Připravte se, pojedeme z kopce!

06.09.2016 05:54 | Ne Ro | Diskuze

Pokud uvažujete o tom, že byste některé z držených akcií prodali, prodejte je. Snižte objem investic s vypůjčeným kapitálem. A pokud máte malou kupní sílu, najděte jiné cesty, jak ji zvětšit.

Foto: Chascar

Proč?

Během několika málo následujících měsíců totiž může následovat zřetelnější hromadný výprodej akcií.

Samozřejmě že dělat jakékoli krátkodobé předpovědi pohybu trhu není snadné. Někteří se dokonce domnívají, že pošetilé. Nicméně tu a tam se vyskytnou určité signály, které zvýší pravděpodobnost určitého pohybu trhu. Jako třeba právě nyní. Netvrdíme sice, že bude následovat medvědí trh. Je totiž pravděpodobné, že se ekonomiky jak USA, tak i ta světová budou držet nahoře. Čili, není radno prodávat střednědobé akciové pozice, tedy ty, jež jste si naplánovali v rámci svého portfolia několik let podržet. Avšak co se krátkodobého hlediska týče, to jest horizontu několika málo následujících měsíců, řekněme plusmínus dvou, lze očekávat jisté nepříjemnosti: Není vyloučena 5% i 10% korekce. Naopak, ta je pravděpodobná. V podobném duchu se vyjádřil i Robert W. Baird, vedoucí investiční stratég společnosti Bruce Bittlers.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru a napište si o svou odměnu.

  

Následující důvody, proč je podobná korekce trhu v nejbližší době pravděpodobná:

 

1. Investoři opět vypadají přespříliš optimisticky

Bohužel, dav často nemívá pravdu ohledně budoucího vývoje trhu. A nyní je investorský dav až příliš býčí. A to zvláště poslední tři týdny. Existuje mnoho možností, jak měřit sentiment investorů: Analytici z Investor Intelligence uvádějí, že se podíl býků zvýšil na 57 %. To je nejvyšší údaj od května 2015. Obecně lze říci, že jakýkoli údaj vyšší než 55 % často naznačuje blížící se maximum akciového trhu. Naopak pesimistických medvědů je pouze 20 %. Rozdíl mezi býky a medvědy je tak největší od února 2015. Průzkumy provedené analytiky z National Association of Active Investment Managers dávají akciím expozici 98 - 99 %. Žádný investiční manažer nehlásí čistou krátkou pozici na akciích. Index strachu VIX se většinu srpnových dní pohyboval mezi hodnotami 11 a 13, což naznačovalo důvěru investorů. Obecně lze říci, že hodnota menší než 14 může představovat medvědí signál pro akcie, poněvadž naznačuje přílišnou důvěru investorů. Poptávka po medvědích sázkách se relativně snížila oproti poptávce po býčích sázkách.

 

2. I média jsou optimistická

Podobně jako davy investorů, i média se svými komentátory dění na trzích se pravidelně stávají až moc sebejistí a optimističtí před obdobím poklesu na trhu. Ano, možné zvýšení úrokových sazeb Fedu ještě letos může mít na trhy dopad. Nicméně, kam jen se to poděla ta nedávná hysterie okolo Brexitu? Anebo výhled na vývoj akciových trhů a ekonomiky, prezentované počátkem letošního roku? Pochybovači se zdá se stali nedostatkovým zbožím. Reportéři stanice Bloomberg to aktuálně dohnali tak daleko, že prohlásili, že obchodníci momentálně "nemohou prohrát". Zkrátka, je třeba pěti- až desetiprocentní korekce, aby se někteří opět vzpamatovali.

 

3. Vstupujeme do sezónně slabšího období pro akcie

Kdoví, čím to je: možná nadcházejícím chladnějším obdobím, kdy lidé sklízí úrodu a dělají si zásoby na zimu. Podílové fondy v tomto období masivně prodávají akcie proto, aby se vyhnuly daňové zátěži, jelikož 31. října je konec zúčtovacího období pro potřeby placení daní. Ať už je to jakkoli, i akcie může čekat problémovější období měsíců září a října. Září bývá nejslabším měsícem a první půlka října s sebou často přináší nejen žlutavé listí, nýbrž i roční minimum. A tak by období následujících týdnů přeci jen mohlo investory trošku vystrašit.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.