Prodeje traktorů a kombajnů v ČR v loňském roce vzrostly, nejvíce traktorů prodal Zetor

17:59 | fa ra | Diskuze

Prodeje traktorů a kombajnů v ČR v loňském roce po propadu v roce 2016 vzrostly na standardní úroveň dlouhodobého průměru. V České republice se loni prodalo 2247 traktorů, což znamená meziroční nárůst o 20 procent. Kombajnů se prodalo 162, meziročně o 17 procent více. Vyplývá to z informací, které na veletrhu Techagro v Brně ČTK poskytla Asociace zemědělské a lesnické techniky.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

"Vrátili jsme se prakticky na průměrnou hodnotu z posledních let," uvedl sekretář asociace Dušan Benža. U traktorů se podle něj po letech vrátil na první místo domácí Zetor, který je nyní jedničkou trhu před značkou John Deere.

Podle Jiřího Zikmunda, generálního ředitele společnosti K.B.T. Proftech s.r.o., která v ČR prodává značku traktorů Kubota, zájem o traktory mezi zemědělci roste. Firma jich loni prodala 77, o rok dříve to bylo jen 34. "Provedení traktorů Kubota si získává větší a větší oblíbenost, do budoucna to vidíme jako pozitivní trend," uvedl Zikmund. Podle něj zemědělci kvitují spolehlivost, jednoduchost a ekonomiku provozu. Obor je ale silně konkurenční, na českém trhu jsou desítky značek.

U sklízecích mlátiček neboli kombajnů se nejvíce prodávají v tuzemsku kombajny značky Claas a New Holland. Na prodejích v loňském roce se podle Benži promítly změny směrnice Evropské unie, která zpřísnila emisní normy. "Hodně z trhu se prodalo v prosinci loňského roku. Tím je trochu zkreslen vstup do letošního roku. Čím více se prodalo v prosinci, tím méně na začátku loňského roku," uvedl Benža.

Nálada na trhu zemědělské techniky v sousedním Německu je podle něj ale velice optimistická. "Očekáváme, že tento optimismus se dostane i do České republiky," uvedl Benža.

Obrat celého oboru zemědělské techniky se podle Benži pohybuje kolem 36 miliard korun. Import i export jsou aktuálně zhruba na stejné úrovni kolem 18 miliardy korun. "Trochu hraje roli koruna a její kurz," uvedl Benža.

 

Prodeje zemědělské techniky v jednotlivých letech

Rok Traktory Kombajny
2013 2304 175
2014 2453 166
2015 2253 164
2016 1872 139
2017 2247 162

Zdroj: Asociace zemědělské a lesnické techniky

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Letošní úroda brambor je 3. nejhorší v historii

Ilustrativní obrázek

Úroda ovoce je nadprůměrná. Palírny se letos nezastaví

Ilustrativní obrázek

Špatná úroda obilovin povede ke zdražování. Sklizeň řepky je nad svým desetiletým průměrem

Ilustrativní obrázek

Evropská komise bude postupně zveřejňovat návrhy ve víceletém rozpočtu EU

Ilustrativní obrázek

V zemědělství investovalo do robotizace 57 procent firemČti více
Ilustrativní obrázek

Avast plánuje snížit kapitál kvůli vytvoření distribuovatelných rezerv pro dividendy a buybacky

Ilustrativní obrázek

Apple doplatil Irsku na daních a úrocích 14,3 mld. EUR za údajné porušení evropské legislativy

Ilustrativní obrázek

Hliník se stěhuje z Ruska, trh se obává krize

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.