Převzetí CETV na spadnutí?

07:39 | Ka Ří | Diskuze

Vlivem zpráv o převzetí akcie mediální Central European Media Enterprises (CME/CETV) v úterý na svém domovském trhu Nasdaq zaznamenaly třetí největší objem obchodů v tomto roce. Majitele vyměnilo 2,13 milionu akcií, tj. téměř 1,5 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: CME

Akcie CETV na Nasdaq nejprve zaznamenávaly poklidné obchodování s nevýraznými změnami. To však po 17 hodině našeho času změnila informace agentury Reuters týkající se nových zpráv ohledně možného převzetí společnosti. Rázem titul krátce dokonce vystřelil až na 4,80 USD. Majitele během pár minut vyměnilo na milion akcií CETV. Netrvalo dlouho a titul se dostal pod prodejní tlak a v průběhu seance se obchodoval až za 4,15 USD, nakonec uzavřel níže „jen“ o 3,41 % na 4,25 USD (92,20 Kč).

Penta a CEFC blízko k dohodě?

Důvodem byly další neoficiální zprávy o zájmu Penty a čínské skupiny CEFC o společnost. Podle dvou zdrojů mají společně za CETV nabízet zhruba 2 miliardy dolarů, když cena ještě není finalizována. Třetí nejmenovaný zdroj pak agentuře sdělil, že transakce je blízko dohody, nicméně detaily nejsou dojednány. Zájem o CETV již měla ztratit skupina PPF.

Tato část zprávy u investorů vyvolala nejprve výše zmiňovanou pozitivní reakci, když částka indikovala solidní prémii vůči aktuální tržní ceně. Z další části zprávy však vyplynulo, že by se mohlo jednat o částku včetně dluhu CETV, který se pohybuje okolo 1 miliardy dolarů a navíc také ve vztahu k akciím, které může majoritní vlastník Time Warner (TWX) nabýt v příštím roce na základě držených warrantů.

Jak známo CETV má v současnosti vydáno necelých 145 milionu veřejně obchodovaných akcií, což při jejich kurzu 4,25 USD aktuálně ohodnocuje společnost na 616 milionu dolarů. TWX disponuje 42,4 %, vzhledem ke vlastnictví konvertibilních akcií a warrantů lze však hovořit o její angažovanosti 75 %. Právě konverze může v příštím roce znamenat rozšíření emise na 375 milionu akcií, což by při současné ceně znamenalo tržní ocenění společnosti již 1,6 miliardy dolarů. Investoři tak začali mít strach, že nabídka Penty a CEFC je v případě zahrnutí dluhu vlastně pod současnou tržní cenou a na trhu byl znát zmiňovaný prodejní přetlak.

Pokud je agenturou Reuters uváděná cifra reálná, podstatnou otázkou zůstává, zda je tedy vztažena k budoucímu počtu akcií a také zda zahrnuje dluh společnosti. Navíc dosud s jistotou ani není zřejmé, zda se skutečně jedná o převzetí celé společnosti CETV, nebo případně jen podílu od TWX. Vedle toho není ani dořešena situace ohledně zablokovaného prodeje aktiv na Balkáně, který může právě promluvit i do zadlužení společnosti, resp. snížení dluhu.

Do rozluštění rébusu řady neznámých tedy akcie CETV mohou nadále trpět výraznou volatilitou. Zúčastněné strany poměrně logicky mlčí, resp. odmítají se k dané záležitosti vyjadřovat.

Akcionáři mohou jen doufat, že by se vedení společnosti neodhodlalo k prodeji pod tržní cenou akcií. Připomenout lze, že pro prodej firmy opakovaně vyzýval největší minoritní akcionář společnost TCS Capital. Ta nicméně v tomto roce opakovaně svou investici se ziskem rozpouštěla, resp. podíl snížila na posledně reportovaných 7 %.

Letošní vývoj akcií CETV na Nasdaq

CETV graf vývoj na Nasdaq

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.