Prognóza IMF - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

11:11 | E V | Diskuze

Mezinárodní měnový fond dnes zveřejnil svůj pravidelný podzimní výhled světové ekonomiky.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

„World Economic Outlook“ z dílny Mezinárodního měnového fondu obecně představuje nejúplnější pohled na vývoj napříč světovou ekonomiku, proto vždy poutá pozornost nejen finančních trhů.

Čerstvě zveřejněná prognóza předpokládá pro letošní rok mírnější pokles světové ekonomiky, než co Mezinárodní měnový fond čekal v červnu, respektive v předchozích prognózách.

Oživení světové ekonomy ale rozhodně není nějakou přímočarou záležitostí, neboť pandemie koronaviru představuje výraznou nejistotu, navzdory výrazné podpoře, jíž se ekonomikám dostává ze strany měnové a rozpočtové politiky. 

Světová ekonomika letos dle propočtů Mezinárodního měnového fondu klesne o 4,4 %, odhad z letošního června pracoval s poklesem o 4,9 %.

Výhled se pro letošní rok zlepšil jak pro ekonomiku USA a eurozóny, byť v obou případech stále hovoříme o bezprecedentně silném poklesu HDP – v USA o 4,3 %, v eurozóně o 8,3 %.

Zlepšil se také výhled pro Čínu, jejíž ekonomika by letos měla růst tempem 1,9 % oproti původnímu předpokladu růstu na úrovni 1,0 %. 

V roce 2021 by měl růst globální ekonomiky činit 5,2 %, když předchozí prognóza pracovala s růstem 5,4 %. 

Dá se předpokládat, že lepší výhled HDP na rok 2020 reflektuje jak lepší než očekávaná data o HDP za letošní druhé čtvrtletí, tak jasné známky oživení aktivity, jež ze světové ekonomiky přicházely v průběhu třetího čtvrtletí.

Zároveň ale zejména pro rozvinuté ekonomiky jako jsou USA, eurozóna a také Česká republika platí, že se na svůj předkrizový výkon vrátí nejdříve v průběhu roku 2022.

 

Česká ekonomika letos dle prognózy Mezinárodního měnového fondu vykáže pokles HDP o 6,5 %, v roce 2021 by měl následovat růst na úrovni 5,1 %. 

I pro českou ekonomiku platí, že po prudkém propadu v jarních měsících následovalo v létě oživení ekonomické aktivity a HDP za letošní třetí čtvrtletí vykáže mezičtvrtletní růst.

Výhled na závěrečné čtvrtletí je ale zkomplikován příchodem druhé vlny pandemie a opatřeními, jež ve snaze pandemii zvládnou tv těchto dnech oznamuje a zavádí česká vláda.

Uvedená opatření budou mít nepříznivý vliv na konkrétní odvětví služeb (pohostinství, kultura, sport), nepříznivý dopad ale můžou mít i na náladu v ekonomice jako celku, i když se podaří vyhnout scénáři kompletních uzavírek ve výrobě, obchodu a službách.

Pokles HDP o 6,5 % se může pro letošní rok ukázat coby poměrně dobrý odhad, je zde nicméně riziko, že celkový pokles může být i o něco silnější, právě kvůli nejrůznějším omezením souvisejícím s koronavirem.

Osobně pro letošní rok pracuji s odhadem poklesu české ekonomiky o 6,7 %, nejistoty jsou ale výrazné. 

Pro rok 2021 očekávám růst HDP České republiky o 4,8 %, tedy o něco méně, než čeká Mezinárodní měnový fond.

Obě prognózy se ale fakticky shodují v tom, že česká ekonomika se z pohledu celkového výkonu vrátí na předkrizovou úroveň nejdříve v průběhu roku 2022. 

V takto popsaném scénáři lze předpokládat, že ČNB bude i nadále držet velmi uvolněnou měnovou politiku a může zvažovat další snížení úrokových sazeb a využití nestandardních nástrojů, pokud by se výhled české ekonomiky výrazněji zhoršil (zde je ale dobré připomenout, že výhled ČNB pro českou ekonomiku pro letošní i příští rok byl v její srpnové prognóze poměrně dosti konzervativní).

Podporu získává česká ekonomika také skrze rozpočtové impulsy a právě efektivita využití rozpočtových nástrojů může české ekonomice v příštím roce významně pomoci, navzdory stávajícím nejistotám a komplikacím spojeným s koronavirem. 

Zdroj:Marie Horňáková, PR.Konektor
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

LG představuje svou filosofii společensky odpovědného investování

Ilustrativní obrázek

Banka JPMorgan reportovala výsledky za 1Q, výnosy a zisk na akci překonaly nejvyšší analytický odhad

Ilustrativní obrázek

Kofola: Celoroční výsledky bez překvapení, meziroční pokles vzhledem k nižším tržbám

Ilustrativní obrázek

Česko na problémy ve vzdělávání využije až 18 miliard z evropského rozpočtu, podpoří doučování i letní kempyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.