Proč by bohaté soukromé kapitálové společnosti mohly usilovat o akvizici těchto velkých firem?

14:35 | Ne Ro | Diskuze

Mnoho soukromých kapitálových společností disponuje obrovskými finančními prostředky, což znamená větší šanci, že se tyto bohaté společnosti rozhodnou skoupit akcie nějaké obchodní společnosti. Níže představujeme pět možných akvizičních cílů.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Vypadá to, že doby expanze soukromých kapitálových firem jsou zpět. Akvizičním cílem těchto společností by se mohla stát i pětice akciových korporací, technologického sektoru, které mají dobrou valuaci a slibný byznys profil.

 Firma Prequin, zaměřená na průzkum, uvedla, že během loňského roku soukromé kapitálové společnosti vybrali od investorů prostředky v úhrnné výši 453 miliard USD, čímž překonaly rekord z roku 2007 ve výši 406 miliard USD. Soukromé kapitálové fondy disponují více než 1 biliónem USD použitelných kapitálových prostředků. A rostoucí finanční možnosti fondů znamenají také rostoucí velikosti možných akvizic. Viz třeba nabídku Blackstone (BX) za 55% podíl v Thomson Reuters (TRI) etc.

Na druhou stranu to vypadá, že vzpomínky na poslední přehnané uzavírání obchodů těsně před nástupem poslední finanční krize jsou stále ještě natolik živé, že drží soukromé kapitálové společnosti trochu nyní jaksi na uzdě.

I když jdou technologie neustále kupředu, ani technologické akcie nelze paušálně onálepkovat jakožto dobré k investicím. I v této oblasti je zapotřebí vybírat. Níže představujeme pětici akciových společností zmiňovaného sektoru, které se mohou pochlubit rozumnou valuací a svým byznysprofilem mohou pro nějakou bohatou soukromou kapitálovou společnost představovat vhodný akviziční cíl:

Akamai Technologies (AKAM)

Hodnota společnosti Akamai Technology (EV = tržní kapitalizace plus čistá hotovost k dispozici respektive případný korporátní dluh) činí 10,7 miliard USD. Akcie AKAM se obchodují na 19násobku EPS očekávaného konsenzem analytiků v 2019 (tj. 3,44 USD).

Společnost je veliká a geografický dosah její sítě pro doručování obsahu (CDN) představuje velkou konkurenční výhodu v dané oblasti. Společnost vykazuje zdraví růst pro vyšší marže služeb CDN v oblastech, jakými jsou bezpečnost, internetové obchodování a akcelerace mobilního obsahu. Aktivní investor Elliott Management poslední dobou tlačí Akamai Technologies, aby zvážila strategické možnosti své další existence, což údajně společnost začala zvažovat za pomoci expertů s Morgan Stanley.

Proč by mohla bohatá kapitálová společnost s akvizicí Akamai váhat? Inu, valuace Akamai není nijak nízká. A je zde prostor pro snižování nákladů. A nízké marže v byznyse mediálních služeb jsou stlačovány klienty jako Apple či Netflix, u nichž hrozí, že by pak přešli ke svým vlastním CDN. Dlouhodobou hrozbu tohoto byznysu představují také aktivity společností Amazon, Microsoft a Alphabet/Google v daném byznyse.

Verisign (VRSN)

Hodnota společnosti (EV) Verisign činí 11,3 miliard USD. Akcie VRSN se obchodují na 24násobku EPS očekávaného konsenzem analytiků v 2019 (tj. 4,92 USD). Nicméně EV je rovna 16násobku free cash flow v 2017 (tj. 720 miliónů USD).

Klíčovým byznysem Verisign je byznys s registracemi korporátních domén, který představuje spolehlivý a predikovatelný zdroj jejího cash flow. Registrace domén .com a .net vyššího řádu (TLD) registrují setrvalý mírný růst, a registrace TLD domén .web se v příštích letech mohou zvýšit. Také v případě Verisign se může vbrzku objevit prostor pro snižování provozních nákladů, které loni činily 264 miliónů USD.

Co by mohlo od koupi společnosti Verisign odradit, je skutečnost, že akcie VRSN od počátku roku 2017 dosud posílily už o téměř 50 %, z čehož plyne, že Verisign není zdaleka tak výhodným akvizičním cílem, jakým byla loni touto dobou. Mimoto bezpečnostní byznys Verisign, nabízející správu DNS a služby ochrany denial-of-service, čelí značným konkurenčním tlakům.

Western Digital (WDC)

Hodnota společnosti (EV) Western Digital činí 31,4 miliardy USD. EV se tedy rovná jen 9násobku očekávaného fiskálního období 2018 (končí v červnu) FCF (tj. 3,5 miliard USD). Očekává se sice, že FCF ve fiskálním období 2019 klesne na 3,1 miliardy USD, nicméně EV Western Digital je i pak rovna pouhému 10násobku.

Akcie WDC lze považovat za levné, uvážíme-li, že byznys s harddisky je v podstatě duopolem. V případě pamětí NAND je tomu sice jinak, avšak zde je zase prostor pro růst SSD disků jak v oblasti osobních počítačů, tak i ve sféře korporátních řešení a jejich cloudových úložišť.

Proč by mohli kupci s akvizicí Western Digital váhat? Společnost by pro ně mohla představovat jednoduše příliš velké sousto. Navíc lze předpokládat, že nabídka pamětí NAND na trhu poroste, mj. díky velkým investicím od Samsung, Intel a dalších výrobců. Existují obavy, že dojde k přezásobenosti trhu. Kromě toho dodávky harddisků setrvale klesají, jelikož prodeje SSD disků rostou, z čehož může plynout, že z hodnoty byznysu Western Digital s harddisky za prá let moc nezbude.

OpenText (OTEX)

Hodnota společnosti (EV) OpenText činí 11,5 miliard USD. EV se tedy rovná jen 17násobku očekávaného fiskálního období 2019 FCF (tj. 669 miliónů USD).

Společnost vypadá lákavě především proto, že se chystá změnit z firmy nabízející software korporátního obsahového managementu (ECM) na širšího poskytovatele řešení informačního managementu. V posledních několika letech se společnost oddávala akvizičním úvahám: Mezi cíli se nacházely analytická softwarová firma Actuate, firma s forenzním softwarem Guidance Software, software zákaznické angažovanosti od HP a zatím nejaktuálněji poskytovatel cloudového sdílení souborů a cloudové spolupráce Hightail. Takže zatímco další expanze OpenText je nasnadě, současně lze předpokládat, akvizice přinesou synergie, úspory nákladů, zeštíhlování apod.

Od akvizice společnosti OpenText by nicméně mohl odradit fakt, že akvizice dalšího softwarového byznysu s sebou přináší i riziko a že OpenText má konkurenci v podobě několika internetových gigantů.

Nuance Communications (NUAN)

Hodnota společnosti (EV) Nuance Communications činí 6,5 miliard USD. EV se tedy rovná 15násobku očekávaného fiskálního období 2019 (končí v září 2019) FCF (tj. 442 miliónů USD).

Slibně vypadá především její hlasový a jazykový software, který eviduje setrvalý, byť mírný růst. Současný výkonný ředitel Paul Ricci odchází a jeho nástupce by nemusel být proti prodeji společnosti. Navíc dlouhodobý akcionář Neuberger Berman tlačí Nuance Communications do změny. Je zde také prostor pro úsporu nákladů a pro spin-off byznysů s horším výkonem.

Proti akvizici Nuance Communications by mohl hovořit nedobrý výhled růstu divizí Nuance korporátních aktivit a zdravotnictví, a to obzvláště proto, že cloudoví giganti začínají developerům nabízet své vlastní hlasové služby a programy na zpracovávání přirozeného jazyka.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.