Proč se prodávají akcie veřejně obchodovaných fondů (ETF) na krátko?

14.11.2017 13:50 | wa pe | Diskuze

Již jen samotné ETF jsou mnohdy pro běžného retailového investora složité investiční instrumenty, avšak sázet na jejich pokles může být ještě tvrdší oříšek. Vyznat se ve strategiích, které jsou založeny na takzvaném shortování ETF může ovšem investorovi přinést cenné porozumění trhu.

Foto: got credit

Při takzvaném shortování veřejně obchodovaného fondu si obchodník nejdříve vypůjčí jeho akcie, které obratem prodá doufaje, že další pokles jejich hodnoty mu umožní je nakoupit zpět za nižší hodnotu. Tento rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou akcií pak představuje jeho zisk.

I v případě, že se nechcete do podobných spekulací sami pouštět, znalost podobných strategií nám může pomoci odhadnout stav trhu a jeho další směr. Důležitým je především termín short interest, který označuje procento akcií daného aktiva, které investoři aktuálně prodávají na short. V případě ETF musíme mít na paměti, že short interest může přesáhnout celkový počet jeho akcií, v procentuálním vyjádření tak může dosáhnout hodnot přes 100 %.

Dobrou ukázkou je v tomto ohledu veřejně obchodovaný fond navázaný na akcie maloobchodních prodejců v USA SPDR S&P Retail (XRT), který registruje 249 % svých akcií prodaných na short. Podle Michael Venuta z Toroso Investments tento short interest představuje pouze jednu stranu párového obchodu. „Nikdo nemá krátkou pozici v maloobchodu, aniž by neměl dlouhou pozici jinde. Jedná se pravděpodobně o souboj mezi kamennými a internetovými obchody.“ Ti z investorů, kteří sázejí na další růst akcií Amazon zároveň shortují akcie ze sektoru klasického maloobchodu. Zatímco akcie SPDR S&P Retail (XRT) v minulém roce oslabily o 8,3 %, akcie Amazon posílily o 51,6 % a akcie veřejně obchodovaného fondu navázaného na internetové prodejce Amplify Online Retail (IBUY) posílily za stejnou dobu o 33,7 %.

Zároveň vysoký short interest může být pro investora signálem, že některý z obchodů se stává přeplněný. V takovém případě může uvažovat o využití kontrariánské strategie, kdy jde proti směru většiny trhu. Jakmile cenný papír, na kterém registrujeme vysoký short interest, začne posilovat, jsou nuceni obchodníci na krátko koupit akcie zpět nebo čelit vysokým ztrátám. V případě tohoto vykrývání krátkých pozic se v obchodní hantýrce hovoří o takzvaném short squeeze, kdy tyto zpětné nákupy ženou cenu akcií výše.

Akcie maloobchodních ETF drží rekordní short interest už dlouhou dobu, což by mohlo naznačovat jejich brzké posílení. Obdobná kontrariánská strategie by mohla zafungovat na akciích veřejně obchodovaného fondu navázaného na těžaře ropy a zemního plynu SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production (XOP), které se vyznačují short interest ve výši 90 %. Podobně je na tom i ETF navázaný na sektor výrobců polovodičových součástek VanEck Vectors Semiconductor (SMH), který nyní registruje 196% short interest. V jeho případě se pokles očekává především kvůli vysokým výnosům za posledních pět let, kdy na anualizované bázi posiloval o 28,7 %, zatímco širší index Standard & Poor’s 500 vykázal za stejnou dobu pouze 15,7% posílení. Investoři, kteří vlastní akcie některého z výrobců polovodičových součástek mohou krátkou pozici na SMH chápat jako jistou formu zajištění se proti poklesu (hedge).

Na výběr ovšem nemáme pouze ETF navázané na akcie společností, ale například cenné papíry navázané na futures volatility obchodování na indexu S&P 500. Takovýmto cenným papírem jsou  iPath S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN (VXX), u kterých nyní short interest dosahuje 77 % a v posledních pěti letech dosáhly anualizované ztráty 57 %. Krátké pozice na těchto ETN byly v posledních letech vysoce úspěšné především proto, že volatilita obchodování na S&P 500 soustavně klesá již od roku 2011. Náporem na představivost jsou pak obchody s pákovými ETF, které rostou či posilují podle použité páky několikrát více než jejich podkladové aktivum. Pokud shortujete krátké ETF s trojnásobnou pákou, v podstatě zaujímáte trojnásobnou dlouhou pozici na podkladovém aktivu. Pokud shortujete dlouhé ETF s trojnásobnou pákou, pak jste otevřeli trojnásobnou krátkou pozici na podkladovém aktivu. V podstatě využíváte ETF k opačnému účelu, než byly původně vytvořeny.  

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Nový ETF bude těžit z útlumu kamenných prodejen

Biotechnologické akcie začínají znovu přitahovat investory

Akcie výrobců polovodičů v USA oslabují. Nastává drobná korekce, či hluboký pokles?

Poptávka po zlatě klesla ve třetím čtvrtletí 2017 na osmileté minimum

Argentinské IPO jsou znovu na scéně. Budou argentinské akcie představovat lákavé investice?

Dvě společnosti požádaly o registraci burzovně obchodovaných fondů spojených s blockchainemČti více

BMW prodá firmě SGL Carbon 49% ve dvou joint venture společnostech

Akcie maloobchodních společností podle Goldman Sachs

Studie: Tři až čtyři šálky kávy denně mohou výrazně snížit riziko předčasné smrti

KKR podruhé vylepšila nabídku na koupi Hitachi Kokusai

Philips koupil americký startup Analytical Informatics

Baidu testuje samořízená vozidla v provozu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.