Průběh americké inflace a zvyšování sazeb Fedu

15:30 | Swissquote Ltd | Diskuze

Máme za sebou první zvýšení sazeb Fedu a investoři se nyní soustředí na další potenciální taktiku. Podle oficiálního výhledu Fedu očekává americká ekonomika v roce 2016 plnou zaměstnanost. Obecně platí, že plná zaměstnanost v USA znamená hodnoty mezi 4,75 až 5,25 procent, v polovině roku je vzhledem k současnému tempu vzniku nových míst pravděpodobnější nižší z hodnot. S plnou zaměstnaností by se měl zvýšit růst mezd.

Foto: Swissquote

 


Zlepšení, ale utlumená inflace

Nedostatek pracovních sil představuje sílu pro zvýšení platů, což vyvolá rychlejší růst inflace mezd. Z širšího pohledu to bude výhodné pro americké spotřebitele. Zdravější spotřebitelé s nízkými dluhy a vyššími úsporami by mohli vnímat růst mezd jako jako poslední vklad ke zlepšení ekonomické nálady. Sebevědomý spotřebitel přispěje ke zklidnění rozbouřeného hospodářského cyklu, ačkoli není jisté přelití do inflace. Za normálního průběhu cyklu by tak pevný pracovní trh už způsobil vyšší mzdy (prolomení Phillipsovy křivky). 

 

Proč mzdy nerostou? 

Ohledně stagnace růstu mezd existují dvě primární teorie. Podle té první zůstává produktivita práce nízká. Nedostatek růstu produktivity naznačuje, že se nezvednou zisky a proto se nemohou zvednout ani mzdy zaměstnanců. Podle druhé teorie propad v podílu zkresluje vnímání pevného pracovního trhu. Ve skutečnosti ale nízký podíl práce ukazuje, že v pozadí čeká řada dalších uchazečů připravených vyřešit nedostatek pracovních sil. Tradiční dynamika inflace se už probírala během recese v letech 2007 a 2009. Dnešním problémem je trvání této svízelné situace. Problém současných odhadů a představ Fedu je očekávání normálního mechanismu přenosu. Nepřetržité posilování dolaru sníží dovozní ceny stěžejního zboží a naopak naznačí vyšší propad hlavního CPI a hlavní inflace PCE. 

 

Silný USD a nízké ceny ropy

Jenže s utlumeným růstem mezd a širším tlakem poklesu míry inflace od silného amerického dolaru se slabou celkovou poptávkou a nižšími cenami energií není pravděpodobné, že by se Fed dostal do blízkosti cílové inflace 2%. S inflačním výhledem pod cílovou hodnotou jsou obavy Yellenové šlápnout na brzdy diskutabilní. Proto je i smělá snaha o zvýšení sazeb o 25 zb poněkud přehnaná. Očekáváme mělčí cestu pro sazby, která v roce 2016 skončí na 1%.

 

Zdroj:Swissquote
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.