Proč by měla mít akcie Apple cenu 150 USD? Růst o 40 % by měl nastat kvůli rychle rostoucímu segmentu služeb

18.04.2016 10:01 | Miloš Kotek | Diskuze

Cena akcií společnosti Apple by do roka měla dosáhnout 150 dolarů, neboli se zhodnotit o 40 % včetně dividend. Shodly se na tom dvě analýzy Wall Street, ale každá z jiného důvodu. Jedna uvádí, že růst by se měl dostavit díky segmentu služeb, který stále roste. Druhá uvádí, že to bude kvůli tomu, že má Apple movité a spokojené zákazníky a za jeho výrobky jsou lidé ochotni platit ceny, jako za módní doplňky.

Foto: stevepb

 

Cena akcie společnosti se nyní pohybuje na úrovni okolo 112 USD a zcela tak vymazala neúspěšný začátek tohoto roku. Hodnota P/E = 11,8. V porovnání s indexem S&P 500, který má P/E na úrovni 17,6 se jeví akcie jako podhodnocená. Podhodnocení je však ještě větší než to vypadá, protože AAPL má obrovské zásoby volné hotovosti ve výši 38 dolarů na akcii!

Apple uvádí svůj zisk, stejně jako všechny ostatní společnosti, podle všeobecných účetních zásad (GAAP). Ale na rozdíl od jiných společností nemusí zisk očišťovat od restrukturalizačních nákladů, pobídek zaměstnancům, nákladů na právní spory atd. Za použití metodiky GAAP má index S&P 500 hodnotu P/E na úrovni 23. Odpisy jsou veliké, protože zde máme prudký pokles v energetickém sektoru, ale i kdybychom uvažovali jen konvenční odpisy, tak by podle metodiky GAAP měl index S&P 500 hodnotu P/E na úrovni 20.

Neuspokojivá cena akcie Apple jde na vrub zpomalujícímu se růstu, pomalejším prodejům chytrých telefonů iPhone, které v posledním finančním roce byly zodpovědné za dvě třetiny příjmů. Po uvedení iPhone 6 se zvýšily prodeje o 37 %. Nynější menší model iPhone 6s je upgradovaný model 6 a předpokládá se pokles prodejů o 6,4 %. Pokles v prodeji je vyrovnáván růstem služeb a prodejem Apple Watch, což není žádný velký hit a prodeje začínají na nízkých číslech. Celkové roční příjmy společnosti by se měly snížit o 2,4 %, neboli 288,1 miliardy USD. Zisk by měl klesnout o 6,3 % na 50 miliard. Zpětné odkupy akcií by pak měly dostat zisk na akcii na pokles pouze o 1,8 %, neboli 9,06 USD.

Povšimněme si, že společnost překonala odhady zisku pokaždé během posledních tří let, takže existuje naděje, že EPS bude minimálně na odhadované úrovni, nebo dokonce lepší. Ne vše jde na vrub zpomalení prodejů. V minulém čtvrtletí rostly prodeje o 2 % oproti minulému roku a pokles příjmů tak jde hlavně na vrub silnému dolaru, který snížil příjmy o 8 %. Současná situace naznačuje, že se prodeje budou zvyšovat, protože mnozí majitelé iPhone 6 jsou ochotni koupit nový mode. Předběžné odhady prodejů pro následující dva roky naznačují, že EPS by měl růst vyšším jednociferným růstem. Oproti tomu odhad příjmů pro index S&P 500 vypadá na čtvrtý čtvrtletní soustavný pokles, což by bylo poprvé od finanční krize.

Jestliže tedy má Apple horší vyhlídky na celkové příjmy, není v tom sám. Oproti celkovému trhu má však cenu akcie na zhruba poloviční úrovni.

Investoři zatím neoceňují schopnost Apple těžit z růstu příjmů ze služeb. Analytik Kulbinder Garcha ze společnosti Credit Suisse přidal v minulém týdnu AAPL na svůj seznam doporučení k nákupu. Společnost Apple prodává počítačové programy, hudbu, filmy, datové služby atd. I mnoho dalších společností prodává podobné služby, ale Apple má výhodu ekosystému. Každý kdo platí 10 dolarů měsíčně za terabyte dat v úložišti dat, platí jeden komoditní produkt. V případě Applu může navíc prohlížet fotografie, pouštět si videa na všech přístrojích společnosti, a když udělá fotografii na svém novém iPhone okamžitě si ji může uložit do svého úložiště dat. Vyplatí se to? Možná jen těm, kteří preferují jednoduchost před cenou, ale je třeba vzít v potaz, že uživatelé iPhone mají o 45 % vyšší příjmy, než uživatelé telefonů se systémem Android. Uživatelé iPhonů utrácí sedm krát víc za mobilní služby.

 

Myslíte si, že víte o investicích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní soutěž o zajímavé ceny.

 

Analytik Garcha odhaduje, že služby společnosti Apple budou tvořit 15 % hrubého zisku a do roku 2020 by se mohla tato hodnota zvýšit na 29 %. Když k tomu přidáme splátky za iPhone, tak by 55 % zisku měla společnost dostávat ve formě ustálených plateb. Apple má potenciál dosáhnout 1,4 miliardy aktivních přístrojů, což by mělo přinést stabilní příjem volné hotovosti ve výši 67 miliard dolarů ročně. Pro tento rok má mít Apple příjem volné hotovosti ve výši 56 miliard dolarů.

Nastává čas poměřovat Apple vůči společnostem se stejnými finančními charakteristikami. Nemůžeme brát Apple pouze jako prodejce chytrých telefonů. Analytička Laura Martin ze společnosti Needham zařadila AAPL na seznam „silně nakupovat“. Předpokládá, že fluktuace zákazníků v ekosystém iPhonu bude 12 % ročně, přičemž průměrná doba pobytu v ekosystému dosáhne osmi let. To jsou podobné hodnoty, jaké mají kabelové společnosti. Když tento předpoklad vztáhneme na cenu akcie, měla by dosáhnout 180 dolarů za akcii. Cena akcie by měla začít směřovat k této hodnotě a během příštího roku dosáhnout 150 dolarů.

Pokud by zisk společnosti nedosáhl odhadované výše, pak růst akcie na 150 dolarů by vynesl poměr P/E na hodnotu 16. Připomínám, že jsou to zisky podle metodiky GAAP. To by znamenalo, že by se měl AAPL poměřovat se společností AT&T (T) s P/E 16,5 než s HP (HPQ), což je bývalá Hewlett-Packard s P/E na úrovni 10,7.

Graf: bigcharts.com

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.