Přichází energetická revoluce? Český rodák věří, že je možné dosáhnout jaderné fúze

09:04 | wa pe | Diskuze

Vědci z University of New South Wales jsou přesvědčeni, že přišli na způsob, jak realizovat jadernou fúzi bez problematického radioaktivního odpadu. 

Ilustrativní obrázek
Foto: Livermore National Laboratory

Jaderná fúze jakožto prakticky využitelný zdroj energie navzdory desetiletí trvajícímu výzkumu stále uniká dosahu vědců. Novou naději nyní skýtá technologie vyvinutá mezinárodním týmem pod vedením emeritního profesora Heinricha Hory z University of New South Wales. 

Ve své studii nedávno zveřejněné v odborném periodiku Laser and Particle Beams Hora a jeho tým popisují, jakým způsobem by mělo být teoreticky možné dosáhnout jaderné fúze vodíku a bóru za pomocí krátkých pulsů dvou výkonných laserů. Dosavadní pokusy docílit jaderné fúze byly založeny na vysoce výkonných magnetech, které zahřívají v prstencových dutinách jaderné palivo na teplotu panující uvnitř Slunce. Profesor Hora, který se pro zajímavost narodil v roce 1931 v Děčíně, pracoval na své teorii fúze bóru a vodíku bez nutnosti dosažení tepelné rovnováhy od sedmdesátých let. Hlavní překážkou k dosažení fúze obou jader je potřeba skoro 3 miliard stupňů Celsia, což je teplota 200krát vyšší než uvnitř Slunce. Nicméně poslední pokrok ve vývoji laserů by měl Horův přístup teoreticky umožnit. Vědec a jeho tým počítají s pulzem o výkonu v petawattech trvajícím v řádu triliontin sekundy, který by měl spustit řetězovou fúzi jader.

Jednou z hlavních výhod jeho přístupu je to, že v rámci primární reakce by nemělo docházet k uvolňování neutronů. Oproti doposud zamýšleným zařízením by tak Horův reaktor neprodukoval žádný radioaktivní odpad, který s sebou jinak přináší gigantické náklady na jeho zpracování, uskladnění a představuje také výrazné environmentální riziko. Celý systém by také měl být mnohem jednodušší z konstrukčního hlediska, jak vysvětluje profesor Hora, „jak palivo, tak odpad jsou bezpečnými materiály a reaktor nepotřebuje výměník tepla ani parní turbínu, přičemž potřebné lasery jsou již dnes k dispozici.“

Patent k Horově technologii drží australská společnost HB11. Jak uvedl její výkonný předseda představenstva, Warren McKenzie, „pokud se neobjeví větší konstrukční obtíže, mohli bychom mít funkční prototyp reaktoru během deseti let.“  Pokud se schůdnost teorie podaří ověřit v praxi, znamenalo by to rozhodující pokrok ve snaze zbavit lidstvo závislosti na fosilních palivech. 

 

Zdroj:cambridge, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jaderná energie je technologická zombie, argumentují rakouští odpůrci dostavby Dukovan

Ilustrativní obrázek

Těžba bitcoinu by mohla úhrnem spotřebovat víc energie než elektromobily

Ilustrativní obrázek

Jaderný reaktor ITER může být svatým grálem čisté energie

Ilustrativní obrázek

Česko dá v příštích třech letech 1,7 miliardy korun na přípravu hlubinného úložiště jaderného odpadu

Ilustrativní obrázek

EDF koupí podíl v divizi jaderných reaktorů společnosti Areva

Ilustrativní obrázek

Nečekané zjištění: Uran může umožnit vznik zcela nových materiálůČti více
Ilustrativní obrázek

Uzavření amerických trhů: Index Dow Jones +1,25 % na 26115,65 bodech

Ilustrativní obrázek

Kinder Morgan hlásí kvartální EPS o 0,03 USD vyšší

Ilustrativní obrázek

Shell a BP začnou kupovat libyjskou ropu

Ilustrativní obrázek

Hodnota akcie Alnylam se loni více než ztrojnásobila a letošní rok bude ještě lepší

Ilustrativní obrázek

Rusko předpokládá menší schodek letošního státního rozpočtu a vyšší výnosy z ropy

Ilustrativní obrázek

Analytici z Barclays vidí tři pozitivní šance pro akcie IBM

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.