Prezident podepsal novelu daňového řádu, před finanční správou neskryjí tajemství ani advokáti

16:02 | fa ra | Diskuze

Banky, platební společnost nebo spořitelní a úvěrová družstva budou muset poskytovat finanční správě údaje podle zákona proti praní špinavých peněz, které budou sloužit tuzemské i mezinárodní správě daní. Příslušnou novelu daňového řádu, která to zavádí, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Novela na základě evropské směrnice DAC 5 zavádí povinnost bank, poskytovatelů platebních služeb nebo advokátů a poradců poskytovat daňové správě údaje vyplývající ze zákona o boji proti praní špinavých peněz. Jsou to informace, které už nyní musí poskytovat Finančnímu analytickému úřadu. Informace mají podle směrnice sloužit k mezinárodní spolupráci při správě daní. Ministerstvo financí šlo ale při přípravě nad rámec směrnice a navrhlo, aby finanční instituce poskytovaly informace i pro tuzemskou správu daní. Již ve Sněmovně to vyvolalo značnou kritiku pravicových stran.

Advokáti, notáři, daňoví poradci nebo auditoři budou muset poskytovat údaje vyplývající zákona proti praní špinavých peněz jen pro mezinárodní spolupráci při správě daní.

Senát v dubnu předlohu zamítl. Odpůrci novely z řad senátorů přitom poukazovali na to, že jde nad rámec evropské směrnic a mluvili také o nabourání práva na soukromí a o nebezpečí zneužívání informací. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s jejich argumenty nesouhlasila. Sněmovna však minulý týden senátní veto přehlasovala.

Sněmovna z návrhu vládní novely vyřadila už dřív povinnost bank podávat informace o tom, z jakého telefonního čísla nebo IP adresy se klient připojuje k bankovním službám. Nové povinnosti se nemají vztahovat na dobu před účinností zákona. Generální finanční ředitelství bude o informace žádat prostřednictvím příslušné profesní komory. Finanční správa bude moci údaje získávat pouze v rozsahu nezbytném pro správu daní.

Novela už při projednávání ve Sněmovně vzbudila pozornost kvůli návrhu Pirátů, kteří požadovali, aby také notáři, advokáti či třeba daňoví poradci museli poskytovat zmíněné údaje i pro tuzemskou správu daní. Sporný návrh Pirátů poslanci v závěrečném hlasování zamítli. Kritizovala ho nejen pravice, která varovala, že se kvůli tomu obrátí na Ústavní soud, ale i profesní komory.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Stát vyměřuje nadnárodním firmám stále vyšší daňové nedoplatky kvůli převodním cenám. V hledáčku jsou i firmy ve ztrátě kvůli koronaviru

Ilustrativní obrázek

Expert na daně a rodinné firmy Zenon Folwarczny nastupuje do poradenské sítě BDO

Ilustrativní obrázek

Německá vláda plánuje zvýšit daně na cestování letadly a snížit je naopak pro cesty vlakem

Ilustrativní obrázek

Jak správně účtovat dotace nebo dary? V řadě otázek v tom ani nepanuje shoda

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vyššímu zdanění tabáku, alkoholu a hazarduČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.