Proč Bitcoin od počátku roku mohutně posiluje?

13:45 | wa pe | Diskuze

Nejenom bitcoin, ale také další digitální měny mají za sebou veleúspěšnou první polovinu roku. Jaké jsou důvody letošního masivního příklonu investorů k digitálním měnám?

Foto: Public Domain

Většina obchodníků má k digitálním měnám jakožto k novému typu investičního a obchodního nástroje značnou nedůvěru. Důvodem je už samotná podstata technologie a její omezené porozumění mezi většinou populace, které doposud drželo mnoho investorů od světa digitálních měn stranou. Letošní rok můžeme v tomto ohledu označit za jistý předěl, který bude znamenat přechod digitálních měn do hlavního proudu. K prvnímu dubnu Japonsko oficiálně uznalo bitcoin za platidlo a zavedlo opatření na integraci této digitální měny do svého administrativního a účetního systému. Následovalo doslova obležení burz digitálních měn ze strany maloobchodníků i větších japonských korporací, které se chtěly v předstihu digitální měnou zásobovat. Například japonský nízkonákladový letecký dopravce Peach se stal prvními komerčními aerolinkami, u kterých je možné zaplatit za letenku v bitcoinech. Obdobně pozitivní krok vstříc bitcoinu učiní u Austrálie, která od prvního července zruší u transakcí v bitcoinech 10% daň za takzvanou platbu v nehmotných aktivech. Od tohoto data budou tyto transakce podléhat pouze 10% dani z prodeje zboží a služeb (GST). Digitálním měnám příznivá legislativa se v nejbližší době očekává také v případě Ruské federace či Indie.  

Dalším faktor, který výrazně přispěl k letošní spanilé jízdě bitcoinu je spíše technického rázu.  Společně s tím jako roste oblíbenost bitcoinu a četnost jeho používání, prodlužuje se také doba potvrzování plateb. Důvodem je omezený objem jednoho bloku na blockchainu, který je na překážku jak rychlosti zpracování transakcí, tak jejich nákladnosti.  Ne že by tento problém byl neřešitelný, po technické stránce je změna možná, potíže však vyvstávají v souvislosti s povahou ekosystému jako celku. Decentralizovanost bitcoinu vyžaduje při jakékoli výrazné změně jeho kódu souhlas většiny účastníků sítě. V minulosti již bylo několik různých iniciativ, které hodlaly problém škálovatelnosti řešit po svém a chvíli dokonce hrozil rozpad bitcoinu na dvě a více navzájem nekompatibilních měn. V květnu letošního roku se na bitcoin konferenci v New Yorku konečně dohodlo „kritické množství “ účastníků ekosystému na spuštění procesu SegWit, který by měl v příštích šesti měsících rozšířit velikost jednoho bloku na 2 MB.

Bitcoin je mnohdy vnímán jako bezpečný přístav a uchovatel hodnoty především v zemích, kde do finančního a ekonomického systému nevybíravě zasahuje státní moc. Dobrým příkladem je například Venezuela, kde hyperinflace letos dosáhne podle MMF těžko představitelných 1 660 %. Situace se navíc vyostřila na sklonku minulého roku, kdy vláda stáhla z oběhu bankovky s nejvyšší nominální hodnotou 100, zatímco stále nebyly dostupné plánované bankovky o nominální hodnotě 500 a 20 000. Problémy se zásobováním, nestabilita domácí měny a další faktory vyhnaly desetitisíce Venezuelanů do ulic, kde došlo k několika vážným násilným střetům. Bitcoin je dnes pro mnohé Venezuelany jednou z mála možností, jak ochránit svůj majetek.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

CoinBank: Hackerské útoky nesnížily hodnotu kryptoměn

Ilustrativní obrázek

Další jihokorejská kryptoburza byla napadena hackery

Ilustrativní obrázek

Průzkum: Stále více Čechů volí alternativní formy investic

Ilustrativní obrázek

Poslanec pirátské strany těžil ve služebním bytě kryptoměnu. Výtěžek věnuje charitě

Ilustrativní obrázek

Úřady v USA vyšetřují možné manipulace s cenou kryptoměn

Ilustrativní obrázek

Své akcie nabídnou na burze čínští výrobci těžebních strojů na kryptoměnyČti více
Ilustrativní obrázek

BlackBerry eportovala za Q1 EPS $0.03

Ilustrativní obrázek

HUB VENTURES oznámila akvizici dalšího coworkingového centra, tržní podíl skupiny je na 40 %

Ilustrativní obrázek

PMI v eurozóně ukáží na pokračující růst evropské ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Šéfa Avastu zklamalo dosavadní obchodování s akciemi společnosti

Ilustrativní obrázek

Generální ředitel Intelu Brian Krzanich rezignoval po porušení vnitrofiremní směrnice

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.