Převezme dnes od Itálie štafetu eurostrašidla Španělsko?

11:10 | fa ra | Diskuze

Situaci může samozřejmě zkomplikovat vývoj v Itálii. V minulých dnech proběhnuvší dramatický výprodej italských dluhopisů lze zatím hodnotit jako zbytečně hysterickou reakci (ostatně výnosy dluhopisů se postupně vrátily na pozvolnější růstovou dráhu, kterou měly už v předchozích týdnech).

Ilustrativní obrázek
Foto: M W

Vývoj v Itálii totiž v posledních třech dnech týdnu zatím nepřinesl v podstatě nic nového: nadále není jasné, jak vlastně bude vypadat budoucí italská vláda a jak radikální budou její návrhy ohledně členství Itálie v eurozóně, odepisování italských dluhopisů v rukou ECB atp.

Za této situace se hektický úprk z italských (a vůbec eurových) aktiv zdá trochu přehnaný – není tedy divu, že už došlo k jeho korekci.

Trochu ve stínu Itálie je taktéž ne úplně pohledný vývoj ve Španělsku: dnes bude tamní parlament hlasovat o vyjádření nedůvěry vládě lidovce Mariana Rajoye (kvůli podezření z korupce). Vláda podle všeho nejspíš skutečně padne, přičemž je otázka, co všechno pravděpodobný budoucí premiér Sánchez (socialista) nasliboval stranám, které pád nynější vlády a Sánchezův nástup podpoří.

Hrozí tak konec příběhu o ekonomice, která se dokázala po krizi vrátit k růstu (v 1Q2018 velmi pěkných 2,9 %) tím, že vcelku rázně vyřešila své potíže s bankovním sektorem a aspoň částečně reformovala trh práce. A nejspíš opět zvednou hlavu katalánští separatisté (z nichž někteří jsou údajně mezi těmi, které si Sánchez chtěl naklonit). V roli toho, kdo způsobuje útěk kapitálu z eurových aktiv a pomáhá oslabování eura, by tak Itálii mohlo už dnes nahradit právě Španělsko.

Zdroj:Michal Skořepa, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

CZ Ranní restart 23.7.2019

Ilustrativní obrázek

Schodek Itálie by letos mohl skončit na 2 %

Ilustrativní obrázek

EK povolila Itálii delší státní garance bankám se špatnými úvěry

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.5.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 27.3.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 5.3.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování pohonných hmot, elektřiny a zemního plynu

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Jednání zemí OPEC bylo odloženo o dva dny

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.