Programátor HSBC dopaden. Vynesl z firmy data

19:51 | | Redakce W4T | 4 komentáře / 4 nové

Španělsko zadrželo bývalého zaměstnance švýcarské pobočky britské bankovní skupiny HSBC, jehož vydání žádá Švýcarsko.

Ilustrativní obrázek
Foto: Open Grid Scheduler / Grid Engine

Francouzsko-italský občan Hervé Falciani byl v roce 2015 ve Švýcarsku odsouzen za to, že z banky vynesl data o jejích klientech a předal je úřadům jiných evropských zemí, které hledaly podezřelé z daňových úniků. Falciani byl podle deníku La Vanguardia zatčen ve středu v Madridu, kde už několik let pobývá. Dnes předstoupil před soudce, který zamítl návrh prokuratury na uvalení vazby. Falciani se ale musí pravidelně hlásit úřadům a bez soudního povolení nesmí opustit místo pobytu.

Programátor Falciani, který byl zaměstnancem švýcarské pobočky HSBC v letech 1997 až 2007, vynesl údaje o více než 130.000 klientech této banky. Informace předal mimo jiné i španělským úřadům, které na základě těchto údajů podle deníku La Vanguardia odhalily daňové úniky asi 660 osob a podařilo se jim získat zpět na 300 milionů eur (asi 7,5 miliardy korun).

Falciani byl ve Španělsku zadržen už v roce 2012, ve španělské vazbě tehdy strávil půl roku, než ho soud podmínečně propustil. V květnu 2013 pak tentýž soud jeho vydání do Švýcarska zamítl. Soud to zdůvodnil mimo jiné tím, že informace, které Falciani z banky vynesl, se vztahovaly "k podezření z nelegální činnosti".

Španělská policie zatkla šestačtyřicetiletého Falcianiho ve středu v Madridu na soukromé katolické univerzitě, kde se účastnil diskuse s novináři a experty ministerstva financí na téma odhalování daňových úniků.

Rodák z Monte Carla Falciani, který má francouzské i italské občanství, byl v roce 2015 ve Švýcarsku v nepřítomnosti odsouzen k pěti letům vězení mimo jiné za krádež dat a hospodářskou špionáž.

V některých španělských médiích se po středečním zatčení Falcianiho objevily spekulace, že může jít o "politický obchod". Takový názor vyjádřil například španělský europoslanec Miguel Urbán, podle něhož by mohlo jít o "protislužbu Madridu" ve snaze o vydání katalánské političky. Ve Švýcarsku jsou nyní dvě katalánské separatistické političky - Marta Roviraová a Anna Gabrielová. Na Roviraovou, obžalovanou ze vzpoury, vydal minulý měsíc španělský soudce mezinárodní zatykač, na Gabrielovou je vydán národní zatykač pro území Španělska.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Ano přesně tak, úplně stačí když firmu zaregistrujete u společnosti https://www.coolpeople.cz/klient-it, a potom když se stane, že potřebujete konkrétní místo, tak oslovíte agenturu, odkud pak budou chodit pracovníci, kteří profilově nejvíce sedí.
A jak to potom tedy dál funguje? to musím někde firmu registrovat? co to je za agenturu? mají někde kontaktní místo?
Ano to máte pravdu, naštěstí jsem narazil na agenturu, kde si stačí zadat požadavek dle toho, jaké místo potřebujete obsadit, a oni Vám pak budou posílat lidi na pohovor přesně podle vašich požadavků.
V dnešní době sehnat do firmy opravdu kvalitní lidi, kteří něco opravdu umí a chtějí udělat je velký problém, vím o čem mluvím, snažím se sehnat IT odborníky už více jak půl roku, a to máme firmu v Praze.
Vstoupit do diskuze

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.