Propad cen potravin poslal inflaci z červnových vrcholků

11:11 | Redakce W4T | Diskuze

Spotřebitelské ceny v červenci v souladu s očekáváním vzrostly, nicméně jejich dynamika byla brzděna markantním snížením cen potravin. Celková inflace zpomalila, ale stále se drží bezpečně nad 2% inflačním cílem ČNB. Oproti prognóze centrální banky byla červencová inflace níže, nicméně překvapení z titulu poklesu cen potravin by na další zvyšování sazeb nemělo mít vliv.     

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Po červnovém překvapivém zrychlení domácí inflace v červenci zvolnila, když se z 2,6 % svezla na 2,3 %. Průměrná cenová hladina se meziměsíčně zvýšila o 0,2 %, i když jí výrazně brzdil pokles cen potravin. Ty byly v červenci meziměsíčně o 1,8 % levnější než v červnu. Jejich meziroční inflace se tak přehoupla z kladných 2,6 % do záporných 0,2 %. Dolů šly také ceny pohonných hmot. Ty se snížily poprvé po třech měsících. Jejich pokles však činil pouze 0,1 % a jejich meziroční změna činí 12,7 %. Odrážejí tak vývoj na globálním trhu s ropou. Mírně nahoru šly regulované ceny (+0,1 % m/m). Úctyhodné zrychlení předvedly jádrové ceny. Ty v červenci vzrostly o 0,8 % m/m a jejich meziroční inflace od dubna zrychluje. V červenci podle našeho výpočtu dosáhla 2,4 %.

Cenový růst byl v červenci nižší, než předpokládá výhled ČNB. Ta totiž prognózu vytvářela ještě předtím, než vyšel průzkum o cenách potravin. Překvapení v cenách potravin by ale podle jejích slov nemělo výrazně měnit její pohled na měnovou politiku. Vzhledem k silné jádrové inflaci vnímáme dnešní statistiky jako riziko pro rychlejší zvyšování sazeb, než s čím počítá naše současná prognóza. Centrální banka předpokládá v letošním roce další dvoje zvýšení sazeb. My se domníváme, že část práce za ní udělá kurz koruny. Sazby by tak podle našeho odhadu měly jít nahoru letos už pouze jednou, a to v listopadu. Stoupá však riziko toho, že úroky se budou zvyšovat kromě listopadu i v září. Koruna dnes navíc reagovala na zveřejněná čísla oslabením a pravděpodobně tak reflektovala pouze rozdíl výhledu ČNB od realizovaných čísel a nezohledňuje sílu jádrové inflace. Její vývoj tak také podporuje rychlejší zvyšování sazeb.    

Očekáváme, že inflace na podzim sice zvolní ke dvěma procentům, ale výrazně pod tuto hodnotu by se dostat neměla. Na začátku roku by měla zase zrychlit, když jí popožene nárůst cen energií. Nad dvěma procenty by se tak měla podle naší současné prognózy držet až do konce příštího roku.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

100 let – jsme na tom ve srovnání se „západem“ lépe než tehdy?

Ilustrativní obrázek

Dohoda o brexitu stále není na obzoru

Ilustrativní obrázek

Ceny primárních výrobců potvrzují sílící inflační tlaky

Ilustrativní obrázek

Inflace ČR: Ceny výrobců meziměsíčně rostly

Ilustrativní obrázek

Ceny zahraničního obchodu meziměsíčně klesly

Ilustrativní obrázek

Bilance zahraničního obchodu se zhoršuje. Češi poptávají zboží z dovozuČti více
Ilustrativní obrázek

Šperkařský objev století: Vědci objasnili vznik modrých diamantů

Ilustrativní obrázek

Management CME by začal zvažovat distribuci zisku

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy končí týden smíšeně, významnější změnu pociťuje například čínský Shanghai Composite

Ilustrativní obrázek

Čínská ekonomika po zavedení cel zpomalila víc, než se čekalo

Ilustrativní obrázek

Americké akciové trhy uzavřely seanci poklesem, Nasdaq oslabil o dvě procenta

Ilustrativní obrázek

Komentář KB k výsledkům: Avast opět potěšil svým růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.