Prudké výkyvy CHF vedou tradery ke spekulacím

08:35 | Redakce W4T | Diskuze

Náhlý pokles CHF podpořil spekulace o zásahu SNB. Zatím ale neexistuje žádný důkaz o oficiální intervenci SNB. Tento náhlý pohyb je zřejmě výsledkem nízkého stavu likvidity a očekávání zásahu SNB, což přimělo účastníky trhu jednat. Je lepší se včas přizpůsobit, než se nechat SNB zaskočit.

Foto: Swissquote

 

Vzhledem k umocněnému očekávání snížení depozitní sazby ECB je zvýšené riziko, že SNB se bude dalšími strategickými zásahy snažit zabránit tlaku na růst CHF. Je velmi důležité pochopit, že současné zlepšení švýcarských hospodářských výsledků je přímým důsledkem 5% oslabení CHF proti EUR. Oživení ale zůstává křehké (Kof je na rozhraní růstu a poklesu) a závislé na vývoji směnných kurzů. SNB v posledních týdnech zdůrazňuje připravenost bojovat proti posilování CHF a nezdá se, že by dopustila přirozený vývoj cen. Podle našeho názoru má SNB k dispozici tři hlavní nástroje (seřazené podle pravděpodobného použití): verbální intervenci, snížení úrokových sazeb, ukončení výjimečných prahů a FX intervence. Stejně jako ECB může SNB využít i méně obvyklá opatření, ale jejich účinnost nebude příliš velká, takže jejich schválení je nepravděpodobné.

Stále si myslíme, v první linii obrany je nejsilnější zbraní SNB verbální intervence. Proto očekáváme, že přednost před ostatními nástroji dostane rétorika. Jistě, rozšiřování bilance centrální banky během posledních sedmi let snížilo obavy trhu z větší FX intervence. Monetární báze je nyní kolem 70% HDP a měnové rezervy tvoří kolem 88% celkových aktiv. Nicméně minulost SNB a současnou agresivitu mohou mnozí účastníci trhu (včetně naší banky) stále pociťovat. Podle našeho názoru má i omezená SNB stále svoji váhu.

SNB si nemůže dovolit dopustit rozšíření rozpětí úrokových sazeb mezi EUR a CHF. Ze sdělení SNB je zřejmé, že chápe význam rozdílů úrokových sazeb na toky, a proto se bude snažit, aby rozpětí zůstalo konstantní. Podle Thomase Jordana je "SNB připravena v případě nutnosti intervenovat. Depozitní sazba se může snížit." Další čtvrtletní hodnocení monetární politiky SNB přijde 10. prosince, před tímto zasedáním očekáváme snížení o 20zb (odpovídající snížení depozitní sazby ECB) s tříměsíčním cílem sazby Libor mezi -0.75% to -0.95%.

Současné záporné úrokové sazby ovlivňují jen vybranou skupinu vkladatelů. V současnosti SNB účtuje sazbu u vkladů na viděnou více než dvacetkrát nad minimálními požadavky banky na rezervy. Snížení výjimečného prahu by se bank dotklo jinak a nebylo by jisté, že nižší sazby by se dostaly ke vkladatelům a vyvolaly kýžený výsledek odčerpání kapitálu. Navíc domácí střadatelé zřejmě nebude nic nutit přesunout měnové vklady a tím by se snížila profitabilita banky.

A nakonec přímé FX intervence by představovaly nejpřesvědčivější nástroj z arzenálu SNB, ale bylo by potřeba ho využít s rozvahou. Jordan ve čtvrtek oznámil, že "neexistuje limit" pro velikost bilance SNB. Teoreticky je to sice pravda, ale v praxi tak "neomezená" není. SNB pravděpodobně nebude riskovat destabilizaci země tím, že by se stala obrovským FX hedgeovým fondem jen kvůli ochraně CHF. Masivní ztráty FX rezerv a dopad na vyplácení dividend kantonům ničí švýcarské národní odhodlání chránit CHF.

Peter Rosenstreich je vedoucí obchodních strategií ve Swissquote v Glandu ve Švýcarsku, vede tým kvylifikovaných obchodních stratégů. Má titul Ba historie z Clark University a MBA z Baruch College, Zicklin School of Business USA. Před příchodem do Swissquote v roce 2007 působil v NADEX a Saxo Bank, také jako trader v Myles Financial.

Upozornění: Obchodování s CFD kontrakty a na Forexu přináší velkou míru rizika. Ztráty mohou převýšit váš počáteční kapitál.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.