Celosvětově se loni vyrobilo 1,623 miliardy tun oceli. Produkce v Číně dosáhla 803,8 milionu tun, a byla tak o 2,3 procenta nižší než před rokem.
Ocelářství bývá považováno za ukazatel zdraví světové ekonomiky. Na globální trhy se však loni dostávalo více oceli, než kolik jí bylo třeba, což srazilo ceny na nejnižší úroveň od roku 2003. Ocelárny po celém světě zavíraly provozy nebo krachovaly.
Sektor ale trápily i volné kapacity - celosvětově loni ocelárny využívaly v průměru jen 69,7 procenta kapacity. Předloni to bylo 73,4 procenta. Usuzuje se přitom, že aby ocelárny mohly určovat cenu svých výrobků, musejí využívat nejméně 80 procent kapacit.
Čínská ekonomika zpomaluje - loni rostla nejpomaleji za čtvrt století - a poptávka po oceli tam klesá. Země loni vyvezla rekordních 112,4 milionu tun levné oceli. Ostatní ocelárny, které se snažily zůstat konkurenceschopné, to přinutilo omezovat výrobu. V Evropské unii se produkce oceli loni snížila o 1,8 procenta na 166,2 milionu tun. V Severní Americe klesla o téměř devět procent na 110,7 milionu tun.
Čínská vláda se snaží snížit nadměrné výrobní kapacity v odvětví, což společně s omezováním výroby a zavíráním provozů po celém světě přispělo k tomu, že ceny oceli v lednu mírně stouply.
"Mnoho oceláren včetně těch v Číně ukončuje výrobu ve snaze podpořit ceny. A funguje to," uvedl podle agentury Reuters analytik Chris Houlden z poradenské společnosti CRU.