Proč řemeslníci netruchlí, že paušální daň není nic pro ně

15:43 | E V | Diskuze

S přihláškami k placení paušální daně to bylo trochu jako s americkými prezidentskými volbami: Termín sice vypršel v pondělí 11. ledna, na finančních úřadech – stejně jako ve volebním štábu Donalda Trumpa - ale ještě několik dní toužebně vyhlíželi pošťáky.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

I s korespondenčními registracemi se nakonec pro tuhle novinku rozhodlo zhruba 66 tisíc živnostníků.

Podle původních odhadů, které v médiích dávala k lepšímu ministryně Alena Schillerová, jich sice mělo být minimálně 100 tisíc, ale budiž. Ostatní se třeba rozhoupou příští rok. Dřív totiž k „reparátu“ nebudou mít příležitost. Pokud se ovšem nechystají živnost teprve zahájit, nebo obnovit po přerušení.

Navíc budou mít jedinečnou možnost zeptat se kohokoli z těch 66 tisícovek na jeho osobní zkušenosti. Ty by podle ministerstva měly být jen a jen pozitivní: úbytek administrativy, roční finanční úspora v řádu desetitisíců korun, kromě zadání trvalého příkazu na 5469 Kč měsíčně už žádné další starosti.

Ale ještě dřív, než si první z „pionýrů“ mohli paušální daň a její dopady vyzkoušet v praxi, objevilo se hned několik varování, podle kterých to s novinkou zase tak růžové nebude.

Bankéři upozornili, že problémy mohou nastat, když si takový živnostník třeba příští rok požádá o hypoteční úvěr. Normálně by doložil daňové přiznání, to ale nebude mít. Česká spořitelna už dala na vědomí, že proto nesjpíš bude vyžadovat více dokumentů než nyní.

Paušalisté si také budou muset pečlivě hlídat příjmy, v podstatě vést účetnictví, a kdyby snad překročili roční milionový limit, neprodleně to oznámit berňáku a s paušální daní se rozloučit.

Nesmějí také vést družstvo či společenství vlastníků jednotek, natož se nechat jakkoliv zaměstnat. Nebude jim dovoleno ani vydělat více než 15 tisíc korun ročně na pronájmu či úrocích.

Není tedy divu, že řemeslníci s vlastním živnostenským listem příliš netruchlí nad tím, paušální daň není nic pro ně. Že budou dál komunikovat zvlášť s finančním úřadem, správou sociálního zabezpečení i zdravotní pojišťovnou a každé z těchto institucí zvlášť posílat peníze.

Paušální daň totiž od začátku nebyla nastavena pro ně. V daňovém přiznání mohou uplatňovat náklady ve výši 80 procent, o další odpisy se jim postará prostá skutečnost, že mají rodinu. Jsou prostě oporami státu, který se na ně opět vykašlal.

 

Josef Jaroš, garant projektu Fandíme řemeslu AMSP ČR a většinový vlastník poradenské skupiny Apogeo

Zdroj:Mgr. Petr Kotek, Spindoctors s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Do konce února musí firmy nahlásit přeshraniční daňová uspořádání. Nejasnosti bude řešit soud EU

Ilustrativní obrázek

Jen do března. Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

Ilustrativní obrázek

Jak správně odečíst úroky hypotéky z daní?

Ilustrativní obrázek

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 11.1.2021

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke změnám daní na tabákové výrobkyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.