Provoz rodinných domů za pomocí solární energie bez klasické elektrické přípojky

15:15 | E V | Diskuze

Chtěli žít smysluplně a soběstačně, a proto se rozhodli si pro vlastní potřeby vytvořit svoji malou elektrárnu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Kašpar PR

Rodina Genzerova si pomocí fotovoltaických panelů a akumulačního zařízení SAVEBOX Home zajišťuje energii pro spotřebu vlastnoručně postaveného dřevěného domu hluboko v Hostýnských vrších. Jak se jim daří v lůně přírody, se spoustou domácích zvířat a zdrojem obnovitelné energie? Vyzpovídali jsme manžele Petra a Olgu Genzerovi, kteří tady spolu vychovávají také téměř půlroční dceru Rozálku.

Jakpak se vám tu žije?

Petr: Krásně, pohodově, přírodně, ovšem s využitím všeho, co potřebujete k životu. Tedy včetně pračky, počítače, mobilního telefonu, dvou ledniček, elektrické trouby, plynového sporáku.

Tohle všechno bez elektrické přípojky? To se zdá jako splněný ekologický sen jednoho stavebního inženýra.

Petr: Taky že ano. Asi tak před čtyřmi lety jsem si řekl, že chci žít smysluplně. Začal jsem hledat možnosti, jak si vystačit bez připojení na distribuční síť a jak postupně nadchnout pro tento způsob života partnerku a jednou i své potomky.

A po pár letech zkušeností?

Petr: Vesměs pozitivní. Je třeba upozornit, že nejsme žádní poustevníci, žena před mateřskou pracovala ve školce a já jsem projektant pracující z domu. Mezi lidi a za kulturou vyrážíme moc rádi. Ovšem teď, když je žena na mateřské, to tak časté není. Společnost FitCraft Energy nám dala zajímavou nabídku, na kterou jsme kývli. Jejich systém SAVEBOX Home dodává energii z fotovoltaických panelů. Díky důmyslnému zařízení máme po celý rok přebytky energie, kterou zařízení umí akumulovat.  Avšak v čase zimního slunovratu, kdy sluneční paprsky mají menší sílu, musím občas dobít energii z naftového agregátu. Domácnost nám funguje naprosto v pohodě.

Samozřejmě jste museli zaplatit, jak to vidíte s návratností?

Petr: Máme spočítáno, že rentabilní budeme do šesti let. Teď jsme kousek za polovinou, ekonomicky jsme úplně v pohodě. Za nějaké dva roky to bude ještě příjemnější.

Přeci jen jde o alternativní způsob bydlení i života. Co je vlastně jiné oproti paneláku?

Petr: Tak samozřejmě to, že se nemůžeme vydat na nějakou delší cestu, veškerá domácí zvířata dávající nám pocit přírody, ale i moře potravin, by nám to asi neodpustila. Ale to ani není naše touha. Tedy zatím. Hodláme rozšířit rodinu, dávat dětem pocit bezpečí a svobody v přírodě. A samozřejmě taky dokonalé přírodní produkty, nejen mléko a maso, ale například i čistou biozeleninu.

Velká rodina, větší energetická náročnost, ne?

Petr: Jistě, ale i v budoucnu s více dětmi to zvládneme naprosto v pohodě, sluníčko bude svítit, systém přeměny v energii je díky firmě FitCraft Energy fakt skvělý. SAVEBOX Home je věc, která má podle mého názoru velikou budoucnost.

 

Olgo, z vás jde hodně pozitivní energie. Že byste ji brala přímo ze sluníčka, jako váš dům?

Olga: Prožíváme v našem domě, v téhle krásné přírodě, štěstí, spokojenost. Jsme zdraví, Rozálka roste jako z vody a na manželovi vidím, že se mu povedlo, co si předsevzal.

Malá roste jako z vody. Ale tady na kopci vody asi moc nebude…

Olga: Máte pravdu, dokážeme ji bez problému recyklovat, využijeme bezezbytku. Do pračky je jí dost, na vaření, hygienu i zalévání také.

Jste hospodyňka, vlastní energie máte třeba v kuchyni či v technickém zázemí dostatek?

Olga: Úplně bez problémů, stačí nám na dvě lednice, mimo pračky i na sušičku, elektrickou troubu, sporák. Bez starostí, nemáme to nijak jinak než ostatní lidé. Tohle už vlastně ani nevnímáme.

Nějakou dobu už tady žijete, takže to určitě můžete porovnat s klasickým bydlením. Co je jiné, co je tu lepší?

Olga: Řeknu to velmi jednoduše. Tady máte možná o něco méně pohodlí, ale mnohem, mnohem více vnitřní i vnější svobody. To je pocit a musí se prostě zažít. Štěstí tu držíte přímo za ruku, nejen, když držíte v náručí naši první holčičku.

 

 

Přednosti SAVEBOX podle Martina Dorazila, vedoucího vývoje společnosti FitCraft Energy

Díky zařízení SAVEBOX Home se rodině Genzerových žije jednodušeji v souladu s přírodou. Jak, komu a s čím může ještě pomoci, jsme se zeptali Martina Dorazila, vedoucího vývoje společnosti FitCraft Energy, která stojí za produkcí tohoto zařízení.

Nejdříve pár technických dat. Čím je SAVEBOX Home unikátní, jaké jsou základní technické parametry?

SAVEBOX Home má jednoduchou instalaci i obsluhu. Má krásný moderní design a parametry přizpůsobené požadavkům provozu rodinného domu. Základní technické parametry jsou: kapacita akumulátoru 705 kWh, výkon měniče 2,6 kW a fotovoltaika 3,5 kWp.

Jaký je o zařízení z produkce vaší společnosti zájem?

U rodiny Genzerů jde o specifický případ ostrovního systému, kdy fungují zcela bez elektrické sítě, ale mnohem větší zájem je u běžných rodinných domů, kde si ve spojení s fotovoltaickou elektrárnou snižují náklady na elektřinu.

Jak je to s případnou rentabilitou? Genzerovi hovoří o šesti letech návratnosti…

V tomto konkrétním případě si myslím, že návratnost je ještě mnohem rychlejší, protože pokud by elektřinu získávali pomocí elektrocentrály, bylo by potřeba nakupovat a dovážet pohonné hmoty. Nehledě na ekologický dopad při spalování těchto paliv. Díky naší technologii nezpůsobují žádnou zátěž v prostředí, ve kterém bydlí.

Jak jde ve vašem oboru vývoj, mění se SAVEBOX Home, co se dá zlepšovat?

Průběžně provádíme inovace jak v technologii, tak v designu a SAVEBOX Home z roku 2019 je oproti modelu 2018 značně vylepšen.

 

 

Martin Ručka má díky akumulačnímu zařízení od FitCraft Energy energeticky soběstačný dům

Martin Ručka žije celý život ve městě, ale srdce ho stále táhne do přírody. Také proto si postavil rekreační dům na samotě u Bělova na Zlínsku, aby zde společně se svou ženou občas utekli od lidí a nacházeli harmonii v souznění se stromy, keři, zahradou. Energii ale nezískávají jen ze zeleně. Jako soběstačný zdroj energie využívají fotovoltaické panely se systémem SAVEBOX Home společnosti FitCraft Energy a není náhodou, že se osmapadesátiletý zlatník rozhodl právě pro zlaté sluneční paprsky.

 

Městské bydlení neopouštíte natrvalo, ale příroda vás asi lákala déle…

Vždycky jsem tíhl k přírodě, celý život jsem obdivoval lidi, kteří s ní dokázali žít v co nejužším souznění. Mám už určité roky a cítil jsem, že nastal čas. Proto tahle stavba v lůně přírody. Nejdříve jsem ovšem našel vhodný pozemek, až pak jsem svůj cíl odprezentoval nejbližším.

Myslíte si, že tu najdete úplný komfort jako ve městě?

Je to dnes už díky systému SAVEBOX hodně srovnatelné. Když bude méně slunce, použijeme naakumulované energie. To nastane v zimních měsících. Jsme na to připraveni. A jedna věc je důležitá, nemusíme žít pořád maximalisticky, umíme se uskrovnit, když to bude potřeba.

Jak chcete využívat přírodní zdroje, pomineme-li sluneční svit?

Hodně si slibujeme od topení v krbu. Dřeva je opravdu dostatek, množství tady prakticky neomezené. Teplo je základ, dává příjemný životní pocit. Což si někdy neuvědomujeme. Oheň, to je i světlo. Jinak energie ze slunce by mělo být dost na ovládání zařízení osvětlení, LED osvětlení není energeticky nikterak náročné.

Přesto je tu mírné memento, zima se blíží a vy nebudete ani nechcete být celou zimu ve městě…

Kdepak, tohle je právě výzva, jdeme do nevyzkoušeného, akumulovaná energie určitě pomůže, chceme žít skromně, ale zkouška to v zimě, kdy nemusí třeba čtrnáct dní svítit slunce, určitě bude. Nejsme žádní ekologičtí fanatici, rádi si pomůžeme třeba plynovou centrálou, zima může být hodně tvrdá.

Technologie jdou rychle dopředu, věříte v ně, třeba právě z onoho fotovoltaického pohledu?

Určitě, mě baví poznávat nové věci. Technologický posun určitě nastane. Bude jistě v souladu s přírodou. To je pro mě velmi cenné, my se rádi přizpůsobíme.

 

 

SAVEBOX Home

SAVEBOX Home je zařízení, které dokáže shromažďovat energii z fotovoltaických panelů a distribuovat ji. Funguje na bázi baterií typu LiFePo4 a hybridního měniče a nabíječe. Využít jej lze jako zálohu při výpadcích elektřiny, ale také jako samostatné soběstačné řešení přívodu energie do celého rodinného domu. Nasbíraná energie se pak využívá k běžnému domácímu provozu včetně základních spotřebičů. V případě potřeby je možné zařízení i rozšiřovat o další bateriové bloky. Více na FitCraftEnergy.cz.

Zdroj:Mgr. Pavel Kašpar, Kašpar PR
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Provoz rodinných domů za pomocí solární energie bez klasické elektrické přípojky

Ilustrativní obrázek

Faktory pro úspěšné investice do energetiky v globálních centrech pro obnovitelné zdroje

Ilustrativní obrázek

Emise uhlíku v EU se loni poprvé po sedmi letech zvýšily

Ilustrativní obrázek

Alena Vitásková by ráda opět stanula v čele Energetického regulačního úřadu

Ilustrativní obrázek

Británie déle než tři dny nemusela vyrábět elektřinu z uhlí, to se povedlo naposledy na konci 19. století

Ilustrativní obrázek

BP plánuje, že její emise uhlíku budou do roku 2025 stagnovatČti více
Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie posílily

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci mírnou korekcí -0,3%

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se ve středu obchodoval smíšeně

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavírají čtvrtletí na pozitivní vlně, Nasdaq mezikvartálně +30%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu akcií o více než 200 procent

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.