Proč zlato marně čeká na „come-back“

15:13 | Redakce W4T | Diskuze

Letošek je pro komodity rokem střídání fází nerozhodnosti a útlumu. Poznamenán je geopolitickým a obchodním napětím. Turbulence na trzích vyplývají zejména z  intervencí amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho snahy o restrikci mezinárodního obchodu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Česká mincovna

K tomu se přidávají i inflační tlaky ve Spojených státech, částečně vyčerpané růstem cen energií (ropa WTI stoupla o přibližně 50 % meziročně). Teoreticky jsou splněny všechny podmínky pro růst ceny zlata. Ale neděje se tak a zlatá unce zaznamenává od počátku roku 6,5% pokles. Abychom pochopili tento paradox, je třeba se zamyslet nad faktory ceny zlata.

Inverzní vztah mezi dolarem a komoditami denominovanými v dolarech je všeobecně známý. Obvykle pokles dolaru doprovází zvýšení ceny unce zlata a naopak. Čím silnější je dolar oproti jeho protipoložkám, tím slabší bude kupní síla držitelů jiných měn, tedy nižší poptávka a v konečném důsledku i pokles cen vzácného kovu.

Kvůli rozsáhlé repatriaci kapitálu, která vyplývá z politik Fedu nebo zhoršováním obchodních sporů, měny rozvojových zemí nadále pokračují ve ztrátách. Tyto měny od února zaznamenávají v průměru oslabení o více než 16 %, což snižuje kupní sílu těchto států na zlato denominované v dolarech. Navíc, některé země s cílem omezit pád své měny jsou prostřednictvím svých centrálních bank nuceny k odprodeji části svých zásob zlata, čímž zvyšují nabídku na trhu.

Zlato letos neprofitovalo z nárůstu inflace v USA. Inflační tlaky vedoucí k situaci plné zaměstnanosti tlačí Fed k postupnému zvyšování klíčových sazeb. Nedávno byly sazby zvýšeny již podruhé v tomto roce a do konce roku se plánuje další zvyšování sazeb, aby se předešlo přehřátí americké ekonomiky. Pokud nominální sazby rostou rychleji než inflace, nastává růst reálných sazeb. Výsledkem je, že zlato nedosahuje na takové výnosy. Investoři pak dávají přednost americkým státním pokladničním poukázkám. Proto je nutné sledovat i vývoj reálných úrokových sazeb, protože příliš rychlé měnové „přitahování opasků" centrálních bank představuje pro zlato riziko.

Potvrzuje se, že zvýšení inflace nemusí nutně doprovázet nárůst cen zlata, stejně jako nárůst nominálních sazeb nemusí nutně znamenat oslabení cen zlata.

Zlato je masívně vyhledávané, když akciové tituly padají. Nejistota, která je obvykle doprovázena volatilitou a poklesem akciových trhů je nejlepším znamením pro zlato. Přesto letošní obchodní, ani geopolitické napětí zatím nedonutilo investory, aby se začali zbavovat akcií ve prospěch komodit. Wall Street momentálně zaznamenává nejdelší vzestupné období ve své historii.

Zlatu by výrazně pomohlo posílení měn rozvojových zemí, zejména jüanu a rupie, vůči dolaru. To by ale Fed musel nejprve ubrat v tempu zvyšování sazeb, a tím ponechal zahraniční kapitál v rozvíjejících se ekonomikách. V každém případě nic netrvá věčně a také býci na burzách se dříve či později unaví.

Zdroj:Silvia Holá, hlavní analytik xPartners
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komodity nejsou investice jenom pro bohaté. Běžní investoři je ale opomíjí

Ilustrativní obrázek

Cena zlata překonala hranici 1 300 dolarů za trojskou unci

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (-1,36 %), Zemní plyn (+7,23 %), Zlato (+0,33 %), Měď (-1,65 %)Čti více
Ilustrativní obrázek

USD míří k maximům. Libra se propadá

Ilustrativní obrázek

Panika na finančních trzích sílí

Ilustrativní obrázek

Wall Street v poklesech následuje zbytek světa, S&P -1,5%

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza při pátečním ránu se zeleným číslem

Ilustrativní obrázek

Americké trhy odepisují přes procento

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.