Profesionální investoři se připravují na sedm hubených let

08:41 | wa pe | Diskuze

Analytici a investiční manažeři napříč Wall Street varují, že výnosy na globálním dluhopisovém i akciovém trhu v příštích sedmi letech poklesnou pod svůj dlouhodobý průměr.

Foto: Gratisography

Osm let extrémně uvolněné monetární politiky ze strany centrálních bank vyhnalo valuace akcií na dlouho nevídané úrovně. Nyní, kdy je FED pevně rozhodnut pokračovat v kurzu zvyšování úrokových sazeb a omezení kvantitativního uvolňování ohlásila i ECB, se profesionální správci majetku chystají na horší časy.

Manažeři profesionálního správce majetku GMO (77 miliard USD ve správě) tento týden varovali investory, že výnosy napříč třídami aktiv zůstanou v příštích sedmi letech po očištění o inflaci tak tak v pozitivním teritoriu. Zatímco v posledních pěti letech vykázal akciový trh v USA v průměru 14,3% výnos, pro dalších sedm let manažeři očekávají, že v segmentu společností s vysokou tržní kapitalizací přinese pouze 4% roční výnos.

zdroj: Bloomberg

Státní investiční fondy, nadace či penzijní fondy budou nuceny hledat pozitivní výnos především v rizikovějších aktivech rozvojových trhů, předpokládají analytici Morgan Stanley. Ti pro následujících deset let očekávají, že tradiční akciová a dluhopisová portfolia (60/40) přinesou roční výnos pouze 4,2 %.

Ztráty na různých třídách aktiv v USA kromě ropy předpokládají v příštím roce také analytici Goldman Sachs. Podle jejich názoru investoři konečně začnou brát v potaz vysokou valuaci aktiv doprovázenou pouze mírným hospodářským růstem. „Dny, kdy na různých třídách aktiv platila trojice pozitivní korelace, vysokých výnosů a nízké volatility jsou sečteny,“ varuje také Larry Hatheway ze společnosti GAM zabývající se investicemi do dluhopisů.  

zdroj: Bloomberg

Zotavení globální ekonomiky má stále prostor pro další pokračování, nicméně nyní opětovně roste riziko menší recese na pozadí utahování měnové politiky, uvedli ve své aktuální zprávě investiční manažeři Robeco Group. „Snížili jsme náš výhled pro většinu aktiv a do budoucna počítáme s vyšší volatilitou,“ uvedl ve své zprávě klientům vedoucí investic Lukas Daalder.

zdroj: Bloomberg

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.