Příští krize bude ještě silnější než ta minulá a trpět budou především ti nejslabší, varuje zakladatel největšího hedge fondu na světě

15.05.2017 13:01 | wa pe | Diskuze

Ray Dalio, zakladatel hedge fondu Bridgewater Associates, který spravuje svým klientům více jak 102 miliard USD hledí do budoucnosti s obavami.

Foto: Gerd Altmann

Slavný investor je toho názoru, že současný stav globální ekonomiky již dosáhl nebo se blíží svému vrcholu a na horizontu dalšího roku či dvou se nerýsuje výraznější riziko. Tomu odpovídají také aktuální rekordní úrovně hlavních akciových indexů S&P 500, Nasdaq, Dow Jones, FTSE 100 či DAX. Dalio investorům radí, aby si užívali současného stavu, měli by se však již připravovat na horší časy. „Obáváme se, že rozsah ekonomického poklesu, který nakonec přijde, kdykoli nakonec přijde, pravděpodobně přivodí mnohem větší sociální a politické konflikty, než kterých jsme svědky dnes,“ uvedl Dalio v pátek na svém profilu na sociální síti LinkedIn.

Současná takřka ideální situace na trzích je podle Dalia zčásti uměle vyvolána několika lety takzvaných levných peněz, které měly nastartovat ekonomiku v reakci na finanční krizi z roku 2008. Nyní, kdy FED znovu začíná utahovat šrouby své měnové politiky, se naděje investorů upínají především k ohlášeným opatřením nového prezidenta Donalda Trumpa ve fiskální oblasti, které by měly udržet ekonomiku USA ve vysokém tempu. Kromě toho přetrvává optimismus trhů s ohledem na poslední pozitivní hospodářské výsledky společností a další růst světové ekonomiky. 

Toto vše ovšem probíhá podle Dalia za současného neustálého růstu dluhu v celém ekonomickém systému a upozorňuje také na rostoucí podíl sociálních výdajů na zdravotní péči a penze, které mohou postupně zcela zadusit hospodářský vzestup. Namísto jednoho velkého krizového impulzu Dalio předpovídá postupné zhoršování ekonomické situace, které nejvíce dolehne na ty, kteří jsou již dnes v tísni.

Signály pro znepokojení investorů jsou na trzích přítomné již dnes. Ať je to zvýšená valuace akcií, či index strachu VIX aktuálně na 23letých minimech, nervozita z možného konce 9letého býčího trhu je evidentní. K tomu se pojí také politická nejistota v USA, kde stále není jasné, kdy, jak a v jakém rozsahu se nové prezidentské administrativě podaří prosadit své plány na podporu ekonomiky. Ke klidu investorům nepřidává také nedávné drama, které se v Bílem domě odehrává od minulého týdne kvůli odvolání šéfa FBI, Jamese Comeyho.

Dalio předpovídá investorům přibližně další dva roky klidné plavby předtím, než se začnou na obzoru rýsovat první mračna. Poté bude rozumné sledovat, kam schovávají své peníze před deštěm profesionální investoři (smart money).

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.