Prodleva vyplácení ošetřovného nutí lidi ve finanční tísni půjčovat si peníze

11:11 | E V | Diskuze

O ošetřovné z důvodu uzavření škol požádalo přes 211 tisíc osob, ale řada z nich zřejmě dosud peníze nedostala.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Pro mnohé to je jediný příjem, a zejména samoživitelé, kteří nedostávají alimenty, tak nemají žádné prostředky na zaplacení základních potřeb. Pomoc hledají u širší rodiny nebo přátel. A kdo je nemá, shání peníze, kde se dá. Třeba i u lichvářů.

Z údajů M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky velkých firem, vyplývá, že roste počet dlužníků žádajících o přerušení dlouhodobého splátkového kalendáře kvůli tomu, že dosud nedostali ošetřovné. Ozývají se jich desítky a jsou mezi nimi zaměstnanci i živnostníci. Protože údajně neobdrželi náhrady mzdy ještě ani za březen, nemohou platit své závazky. „Jsou to lidé, kteří měli finanční problémy již před vypuknutí epidemie koronaviru. Pro ně je pokles příjmů, byť i jen o dvacet procent, likvidační. Často nemají nikoho blízkého, kdo by jim pomohl a jsou nuceni požádat o peníze i neseriózní poskytovatele půjček,“ upozornil na následky výpadku příjmů Jakub Zetek, provozní ředitel společnosti M.B.A. Finance. „Varujeme je před dalším zadlužováním a radíme jim, na jakou sociální pomoc v nouzi mají nárok a kde ji mohou nárokovat,“ doplnil Zetek.

Konkrétní případ zaměstnané samoživitelky, matky dvou dětí ve věku 8 a 11 let ale ukazuje, že hlavní faktorem je čas, který je v případě státní pomoci neúměrně dlouhý. „Musím být doma s dětmi, ze sociálky mi ještě neposlali ani korunu, exmanžel mi alimenty neplatí a já potřebuji koupit alespoň jídlo. Banky mi nepůjčí, protože jsem v registru dlužníků. Tak jsem si po internetu vypůjčila 10 tisíc. Ale už teď vím, že se splacením bude problém a bojím se, co bude,“ postěžovala si žena na situaci, ve které se ocitla bez svého zavinění.

Velcí věřitelé se chovají vstřícně, neuplatňují sankce a dlužníci je mohou požádat o odklad splátek, nebo plateb za některé služby. V odůvodněných případech, jako u zmíněné ženy, zastavují inkaso dluhů úplně. Je to ale pouze oddálení problémů, které přijdou, až budou dlužníci muset opět řádně splácet nebo uhradit kumulované částky. Jak situaci zvládnou, bude záviset na rychlosti zotavení ekonomiky. Protože v případě déle trvávajících propadů příjmů se ocitnou v dluhové spirále, ze které bude velice těžké se dostat.

Podle oficiálních čísel z konce dubna Česká správa sociálního zabezpečení evidovala téměř 146 tisíc žádostí zaměstnanců o ošetřovné. Podle tvrzení ČSSZ požadavky vyřizují podle standardního procesu a příčinou nezaslání peněz jsou nedostatky a chyby v žádostech. Od poloviny května má proto ČSSZ na svých stránkách on-line formulář pro ověření stavu výplaty ošetřovného.

Ministerstvo průmyslu a obchodu do začátku května přijalo 65 tisíc stejných žádostí od živnostníků a podle slov ministra Karla Havlíčka byla již polovina proplacena.

Zdroj:Vratislav Kopačka, M.B.A. Finance, s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?

Ilustrativní obrázek

Nezaměstnanost stoupá navzdory dostatku volných pracovních míst, pomoci musí flexibilnější systém rekvalifikací

Ilustrativní obrázek

Každý desátý gastro podnik karanténu nepřežil

Ilustrativní obrázek

Komentář k míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Práce na home office se stavebním společnostem neosvědčila

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 2.7.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Lepší než nákup zlata? Těžaři jsou lákavou investicí

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Dividendy zpříjemňují investování. Kdy si na ně dát ale pozor?

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 3.7.2020

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.