Prodej elektráren skupiny ČEZ v Polsku by mohl začít v dubnu, píší Hospodářské noviny (+komentář)

13:44 | E V | Diskuze

Prodej elektráren skupiny ČEZ v Polsku by mohl začít v dubnu, píší Hospodářské noviny s odkazem na nejmenovaný zdroj z vedení společnosti.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Hospodářské noviny (HN) dnes informují o novinkách ohledně plánu energetické skupiny ČEZ na prodej větrných a uhelných elektráren v Polsku. „Nyní tam ještě probíhají nějaké organizační změny, ale myslím, že nic nebrání tomu, aby prodej začal v dubnu,“ citují HN nejmenovaný vysoce postavený zdroj z vedení energetické společnosti.

Tisková mluvčí Alice Horáková potvrdila pouze informace, že k prodeji má dojít ještě v tomto roce a ČEZ očekává, že proces prodeje potrvá několik měsíců. „V první fázi proběhne prodej portfolia větrných projektů. Pro způsob prodeje zbývajících aktiv si necháme otevřeno více možností," doplnila posléze Horáková.

„Nejedná se o novou informaci. Plán postupného exitu ze zahraničních trhů včetně Polska ČEZ oznámil již loni na jaře. Konkrétnější informace ohledně plánovaného harmonogramu odchodu z Polska pak zazněly loni v listopadu v rámci zveřejnění výsledků hospodaření za 3Q 2019, kdy ČEZ očekává oslovení zájemců o aktiva do konce letošního prvního pololetí, podání nezávazných nabídek pak letos na podzim a vypořádání transakce v roce 2021. Z pohledu potenciální ceny za polská aktiva bude zcela zásadní proces prodeje tamních dvou uhelných elektráren, jejichž příspěvek do EBITDA zisku činí kolem 1 mld. Kč ročně. ČEZ by mohl podle našeho názoru za elektrárny získat alespoň 5 mld. Kč. Co se týče větrných projektů, tak ČEZ měl historicky v plánu vystavět větrné parky o instalované kapacitě v řádu vyšších stovek megawattů. Nepříznivé regulatorní podmínky však prakticky veškeré plány zhatily a ČEZ doposud ani nezahájil výstavbu. Hodnota větrných projektů je tak ve srovnání s elektrárnami marginální. Dnešní zprávu hodnotíme neutrálně,“ doplnil analytik Fio banky Jan Raška.

Akcie skupiny ČEZ se aktuálně na BCPP obchodují mírně v plusu (+0,20 %).

 

Zdroj: Hospodářské noviny

Zdroj:František Mašek, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Šéf rumunské divize ČEZu potvrdil proces prodeje tamních aktiv, rozhodovat bude cena

Ilustrativní obrázek

Česko zaostává v energetických úsporách

Ilustrativní obrázek

Chcete ušetřit za energie?

Ilustrativní obrázek

Prodej elektráren skupiny ČEZ v Polsku by mohl začít v dubnu

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji emisí v energetice

Ilustrativní obrázek

Dohoda mezi vládou a ČEZ bude zveřejněna během několika týdnůČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují na pozadí obav z rychlého rozšíření koronaviru mimo Čínu

Ilustrativní obrázek

Americké indexy dnes klesly, S&P o 0,38%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.