již existují malé ostrovní sítě různého stupně soběstačnosti, které se spoléhají především či výhradně na lokální zdroje energie.

Závěrem je třeba podotknout, že spolehlivost tohoto typu nelze měřit výhradně ekonomickým metrem. Je třeba počítat s tím, že nespokojení zákazníci vyvolají určitou reakci. A vše se může dát do transformačního pohybu...

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Toyota se snaží prorazit na trh s auty pro hlupáky

Do pěti let nastane průlom v oblasti skladování energie, tvrdí významný distributor elektřiny v USA

Investoři shortují akcie Tesla nejméně od začátku roku

Rok a půl od uvedení Tesla Powerwall na trh. Může Elon Musk slavit?

Pomůžeme Portoriku s obnovou elektrické sítě, nabídl Elon Musk

Proč tradiční automobilky plánují vyrábět elektromobily i přes naprostou ztrátovost byznysu Tesla?Čti více

Honda Motor svolá asi 800.000 minivanů Odyssey ve Spojených státech

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují díky OPECu

Volkswagen plánuje investice v souhrnné výši 70 miliard eur

Ekvádor nebude od OPEC požadovat výjimku z dohody o omezení produkce ropy

Tencent vede další kolo investic do čínského startupu se zaměřením na robotiku

Akcie Barnes & Noble posilují o 16 % v reakci na možné stažení titulu z burzy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.