Propad cen potravin poslal inflaci z červnových vrcholků

11:11 | Redakce W4T | Diskuze

Spotřebitelské ceny v červenci v souladu s očekáváním vzrostly, nicméně jejich dynamika byla brzděna markantním snížením cen potravin. Celková inflace zpomalila, ale stále se drží bezpečně nad 2% inflačním cílem ČNB. Oproti prognóze centrální banky byla červencová inflace níže, nicméně překvapení z titulu poklesu cen potravin by na další zvyšování sazeb nemělo mít vliv.     

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Po červnovém překvapivém zrychlení domácí inflace v červenci zvolnila, když se z 2,6 % svezla na 2,3 %. Průměrná cenová hladina se meziměsíčně zvýšila o 0,2 %, i když jí výrazně brzdil pokles cen potravin. Ty byly v červenci meziměsíčně o 1,8 % levnější než v červnu. Jejich meziroční inflace se tak přehoupla z kladných 2,6 % do záporných 0,2 %. Dolů šly také ceny pohonných hmot. Ty se snížily poprvé po třech měsících. Jejich pokles však činil pouze 0,1 % a jejich meziroční změna činí 12,7 %. Odrážejí tak vývoj na globálním trhu s ropou. Mírně nahoru šly regulované ceny (+0,1 % m/m). Úctyhodné zrychlení předvedly jádrové ceny. Ty v červenci vzrostly o 0,8 % m/m a jejich meziroční inflace od dubna zrychluje. V červenci podle našeho výpočtu dosáhla 2,4 %.

Cenový růst byl v červenci nižší, než předpokládá výhled ČNB. Ta totiž prognózu vytvářela ještě předtím, než vyšel průzkum o cenách potravin. Překvapení v cenách potravin by ale podle jejích slov nemělo výrazně měnit její pohled na měnovou politiku. Vzhledem k silné jádrové inflaci vnímáme dnešní statistiky jako riziko pro rychlejší zvyšování sazeb, než s čím počítá naše současná prognóza. Centrální banka předpokládá v letošním roce další dvoje zvýšení sazeb. My se domníváme, že část práce za ní udělá kurz koruny. Sazby by tak podle našeho odhadu měly jít nahoru letos už pouze jednou, a to v listopadu. Stoupá však riziko toho, že úroky se budou zvyšovat kromě listopadu i v září. Koruna dnes navíc reagovala na zveřejněná čísla oslabením a pravděpodobně tak reflektovala pouze rozdíl výhledu ČNB od realizovaných čísel a nezohledňuje sílu jádrové inflace. Její vývoj tak také podporuje rychlejší zvyšování sazeb.    

Očekáváme, že inflace na podzim sice zvolní ke dvěma procentům, ale výrazně pod tuto hodnotu by se dostat neměla. Na začátku roku by měla zase zrychlit, když jí popožene nárůst cen energií. Nad dvěma procenty by se tak měla podle naší současné prognózy držet až do konce příštího roku.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu: Poklidný závěr týdne

Ilustrativní obrázek

Britští poslanci smlouvu o brexitu podle všeho napoprvé neschválí

Ilustrativní obrázek

Zpráva z finančního trhu: Inflace se v závěru roku dostala nad cíl ČNB

Ilustrativní obrázek

Zápis z jednání FOMC snižuje nejistotu ohledně dalších kroků Fedu

Ilustrativní obrázek

Inflace se vrátí dvě desetiny procentního bodu nad 2% cíl ČNBČti více
Ilustrativní obrázek

V roce 2019 posílí česká koruna, zdraží komodity a uspějí nové startupy

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy posílily po nadějných zprávach ohledně vyjednávání mezi USA a Čínou

Ilustrativní obrázek

Americké indexy obrátily do zelených čísel.

Ilustrativní obrázek

Pražská burza částečně korigovala včerejší zisky

Ilustrativní obrázek

Společnost Morgan Stanley reportovala výsledky za 4Q FY18

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.