Přehled hlavních makroekonomických událostí týdne

11:11 | E V | Diskuze

ČR – Index spotřebitelských cen CPI za březen (úterý 13.4.): Inflace se má dle trhu zvýšit, měla by ale zůstat blízko cíle ČNB 2 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: depositphotos

Inflace je téměř z poloviny tažená cenami kategorie alkoholické nápoje a tabák. ČNB předpokládá kolísavost inflace kolem svého cíle i v dalších kvartálech, s jeho numerickým plněním tak může být na rozdíl třeba od Fedu a hlavně sousední ECB spokojena. Inflace blízko cíle ČNB je příznivá pro korunu, akcie i dluhopisy.

 

Německo Indexy ZEW ekonomického sentimentu Německa za duben (úterý 13.4.): Sentiment současné ekonomické situace je stále velmi slabý, očekávání pro 2. pololetí ale podle ekonomické veřejnosti signalizuje významné oživení hospodářství. Silně roste očekávání vzestupu inflace. Ekonomové věří, že vakcinační kampaň se projeví útlumem koronavirové pandemie, otevřením ekonomiky a jejím oživením s trvající silnou fiskální a monetární podporou včetně pomoci zesílené poptávky ze zahraničí již silně rostoucí Číny a s předpokladem již letos silně rostoucího hospodářství USA. 

 

USA Index spotřebitelských cen CPI za březen (úterý 13.4.): Dle trhu spotřebitelská inflace se silným tahem rostoucích cen ropy nadprůměrně vzrostla i v březnu, ovšem její jádrová složka bez cen potravin a energií zůstávala nízká. Inflace v hlavních světových ekonomikách dekády zůstává stabilně nízká s občasnou fluktuací cen ropy, resp. energií, resp. benzínu. Její slabost umožnila nízké úrokové sazby. Specifické prostředí koronavirové krize s otevíráním ekonomik a pokračující velmi silnou monetární a fiskální politikou ovšem inflaci vrátily zpět do záře reflektorů pozornosti trhů. Jak moc a jak trvale vzroste? Centrální banky uklidňují, že její růst nebude velký ani dlouhodobý. Trhy přesto inflační riziko oceňují růstem tržních úrokových sazeb delší splatnosti. V USA v předstihových ukazatelích jsou patrné inflační tlaky, ty se zatím ve spotřebitelské inflaci (kromě cen ropy) neprojevují. Podobné situace během posledních 20 let silnějšího růstu inflačních tlaků, které se nepromítly do koncové inflace již několikrát nastaly a centrální banky si věří, že tomu bude i tentokrát a že mohou nadále podporovat ekonomiky zvýšeným objemem levných peněz. 

 

USA Vystoupení guvernéra Fedu Jerome Powella (středa 14.4.): Powell bude opakovat aktuální postoj Fedu, tedy, že ultraexpanzivní monetární politika bude pokračovat včetně téměř nulových úrokových sazeb. Vše je založeno na tom, že inflace je nízká, Fed věří, že fluktuace inflace během koronavirové pandemie jsou jen neškodné šumy, a naopak velmi silnou monetární expanzí se snaží inflaci zvýšit nad svůj cíl a v průměru tak dorovnat inflační manka minulosti. Je to strategie Fedu vycházející z minulosti posledních dekád bez ohledu na pandemii, ta pouze potvrdila a zvýraznila její platnost a účinnost. Pandemie vážně poškodila trh práce, a tak se Fed velmi silnou monetární expanzí hlavně snaží vrátit ekonomiku k cíli plné zaměstnanosti, v němž se hospodářství nacházelo do úderu pandemie. 

 

USA Maloobchodní tržby za březen (čtvrtek 15.4.): Maloobchodní tržby i v březnu pokračovaly v silném růstu. Spotřebu amerických domácností po ochabnutí k závěru roku 2020 rozpumpovaly hlavně nové fiskální podpůrné balíčky ekonomice, ustávání pandemie s otevíráním ekonomiky a obchodů a obnoveným posilováním trhu práce, stabilně ji pak podporují nízké úrokové sazby. V důsledku toho začal významně růst spotřebitelský sentiment s lepším hodnocením současnosti i budoucnosti. Ten je předpokladem růstu spotřeby domácností. Spotřeba domácností tradičně představuje páteř domácí poptávky a růstu ekonomiky. 

 

EU Vystoupení prezidentky ECB Christine Lagardeové v neformálním chatu s online otázkami a odpověďmi ve fóru Reuters Newsmaker (středa 14.4.): Lagardeová potvrdí pokračování ultraexpanzivní monetární politiky ECB. Banka dokonce navýšila expanzi peněz v březnu s cílem potlačit růst tržních úrokových sazeb ohrožující oživení ekonomiky eurozóny. Levné peníze jsou jinak dlouhodobě i lékem ECB na chronicky nízkou inflaci eurobloku, pandemie tuto bolest a potřebu odpovědi ECB zvýraznila. 

 

Čína – HDP za 1. čtvrtletí (pátek 16.4.): Trhy čekají, že druhá největší ekonomika světa mezikvartálně přidá 1,5 %, meziroční růst má zrychlit na 18,8 % z 6,5 % v předchozím čtvrtletí. Růst ekonomiky má být nadále silný, i když mezikvartální růstová dynamika ukazuje zpomalování růstu ekonomiky. Čínské hospodářství roste nad svým dlouhodobým růstovým průměrem (kolem 6 %) a dohání tak ztráty koronavirové pandemie. Vládnoucí komunistická strana letos předložila spíše střídmější cíl růstu své ekonomiky a naznačila, že se bude snažit spíš než o maximalizaci růstu HDP o to, aby růst ekonomiky byl stabilní a udržitelný. Robustní růst čínské ekonomiky je příznivý pro světové akcie.

Zdroj:Jarda Průcha, HustáKomunikejšn s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Trochu jiná recese

Ilustrativní obrázek

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Komentář Radka Jáče k rozhodnutí bankovní rady ČNB

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi: Ekonomika na přelomu roku v oslabení

Ilustrativní obrázek

Krize ve tvaru „K“: Přehled odvětví české ekonomiky v době koronaviru

Ilustrativní obrázek

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali InvestmentsČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.