Prostějovská URC Systems vybaví pandury AČR rádiovými rušiči

16:33 | wa pe | Diskuze

Prostějovská společnost URC Systems dodá speciální rádiové rušiče do dvou desítek nových kolových transportérů pandur pro českou armádu, sdělil jednatel URC Systems Milan Janíček.

Foto: Allied Joint Force Command

Hodnota zakázky nebyla zveřejněna. Díky moderní technologii se zvýší ochrana transportérů před nástražnými a na dálku odpalovanými výbušnými systémy, kterým vojáci NATO často čelili například při misích v Iráku či Afghánistánu.

"Výroba rušičů pro nové pandury je pro nás pokračováním dodávek pro českou armádu, neboť ta už v minulosti naše rušiče nainstalovala do pandurů, které vyslala do zahraničních misí. Pro nás je to jasná reference a signál, že se rušiče v náročných podmínkách osvědčily a že s nimi byla armáda spokojená," uvedl Janíček. Společnost nové armádní pandury vybaví i výsuvnými anténními systémy.

Firma URC Systems nejen vyrábí speciální zařízení pro elektronický boj a rádiový průzkum, ale její odborníci také upravují tyto systémy tak, aby co nejlépe odpovídaly plánovaným misím a bojovým úkolům. "Máme celou řadu produktů, asi nejdůležitější jsou pro nás právě rušiče řady STAR. Podílíme se i na mnoha významných projektech. Například na vývoji mobilního kompletu elektronického boje pro českou armádu nebo na mezinárodním projektu sítě CESMO," podotkl Janíček.

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na nákup 20 pandurů za dvě miliardy korun letos v lednu. Vojáci dostanou šest velitelsko-štábních strojů a 14 vozidel ve spojovací verzi. Vozidla budou podle ministerstva určena pro plnění úkolů české armády na českém území i v zahraničí, sloužit mohou také v rámci integrovaného záchranného systému.

Nákup vláda schválila již v roce 2015, obrněnci měli stát 1,274 miliardy korun. Proti předpokladům se ale cena zvýšila o 800 milionů korun. Podle ministerstva obrany jsou za vyšší cenou upřesněné armádní požadavky na lepší pancéřování a na modernější technologické a informační systémy. Zvýšení ceny na začátku ledna schválila vláda. Někteří experti ministerstvo obrany kritizovali, podle nich byla původní cena nerealistická.

Armáda má nyní k dispozici 107 pandurů, jejich nákup schválila vláda Mirka Topolánka (ODS). Plány armády ale původně počítaly s pořízením téměř 200 strojů.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pentagon využívá umělou inteligenci Google pro identifikaci vojenských cílů. Část zaměstnanců společnosti se bouří

Ilustrativní obrázek

Švédsko koupí systém protivzdušné obrany Patriot společnosti Raytheon

Ilustrativní obrázek

Lockheed Martin jedná o prodeji letounů F-35 do pěti zemí

Ilustrativní obrázek

Vláda USA se chystá usnadnit vývoz střelných zbraní ze země

Ilustrativní obrázek

Bulharská vláda plánuje nákupy stíhacích letounů a bojových vozidel

Ilustrativní obrázek

Titomic představila dosud největší 3D tiskárnu na světěČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy poklesly

Ilustrativní obrázek

Německé akcie po otevření ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.