Při zvýšení úrokových sazeb si akcie těchto šesti finančních společností povedou nejlépe, soudí Goldman Sachs

16.09.2016 15:53 | Ne Ro | Diskuze

Akciový trh USA by se měl obávat možného zvýšení úrokových sazeb, i když plošně prodávat všechno v očekávání, že Fed se k tomuto zvýšení odhodlá, by nebylo zrovna tím správným tahem, jenž by měli investoři učinit, soudí v závěrech svého výzkumu analytici z Goldman Sachs, zveřejněného tuto středu.

Foto: Web4Trader

Obecně se totiž očekává, že Fed zvýší úrokové sazby někdy koncem tohoto roku. Investiční bankovní instituce přitom vidí přinejmenším jeden sektor ekonomiky, který by mohl být v pozici předpokládající obří nárůst zisků, pakliže Fed svou politiku změní: Tímto sektorem jsou právě samotné banky. Ve svém hlášení analytici z Goldman Sachs vypichují šest bankovních institucí, které "budou těžit nejvíce z možného zvýšení úrokové sazby". Jedná se o tyto společnosti: Bank of America Corp. (BAC) a Bank of New York Mellon Corp. (BK), které jsou na seznamu analytiků z Goldman Sach označeny jakožto “určitě buy”. Dále pak Citizens Financial Group Inc. (CFG), Regions Financial Corp. (RF), Charles Schwab Corp. (SCHW) a Zions Bancorp (ZION).

V případě těchto společností citovaní analytici ve svém středečním hlášení předpokládají v průměru 46% pohyb vzhůru, zvedne-li se úroková sazba zpět na 3 %. Mnoho investorů se obává možného dopadu na kmenové akcie v případě, že Fed zvedne úrokové sazby. Nicméně, toto zvednutí by nemuselo mít nutně negativní dopad na všechny akcie, uvádí hlášení analytiků pod taktovkou Katherine Fogertey. 3% sazba je přitom realitě vzdálena.

V prosinci jak známo Fed přistoupil ke zvýšení sazby úplného dna 0,25 % na 0,5 %. Navíc se jednalo o první zvýšení centrální bankou po bezmála deseti letech a mimoto předsedkyně Fedu, Janet Yellenová oznámila, že další zvýšení by bylo "postupné". Mnoho analytiků si myslí, že právě nízkoúrokové prostředí žene již několik let v řadě býčí akciový trh kupředu. Zatímco se ještě letos očekává přinejmenším jedno zvýšení úrokové sazby, investoři jsou rozpolceni v názoru, kdy přesně k němu dojde. A tato nejistota s sebou na trh přináší či již přinesla nestabilitu.

Rostoucí přesvědčení, že zvyšování úrokových sazeb se blíží, představuje pro finanční instituce spíše požehnání než zkázu. Jen za uplynulé tři měsíce tento sektor porostl o 5,4 %, což umisťuje finanční instituce na druhou příčku nejlépe si vedoucích společností v rámci indexu S&P 500. První příčku zaujímá technologický sektor. Teoreticky, banky obecně těží ze zvýšení úrokových sazeb, poněvadž si mohou naúčtovat více, když si někdo chce půjčit peníze. Naopak, v případě nízkých úrokových sazeb nastavených centrální bankou, mají bankovní instituce pouze omezenou možnost nastavení svých vlastních úrokových sazeb, které představují rozdíl mezi tím, co si banka u dlouhodobých půjček účtuje, a jejich vlastními výpůjčními náklady. Ve druhém čtvrtletí měly komerční banky v USA nastavenu svou úrokovou sazbu na 3,01 %, uvádějí data Fedu v St. Louis.  Tato sazba patří mezi nejnižší sazby posledních let a doznala poklesu od svého posledního vrcholu 3,83 %, jehož dosáhla v první čtvrtině roku 2010. Vzhledem k ultranízkým úrokovým sazbám a laxnímu přístupu Fedu ohledně jejich zvyšování se finanční instituce letos pohybovaly vesměs v záporných oblastech. Z šesti výše citovaných bankovních společností pouze Zion podala letos lepší výkon než index  S&P 500 (SPX).

Analytici z Goldman Sachs jsou přesvědčeni, že mnoho investorů přehlíží skutečnost, že by případné zvýšení úrokových sazeb mohlo posloužit jakožto pozitivní katalyzátor pro akcie bankovního sektoru. V této souvislosti analytici doporučují koupit jak 6měsíční, tak 12měsíční bankovní opce. Nákup opcí představuje cestu otevírající akciovou expozici, aniž bychom danou akcii vlastnili, jelikož dává investorovi právo koupit cenný papír za určitou cenu v čase, jenž si zvolí.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.