Případný brexit oslabí britské akcie až o čtvrtinu, vyplývá z výsledků studie

13.06.2016 16:14 | wa pe | Diskuze

V případě, že se uskuteční brexit, britské akcie  mohou spadnout až o 24 %, předpokládá na základě svých simulací výzkumná společnost Axioma.

Foto: Public Domain

 

Společnost Axioma založila svou zátěžovou studii na předchozích výrazných pádech trhů například v souvislosti s evropskou dluhovou krizí či nedávným skotským referendem.  Studie se zabývá pouze krátkodobým vlivem případného brexitu na akciové trhy, nebere tedy v úvahu hlubší strukturální změny ekonomiky, které by případný odchod Velké Británie z EU přinesl v dlouhodobém výhledu. Hypotetické portfolio, jež prošlo zátěžovým testem Axioma, se z 54 % skládalo z dluhopisů, ze 41 % z akcií a zbytek tvořily alternativní investice. Axioma předpokládá, že investice denominované v libře šterlinků by po případném odchodu země z EU oslabily v průměru o 10 %.

S blížícím se datem referenda, které se uskuteční již za 10 dní, roste i nervozita. Poslední výsledky průzkumů hovoří o tom, že tábor zastánců brexitu výrazně dotahu příznivce setrvání a některé průzkumy dokonce přisuzují převahu té části britské populace, která by EU raději opustila.  Jak se však analytici domnívají, velká část trhů stále není na možný brexit mentálně ani reálně připravena. V letošním roce se britským akciím oproti svým evropským protějškům relativně dařilo, jejich pád by tak byl výrazně hlubší. Zatímco akcie z FTSE All-Share Index vedené na londýnské burze letos upsaly pouze 1,2 %,  tak index Stoxx Europe 600 už ztrácí 7,6 %.

 Zajímavé je také srovnání chování investorů z USA a samotných Britů. Zatímco američtí investoři od května minulého roku výrazně navyšovali své pozice na britském akciovém trhu, jejich britští kolegové se akcií zapsaných v Londýně zbavovali ze všech nejvíc.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.