Projekt eNeschopenka se potýká s problémy, data putují i 96 hodin.

14:14 | E V | Diskuze

Od 1. ledna 2020 nahrazuje staré formuláře pracovních neschopenek elektronická eNeschopenka, projekt Ministerstva práce a sociálních věcí, který chce usnadnit práci lékařům a zaměstnavatelům.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Zatím ale čelí problému délky přenosu dat: od lékaře se mohou k zaměstnavateli dostat i za až 96 hodin. Kromě toho nejde zpětně informovat zaměstnavatele o vycházkách a komplikace způsobují i nefunkční certifikáty.

Start nového projektu eNeschopenka provázejí potíže s informováním zaměstnavatelů. Ti informace o svých zaměstnancích na neschopence nedostávají vždy včas a automaticky. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) už na řešení situace pracuje.

Doručení eNeschopenek zaměstnavatelům trvá podle zkušeností analytiků ekonomického systému Money až dlouhých 96 hodin. „Problém je v tom, že někteří lékaři stále vypisují neschopenky papírově, doručí je na Českou správu sociálního zabezpečení a spoléhají na to, že je zaměstnanci ČSSZ zadají do systému. Za to sice lékařům hrozí pokuta, ale Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že pokutovat zatím nebude. Další prodlevy poté způsobují interní kontroly neschopenek, které provádějí pracovníci ČSSZ,“ vysvětluje některé příčiny Marek Vykydal, senior analytik systému Money.

Kvůli pozdě dodaným informacím o neschopence mají zaměstnavatelé potíže zejména s výpočtem mezd. Pokud jim totiž v době výpočtu chybí oficiální zpráva o neschopence, nemohou zaměstnancům peníze vyplatit.

Druhý problém, který analytici Money odhalili, se týká dodatečných úprav vycházek. „Pokud lékař nevyplní vycházky rovnou při vydávání neschopenky, nedostane o nich zaměstnavatel zprávu od ČSSZ. Lékař sice může vycházky upravit třeba až po týdnu od vydání neschopenky, jenže zaměstnavatele o tom ČSSZ neinformuje,“ popisuje Vykydal. To působí problémy hlavně v prvních čtrnácti dnech pracovní neschopnosti, kdy náhradu mzdy platí zaměstnavatel, a má tak právo hlídat vycházky svého zaměstnance. Na opravě nedostatků bude ČSSZ pracovat v průběhu roku 2020, ve kterém slíbila vydat speciální notifikační zprávu. Ta zaměstnavatele na změnu vycházek upozorní. Do té doby bohužel musejí zaměstnavatelé ručně kontrolovat ePortál, kam ČSSZ úpravy vycházek zadává.

Analytici ovšem v systému eNeschopenka objevili i ryze technický problém. Každý zaměstnavatel, který chce dostávat data o neschopenkách od ČSSZ, potřebuje dva certifikáty (kvalifikovaný podpisový a komerční šifrovací). Pokud má však zaměstnavatel kvůli bezpečnosti šifrovací certifikát uložený na čipové kartě, nejde některým uživatelům z eNeschopenky stahovat žádná data. Na odstranění tohoto problému ČSSZ v současnosti již rovněž pracuje. „Možným řešením je nechat si posílat informace do datové schránky a pak je snadno importovat do systému Money. Momentálně tento způsob testujeme a ladíme,“ uzavírá Vykydal.

 

O systému Money
Money je účetní a ekonomický systém, který vyvíjí společnost Solitea Česká republika. Money se na trhu účetních systémů pohybuje již od 90. let a zaměřuje se na malé a střední podniky, ale i živnostníky.

O holdingu Solitea
Solitea, a.s., patří mezi velké evropské dodavatele ICT řešení. V šesti zemích zaměstnává přes 900 zaměstnanců a v rámci evropského regionu obsluhuje přes 260 000 zákazníků v 15 zemích. Výnosy holdingu přesahují 1,6 miliardy korun. V posledních čtyřech letech uskutečnila Solitea řadu významných akvizic IT společností v České a Slovenské republice (Altus software, Aquasoft, BI Experts, CDL SYSTEM, Cígler software, Clever Decision, Dotykačka, Dynamica, GEMMA Systems, J.K.R., Smart software, Vema, WBI), v Rakousku (JET ERP) a na Balkáně (Billans, SAOP). Solitea dlouhodobě posiluje svou pozici významného evropského dodavatele informačních technologií pro komerční subjekty i státní správu.  Více na www.solitea.net.

Zdroj:Lukáš Pololáník
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zneužívání systému nemocenského pojištění

Ilustrativní obrázek

Zásadní požadavky KZPS k uvolňování opatření nouzového stavu

Ilustrativní obrázek

Cochrane: Velká deprese, nebo vážný zásah do občanských svobod

Ilustrativní obrázek

Ztráta sluchu je jednou z nejpodceňovanějších hrozeb

Ilustrativní obrázek

O zdravé ergonomické sezení máme zájem.

Ilustrativní obrázek

Sedavé zaměstnání, celý den u počítače… Jak se vyhnout bolavým zádům?Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se obchoduje v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region výrazně posiloval

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie potřetí v řadě uzavřely v zelených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.