Proč nejsou v Panama Papers Američané? Raději své peníze schovají v USA, tvrdí experti

11.04.2016 14:02 | wa pe | Diskuze

Kauza Panama Papers byla v minulých dnech spojována s mnoha významnými jmény politiků a byznysmenů z celého světa, najdeme v nich však jen minimum Američanů. Jsou snad nedávná odhalení Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů cíleným útokem jen na vybrané osoby, nebo má vše prozaičtější vysvětlení?

Foto: Public Domain

 

V údajích uniklých z panamské právní poradenské firmy Mossack Fonseca figuruje více jak 140 politiků z 50 zemí. V minulém týdnu odstoupil z funkce islandský premiér Davíd Gunnlaugsson a co vysvětlovat měl také britský ministerský předseda David Cameron,  hlavní pozornost však byla věnována především ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který celou kauzu označil za cílený pokus o destabilizaci Ruska.

I přes skutečně globální rozsah celé aféry se v seznamech dotčených objevuje až nápadně málo západních představitelů a hlavně občanů USA, což už mnohé přivedlo na myšlenku, že Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů, německý deník Süddeutsche Zeitung a další mediální subjekty, které na kauze a jejím zveřejnění spolupracovaly nebyly tak úplně nestranné. Své pochyby dal důrazně najevo i zakladatel a hlavní editor serveru WikiLeaks, Julian Assange, který kritizoval fakt, že z celkového souboru více jak 11 milionů uniklých dokumentů byl zveřejněn jen zlomek, symbolické 1 % materiálů. „Selektivní novinářská práce rozhodně celé kauze nedodala na důvěryhodnosti“, píše  na svém blogu také Craig Murray, bývalý britský velvyslanec v Uzbekistánu.

Na Twitteru WikiLeaks byly dokonce zveřejněny zprávy, které označovaly Panama Papers za útok financovaný vládou Spojených států a americkým finančníkem Georgem Sorosem na bývalé státy východního bloku, státy v současnosti čelícím mezinárodním sankcím a Čínu. Faktem je, že neziskové organizace založené Sorosem, Soros’s Open Society Foundations a Open Society Institute Assistance Foundation,  mají od minulého roku v Rusku zákaz činnosti a slavný investor sám je v Ruské federaci nežádoucí osobou.

Další kritika směřovala na fakt, že zatímco kauza Panama Papers se koncentruje na významné světové politiky, banky světového formátu, které pochybné obchody umožňovaly zůstaly prozatím z velké části pozornosti médií ušetřeny. Výsledkem celé aféry by tak nakonec mohla být jen diskreditace a odstoupení z funkcí několika osobností, avšak na celém finančním systému, který transakce umožnil, se však v podstatě nic nezmění.

 

Grafika popisuje rozsah kauzy Panama Papers v gigabajtech dat v poměru k ostatním známým únikům včetně takzvaných Wikileaks z roku 2010.

zdroj: Süddeutsche Zeitung

 

Kam se poděli Američané?

Vraťme se ale zpátky k otázce, jak je možné, že v Panama Papers bylo prozatím identifikováno jen něco málo přes 200 jmen amerických občanů, když jen Čechů a Češek zapletených do tohoto úniku registrujeme 283. Přirozeně se nabízí domněnka, že USA jakožto současná světová finanční velmoc bude v dokumentech zastoupena podstatně vyšší měrou. Samotný deník Süddeutsche Zeitung, který stál na počátku zveřejnění celé kauzy, odmítá nařčení ze zaujatosti tím, že prozatím byla zveřejněna pouze malá část dokumentů, přičemž další odhalení, potenciálně také v souvislosti s občany USA, jsou již na cestě.

Blíže se tomuto tématu věnoval Danny Vinik z portálu Politico, který přinesl poměrně jednoduché vysvětlení, Panama jednoduše vyšla mezi bohatými Američany co se daňových úniků týče z módy.  Ačkoli jen v roce 2014 vložili američtí občané do daňových rájů odhadem asi 1,2 bilionu USD, stále se jedná o mizivé číslo ve srovnání s Ruskem či Blízkým východem, odkud do daňových rájů putuje podle nejčernějších odhadů přes polovinu všeho finančního bohatství.  

Vinik dále pokračuje tvrzením, že pokud by k současným odhalením došlo v 80. letech, podíl Američanů by byl několikanásobně vyšší, dnes však Panama nepředstavuje pro bohaté Američany, kteří chtějí před očima finančního úřadu ukrýt své peníze, dobrou adresu. Důvodem je především vojenský vpád USA do Panamy v roce 1989, který přinesl pád vlády Manuela Noriegy. Nejenom že se Panama dostala pod větší kontrolu USA, ale jiné daňové ráje jako například Kajmanské ostrovy, Bermudy či Britské Panenské ostrovy navíc disponovaly právním systémem, který více vyhovoval konzultačním firmám v USA. Jistou konkurenční výhodu také mohla poskytnout angličtina, kterou se v těchto původně britských državách oproti Panamě hovoří. Stejně tak je mnohem oblíbenější skrýší amerického kapitálu Singapur, domnívá se například profesor práva Avi-Yonah z Univerzity v Michiganu, který v otázce daňových úniků také svědčil před americkým Kongresem.

 

Daňové ráje made in USA

Otázka daňových rájů a vyhýbání se placení daní se ve Spojených státech i Evropské unii stala důležitým politickým tématem především po vypuknutí světové finanční krize v roce 2008, kdy daňoví poplatníci zachránili prostřednictvím svých vlád některé velké soukromé banky. Známý ekonom Gabriel Zucman odhaduje, že kvůli offshoreovým účtům přichází na daních státní rozpočty na celém světě každoročně o 200 miliard USD. Na těchto kontech se podle jeho odhadů skrývá před finančními úřady asi 8 % veškerých světových finančních aktiv. 

Vláda USA se pokusila situaci řešit v roce 2010 schválením zákona Foreign Account Tax Compliance Act, který ukládá zahraničním bankám nutnost dávat k dispozici údaje o jejich klientech s americkým občanstvím. Podle odborníků tento zákon vedl nejenom ke znatelnému úbytku počtu Američanů držících svá aktiva na offshoreových účtech, ale také k jejich přesunu na domácí půdu, do Spojených států. Občané USA nemusí své peníze nutně skrývat na účtech v Lucembursku, Švýcarsku či Karibiku, jelikož celá řada amerických států jim poskytuje stejnou, ne-li vyšší míru komfortu a utajení. Zucman mezi takové státy řadí například Delaware či Nevadu.

„Mossack Fonseca je jednou z mnoha tisíc podobných firem po celém světě a několika set možná tisíců takovýchto společností v USA,“ uvedla Ana Owensová, odborník na daňové právo z advokátní organizace Public Interest Research Group.  „Pokud pro Vás společnost z USA  dokáže zařídit přesně ty samé služby jako společnost v Panamě a vše je přitom zcela legální, nemají američtí občané důvod obracet se do zahraničí,“ uvedla dále Owensová.

Finanční dohledové orgány v USA dnes mnohem více než na offshoreové účty zaměřují svou pozornost na gigantické korporace typu Google či Apple, které se snaží místo v USA odvádět své daně v zemích s nižšími korporátními daněmi například v Irsku. Naposledy se o přenesení svého sídla do Irska snažila farmaceutická společnost Allergan a to prostřednictvím fúze s firmou Pfizer.

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační foto

Rusko zvyšuje ekonomický vliv v iráckém Kurdistánu

Ukrajina podala u WTO stížnost na Ruskou federaci

Ilustrační foto

Český obchod s Ruskem se po letech útlumu a sankcí mírně zvedá

Ilustrační foto

Vladimir Putin obdržel na twitteru řadu gratulací k narozeninám, mnoho z nich však z falešných účtů

Ilustrační foto

Slovensko patrně nezavede sledování zboží kvůli potírání daňových úniků

Ilustrační foto

Ruská společnost připojila KLDR k internetuČti více

Apple iPhone jakožto AI platforma budoucnosti?

Investorská Liga Mistrů

Hartford kupuje divizi skupinového životního pojištění Aetna za 1,4 miliardy USD

WSJ: Potlatch je podle blízko dohodě o sloučení s Deltic Timber

J&T Banka: Očekáváme dobrý kvartál CETV podpořený měnami

Ilustrační foto

Hasbro reportovalo lepší zisk i tržby

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.