Prosincové tržby gastra spadly o 55%

14:14 | E V | Diskuze

Gastro podnikatelé vstupují do nového roku vyčerpaní lockdowny a restrikcemi.

Ilustrativní obrázek
Foto: Aspen.PR

Prosincové tržby se navzdory adventnímu rozvolnění meziročně propadly o 55 procent. Z údajů společnosti Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá zhruba čtvrtina gastro trhu, dále vyplývá, že během lockdownu před koncem roku mělo otevřeno pouze 37 % gastropodniků. K pondělí 11. ledna se toto číslo mírně navýšilo na 42 procent.

Nadále platí, že v jednotlivých segmentech jsou podstatné rozdíly. „Koronavirová omezení dlouhodobě nejlépe zvládají kavárny a bistra, tedy podniky, které i za normálních okolností do určité míry fungují v okénkovém režimu. Přesto jejich tržby byly v prosinci 2020 o třetinu nižší než o rok dřív. Mnohonásobně horší situace je ale v podnicích orientovaných na noční život. Ve srovnání s prosincem 2019 dosáhly pouze 5procentního obratu,“ shrnuje ředitel Dotykačky Petr Menclík.

 

Nejméně prodělával Středočeský kraj

Pokud bychom se podívali na regionální rozdíly, v prosinci se znovu potvrdila praxe předchozích měsíců: nejvyšších výdělků dosahovaly podniky ve Středočeském kraji. Jejich tržby se však i tak za poslední měsíc vyšplhaly jen na 59 procent hodnot z prosince 2019. Přes 50 procent se v meziročním srovnání dostaly ještě kraje Liberecký, Královéhradecký a Hlavní město Praha. Ostatní oscilovaly většinou mezi 39 a 48 procenty. Nejslabší byl Zlínský kraj s pouhými 31 %.

 

Zdroj: Dotykačka Holding a.s.

Silvestr ve znamení jídla a horkých nápojů

Velmi speciální byl tentokrát závěr roku. Během Silvestra 2020 mělo otevřeno pouze 31 % gastro podniků, které fungovaly o rok dříve. Otevřené provozovny dosáhly o jednu třetinu nižších tržeb, ovšem celkově se silvestrovské gastro tržby meziročně propadly cca o tři čtvrtiny (73 %).

Tentokrát se téměř vůbec neprodával klasický alkohol ani nealko. Místo toho se z okýnek prodávaly horké nápoje – jejich spotřeba se proti loňsku zdvoj- až ztrojnásobila. Lidé očividně nakupovali něco na zahřátí během silvestrovských procházek, než je povinná večerka zahnala domů. Podstatnou část výdělku – 57 procent – také tentokrát tvořily tržby v obědovém čase. O rok dřív to bylo jen 32 procent,“ vypočítává Petr Menclík.

 

Ospalý vstup do roku 2021

Vzhledem k tomu, že leden plynule navázal na pokračující prosincový lockdown, obor gastra startuje jen velmi pozvolně. V týdnu od 4. ledna mělo otevřeno jen 38 procent gastro zařízení a tržby činily pouhých 32 procent v porovnání s únorem 2020. Oproti poslednímu „předcovidovému“ měsíci tak byly méně než třetinové. O týden později, v pondělí 11. ledna, se počet otevřených podniků navýšil na 42 procent a tržby stouply na 43 procent. Vedle diskoték a klubů, které jsou dlouhodobě nejpostiženějším segmentem, se u dna potácejí také hospody.

Konkrétně u tohoto typu podniku ale pravděpodobně dochází k určitému zkreslení, protože část těch nejmenších si mohla vypnout pokladny, ale ve skutečnosti mají dál otevřeno,“ upřesňuje Petr Menclík.

 

Zdroj: Dotykačka Holding a.s.

Zdroj:Věra Kubátová, Dotykačka.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

KZPS ČR vítá schválení Programu COVID – Gastro – Uzavřené provozovny a podporuje záměr vlády ČR na plošné bezplatné očkování proti onemocnění COVID-19

Ilustrativní obrázek

Online obchod Answear.cz prodal během listopadu a Black Friday zboží za 66 milionů, o 50 % více než loňský rok

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji tržeb obchodníků

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi: Česká ekonomika zůstala v Q2 odolná vůči propadu v zahraničí

Ilustrativní obrázek

Okénko trhu: Disciplinární řízení proti Itálii kvůli rozpočtové nekázniČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza mírně v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 2.3.2021

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie dnes převážně klesaly

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 2.3.2021

Ilustrativní obrázek

Německý DAX posiluje

Ilustrativní obrázek

Pražská burza roste v čele s Erste a Avastem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.