Proč Bitcoin od počátku roku mohutně posiluje?

13:45 | wa pe | Diskuze

Nejenom bitcoin, ale také další digitální měny mají za sebou veleúspěšnou první polovinu roku. Jaké jsou důvody letošního masivního příklonu investorů k digitálním měnám?

Foto: Public Domain

Většina obchodníků má k digitálním měnám jakožto k novému typu investičního a obchodního nástroje značnou nedůvěru. Důvodem je už samotná podstata technologie a její omezené porozumění mezi většinou populace, které doposud drželo mnoho investorů od světa digitálních měn stranou. Letošní rok můžeme v tomto ohledu označit za jistý předěl, který bude znamenat přechod digitálních měn do hlavního proudu. K prvnímu dubnu Japonsko oficiálně uznalo bitcoin za platidlo a zavedlo opatření na integraci této digitální měny do svého administrativního a účetního systému. Následovalo doslova obležení burz digitálních měn ze strany maloobchodníků i větších japonských korporací, které se chtěly v předstihu digitální měnou zásobovat. Například japonský nízkonákladový letecký dopravce Peach se stal prvními komerčními aerolinkami, u kterých je možné zaplatit za letenku v bitcoinech. Obdobně pozitivní krok vstříc bitcoinu učiní u Austrálie, která od prvního července zruší u transakcí v bitcoinech 10% daň za takzvanou platbu v nehmotných aktivech. Od tohoto data budou tyto transakce podléhat pouze 10% dani z prodeje zboží a služeb (GST). Digitálním měnám příznivá legislativa se v nejbližší době očekává také v případě Ruské federace či Indie.  

Dalším faktor, který výrazně přispěl k letošní spanilé jízdě bitcoinu je spíše technického rázu.  Společně s tím jako roste oblíbenost bitcoinu a četnost jeho používání, prodlužuje se také doba potvrzování plateb. Důvodem je omezený objem jednoho bloku na blockchainu, který je na překážku jak rychlosti zpracování transakcí, tak jejich nákladnosti.  Ne že by tento problém byl neřešitelný, po technické stránce je změna možná, potíže však vyvstávají v souvislosti s povahou ekosystému jako celku. Decentralizovanost bitcoinu vyžaduje při jakékoli výrazné změně jeho kódu souhlas většiny účastníků sítě. V minulosti již bylo několik různých iniciativ, které hodlaly problém škálovatelnosti řešit po svém a chvíli dokonce hrozil rozpad bitcoinu na dvě a více navzájem nekompatibilních měn. V květnu letošního roku se na bitcoin konferenci v New Yorku konečně dohodlo „kritické množství “ účastníků ekosystému na spuštění procesu SegWit, který by měl v příštích šesti měsících rozšířit velikost jednoho bloku na 2 MB.

Bitcoin je mnohdy vnímán jako bezpečný přístav a uchovatel hodnoty především v zemích, kde do finančního a ekonomického systému nevybíravě zasahuje státní moc. Dobrým příkladem je například Venezuela, kde hyperinflace letos dosáhne podle MMF těžko představitelných 1 660 %. Situace se navíc vyostřila na sklonku minulého roku, kdy vláda stáhla z oběhu bankovky s nejvyšší nominální hodnotou 100, zatímco stále nebyly dostupné plánované bankovky o nominální hodnotě 500 a 20 000. Problémy se zásobováním, nestabilita domácí měny a další faktory vyhnaly desetitisíce Venezuelanů do ulic, kde došlo k několika vážným násilným střetům. Bitcoin je dnes pro mnohé Venezuelany jednou z mála možností, jak ochránit svůj majetek.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Trable výrobců grafických karet kvůli kryptoměnám

Ilustrativní obrázek

The Wall Street Journal spustil vlastní kryptoměnu, Bitcoin zažívá „únavu z prodeje“ a Gemini vytvořila první zcela regulovanou kryptoměnu

Ilustrativní obrázek

Jak vidí instituce a retail aktuálně kryptosvět?

Ilustrativní obrázek

Trend stabilních mincí vytváří prostor pro vznik nového digitálního Zlatého standardu

Ilustrativní obrázek

Slibné predikce pro Bitcoin

Ilustrativní obrázek

Japonská burza kryptoměn pod náporem hackerůČti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street posiluje

Ilustrativní obrázek

Investice VW ve výši 30bn EUR není dostatečná pro splnění emisních cílů EU

Ilustrativní obrázek

Komodity investory přitahují, přesto sázka na ně mnohým nevychází

Ilustrativní obrázek

Obchodování na zámořských trzích

Ilustrativní obrázek

Index DAX v úvodu seance ztrátový

Ilustrativní obrázek

Asie i Austrálie v červených číslech; ani projev čínského prezidenta tamnním akciím nenapomohl

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.