Přichází energetická revoluce? Český rodák věří, že je možné dosáhnout jaderné fúze

09:04 | wa pe | Diskuze

Vědci z University of New South Wales jsou přesvědčeni, že přišli na způsob, jak realizovat jadernou fúzi bez problematického radioaktivního odpadu. 

Ilustrativní obrázek
Foto: Livermore National Laboratory

Jaderná fúze jakožto prakticky využitelný zdroj energie navzdory desetiletí trvajícímu výzkumu stále uniká dosahu vědců. Novou naději nyní skýtá technologie vyvinutá mezinárodním týmem pod vedením emeritního profesora Heinricha Hory z University of New South Wales. 

Ve své studii nedávno zveřejněné v odborném periodiku Laser and Particle Beams Hora a jeho tým popisují, jakým způsobem by mělo být teoreticky možné dosáhnout jaderné fúze vodíku a bóru za pomocí krátkých pulsů dvou výkonných laserů. Dosavadní pokusy docílit jaderné fúze byly založeny na vysoce výkonných magnetech, které zahřívají v prstencových dutinách jaderné palivo na teplotu panující uvnitř Slunce. Profesor Hora, který se pro zajímavost narodil v roce 1931 v Děčíně, pracoval na své teorii fúze bóru a vodíku bez nutnosti dosažení tepelné rovnováhy od sedmdesátých let. Hlavní překážkou k dosažení fúze obou jader je potřeba skoro 3 miliard stupňů Celsia, což je teplota 200krát vyšší než uvnitř Slunce. Nicméně poslední pokrok ve vývoji laserů by měl Horův přístup teoreticky umožnit. Vědec a jeho tým počítají s pulzem o výkonu v petawattech trvajícím v řádu triliontin sekundy, který by měl spustit řetězovou fúzi jader.

Jednou z hlavních výhod jeho přístupu je to, že v rámci primární reakce by nemělo docházet k uvolňování neutronů. Oproti doposud zamýšleným zařízením by tak Horův reaktor neprodukoval žádný radioaktivní odpad, který s sebou jinak přináší gigantické náklady na jeho zpracování, uskladnění a představuje také výrazné environmentální riziko. Celý systém by také měl být mnohem jednodušší z konstrukčního hlediska, jak vysvětluje profesor Hora, „jak palivo, tak odpad jsou bezpečnými materiály a reaktor nepotřebuje výměník tepla ani parní turbínu, přičemž potřebné lasery jsou již dnes k dispozici.“

Patent k Horově technologii drží australská společnost HB11. Jak uvedl její výkonný předseda představenstva, Warren McKenzie, „pokud se neobjeví větší konstrukční obtíže, mohli bychom mít funkční prototyp reaktoru během deseti let.“  Pokud se schůdnost teorie podaří ověřit v praxi, znamenalo by to rozhodující pokrok ve snaze zbavit lidstvo závislosti na fosilních palivech. 

 

Zdroj:cambridge, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Čína by ráda koupila bulharskou atomovou elektrárnu Belene

Ilustrativní obrázek

Saúdové hrozí vývojem vlastních nukleárních zbraní

Ilustrativní obrázek

Představa, že ČEZ zaplatí stavbu nového jaderného bloku sama, je nereálná, tvrdí prezident Hospodářské komory

Ilustrativní obrázek

Nový funkční fúzní reaktor? Vědci z americké MIT si slibují dosáhnout jaderné fúze v dohledné době

Ilustrativní obrázek

Vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského se účastní výzkumu, jak uložit energii do vodíku

Ilustrativní obrázek

Boj Číny proti znečišťování ovzduší může trasformovat celý světČti více
Ilustrativní obrázek

Akcie sociální sítě Facebook tento týden klesly o 13 procent

Ilustrativní obrázek

Kommersant: Gazprom bude potřebovat ukrajinskou plynovodní síť i v roce 2020

Ilustrativní obrázek

Britský soud dnes povolil úřadům prohlídku v sídle Cambridge Analytica

Ilustrativní obrázek

Jednotlivé divize GE mají o 25 % vyšší cenu, než se odhadovalo, tvrdí analytici Melius Research

Ilustrativní obrázek

Apple v roce 2020 uvede na trh skládací iPhone, tvrdí analytik

Ilustrativní obrázek

Demokratická republika Kongo odmítá zmírnění poplatků za těžbu nerostných surovin

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.