Prim bude tento týden hrát geopolitika

09:05 | Redakce W4T | Diskuze

Globální ekonomický kalendář je tento týden spíše nezajímavý. Pozornost investorů budou i nadále poutat především události poltického či geopolitického charakteru – dnes se setkají americký prezident Trump a jeho ruský protějšek Putin, šéf americké centrální banky Powel přednese zítra a ve středu svůj pololetní projev, sledován bude i pokračující vývoj kole brexitu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gage Skidmore

Předseda FEDu Powell zítra přednese pololetní zprávu

Klíčovou událostí týdne je zítřejší vystoupení šéfa Fedu, který přednese svou pololetní zprávu. Z pohledu investorů bude zajímavý jeho názor na eskalaci obchodních válek, situaci na rozvíjejících se trzích i politickou situaci v některých evropských zemích. Jeho hodnocení výkonnosti americké ekonomiky by i nadále mělo ukazovat na pokračující zpřísňování měnové politiky v podobě zvyšujících se úrokových sazeb. Dnešní data maloobchodních tržeb za červen i zítřejší statistiky z průmyslového sektoru za stejný měsíc by měly potvrdit silné růstové momentum americké ekonomiky během Q2 18. Evropský ekonomický kalendář je tento týden chudý, potvrzen by měl být červnový inflační vzestup v eurozóně, kdy se inflace dostala na svůj cíl.

Cena průmyslových výrobců potvrdí inflační tlaky

Dynamika tuzemských cen průmyslových výrobců za červen potvrdí, že inflační tlaky nabírají na síle. Silná spotřebitelská poptávka umožňuje vyšší náklady na výrobu přenášet do cen finálních statků pro spotřebitele. Polská data budou z pohledu finančních trhů neutrální. Mírný očekávaný pokles dynamiky červnové průmyslové výroby a maloobchodních tržeb je důsledkem vysoké statistické základny.

Zaostřeno na dnešek: červnové tržby amerických maloobchodníků potvrdí úspěšné druhé čtvrtletí

Pozornost investorů dnes bude směřovat na odpolední americká data maloobchodních tržeb za červen. Jejich síla potvrdí z pohledu spotřeby domácností úspěšné druhé čtvrtletí. Z regionu se dnes dočkáme tuzemského a polského běžného účtu platební bilance za květen, z Polska pak i červnové statistiky jádrové inflace. Ta zatím zůstává utlumená a nechává centrální banku v klidu.

Americké domácností se v červnu utrácet nebály

Červnové maloobchodní tržby v USA zřejmě zaznamenaly další silný meziměsíční vzestup. Za námi očekávanými 0,7 % m/m stojí do značné míry solidní prodeje automobilů. Těm se v posledních měsících opravdu daří. Nikoliv ale v segmentu osobních automobilů, na odbyt jdou zejména lehké užitkové vozy. Po očištění o prodeje automobilů předpokládáme, že se tržby v maloobchodě meziměsíčně polepšily o 0,3 % m/m, stejně tak v kontrolní skupině. Z pohledu síly spotřebitelské poptávky v USA tak červnová data potvrdí úspěšné druhé čtvrtletí.

Páteční vývoj potvrdil úspěšný týden pro dolar

Páteční seance na trhu eura s dolarem potvrdila dolarové zisky předchozích dnů. Během evropského obchodování euro dále ztrácelo, když se kurz krátce dostal dokonce pod 1,162 USD/EUR. Vstup amerických obchodníků trh znamenal částečnou korekci eurových ztrát, když se kurz posunul o zhruba 50 centů výše. Euru pomohl i horší než očekávaný výsledek předběžné spotřebitelské důvěry

Čínská ekonomika podle dnes publikovaných dat zpomalila tempo svého meziročního růstu na 6,7 % z 6,8 % y/y zaznamenaných v Q1 18. Výsledek byl v souladu s očekáváním trhu. Z hlediska struktury je patrné zpomalení investiční aktivity (ze 7,5 % v Q1 18 na 6,0 % y/y v Q2 18), a to kvůli infrastrukturním investicím. Vzhledem k hrozbě oslabení vnější poptávky kvůli zavadění obchodních bariér se pro H2 18 zvyšuje pravděpodobnost uvolnění měnové politiky.

Běžný účet české platební bilance nás asi zklame

Po vysokém dubnovém přebytku zřejmě vykáže květnový běžný účet české platební bilance schodek. Ve světle zklamání, které přinesla květnová bilance zahraniční obchodu, se navíc zdá, že náš odhad je nejen ve srovnání s tržním konsenzem zřejmě příliš optimistický. Hráče na trhu i ekonomické analytiky bude zajímat zejména bilance prvotních důvodů v průběhu letošní dividendové sezóny.

Koruna se v závěru týdne stabilizovala nad 25,90 CZK/EUR

Závěr minulého týdne byl pro českou korunu naprosto nezajímavý. Absence čerstvých domácích či zahraničních impulsů se projevila v minimální obchodní aktivitě na trhu i nízké kurzové volatilitě. Kurz byl během pátečního obchodování stabilní v pásmu mezi 25,90 až 25,95 CZK/EUR. Koruna se tak stále drží relativně slabá, a to přes středeční zveřejnění nečekaně vysoké červnové inflace či pátečnímu zveřejnění zápisu z posledního jednání bankovní rady ČNB. Z toho vyplynulo, že právě slabá koruna byla tím hlavním důvodem, proč ČNB v červnu sazby jednohlasně zvýšila. Dosavadní kurzový vývoj a reakce ČNB si vynutily revizi našich krátkodobých prognóz vývoje kurzu koruny a úrokových sazeb. V ročním horizontu očekáváme, že koruna posílí, tempo ale bude pomalejší, než jsme se až dosud domnívali. A to přes rychlejší zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB. To další očekáváme již na srpnovém zasedání a dále předpokládáme tempo jedno zvýšení sazeb za jeden kvartál.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 18.1.2021

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k obřímu záchrannému balíku v USA

Ilustrativní obrázek

Události v EU - EKONOMIKA A EURO

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.1.2021

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 4.1.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.