Listopadová průmyslová produkce z velké části korigovala říjnový silný růst a zaznamenala meziměsíční pokles o 1,2 %. V meziročním vyjádření se však stále jedná o velmi solidní růst ve výši 5,7 %, který je však do velké míry dán vyšším počtem pracovních dnů. Po očištění o kalendářní efekty produkce vzrostla o 3,2 % y/y. Za růstem stojí více jak z poloviny automobilový průmysl. Jeho odbyt je slušný, jak na domácím trhu, kde prodeje automobilů rostou dlouhodobě dvouciferným tempem, ale i v zahraničí, kde si čeští výrobci upevňují své tržní podíly. Pokles byl zaznamenán v chemickém průmyslu a v energetice, které dohromady snížily růst průmyslového výstupu o 1 pb. Projevují se tak odstávky v jaderné elektrárně Dukovany a v litvínovské rafinerii.
Tyto trendy potvrzuje i statistika zahraničního obchodu, která zaznamenala přebytek ve výši 14,3 mld. CZK, což představuje meziročně lepší výsledek o 4 mld. CZK. Nižší ceny komodit stalčily schodek obchodu s minerálními palivy. Díky zahraniční poptávce se zvýšil přebytek obchodu s dopravními prostředky a potvrdil tak dobrý výsledek automobilového průmyslu. Výpadek litvínovské rafinerie pozitivní trendy do jisté míry korigoval, když se deficit bilance chemických výrobků meziročně prohloubil o 3,4 mld. CZK. Meziroční dynamika zahraničního obchodu je slušná, když vývozy vzrostly o 8,1 % a dovozy o 6,9 %.
Dobrý výhled pro reálnou ekonomiku ukazuje statistika průmyslových objednávek. Ta v listopadu vykázala meziroční růst o 7,2 %. Většina tohoto růstu je tvořena zahraniční poptávkou, ale mírný růstu zaznamenaly i domácí objednávky. Spolu s příznivými výsledky indikátorů důvěry můžeme tedy očekávat velmi dobrý výsledek průmyslové výroby a zahraničního obchodu i v posledním měsíci loňského roku.
Dobrou výkonnost průmyslu potvrzuje i tvorba pracovních míst v tomto sektoru. V listopadu se zvýšila zaměstnanost v průmyslu o 3,7 % a průměrná mzda vrostla o silných 3,6 %. Růst zaměstnanosti i mezd je odrazem dobrých vyhlídek domácí ekonomiky. V letošním roce očekáváme zpomalení tempa růstu zaměstnanosti, protože pro firmy bude těžší najít kvalifikované pracovníky. To se odrazí v rychlejšímu růstu mezd, protože firmy budou nuceny o pracovní sílu mnohem více soutěžit.
Stavebnictví v listopadu v meziměsíčním vyjádření znovu mírně zpomalilo. Meziročně byla však jeho produkce o 1,5 % vyšší. Znovu vzrostla produkce v inženýrském stavitelství, které v loňském roce bylo do velké míry financováno z evropských fondů. Peníze z EU minulý rok plynuly do Česka ve zvýšené míře, protože do konce roku musely být vyčerpány prostředky z programovacího období 2007-2013. Nadále zaostává pozemní stavitelství, které v listopadu meziročně pokleslo o 4,6 %. Nicméně podle statistik o nových stavebních povoleních a zahájených stavbách se i pozemnímu stavitelství blýská na lepší časy. Letos by se část zdrojů, které jsou v současnosti alokovány do inženýrského stavitelství, mohly přesunout do pozemního stavitelství, které by mělo letos přidat
Průmyslová výroba si minulý rok vedla velmi dobře. Zpomalily ji odstávky v Dukovanech a v Litvínově. Bez nich by výrazně překonala náš celoroční odhad pro růst těsně nad pěti procenty. Vzhledem k těmto výlukám bude však celoroční růst v souladu s naším odhadem. Českému průmyslu se daří i na exportních trzích. Poslední statistiky ukázaly slušnou dynamiku německých průmyslových objednávek. To se ukazuje i na bilanci zahraničního obchodu. Ten těží jednak z dobré exportní dynamiky, ale i z velmi nízkých cen komodit na světových trzích. V příštím roce by tyto solidní trendy měly pokračovat. Čeští hlavní obchodní partneři by měli nadále růst a i když analytici SG očekávají mírný nárůst cen komodit, tak jejich úroveň zůstane stále poměrně nízká. Ke zpomalení růstu dojde tento rok ve stavebnictví. Propadne se přiliv fondů z EU a s tím se sníží i aktivita v inženýrském stavitelství.