Přehled hlavních makroekonomických událostí 8. týdne

11:11 | E V | Diskuze

Index Ifo podnikatelského klimatu Německa za únor (22.2.): Index se má vůči lednu drobně zvýšit.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Podnikatelská nálada Německa je na hladinách loňska před vpádem koronaviru do světa. Sentiment je meziročně slabší v odvětvích více zasažených pandemií, tedy ve službách, obchodu (maloobchodu a velkoobchodu) i ve stavebnictví. Naopak exportní zpracovatelský průmysl již od jarní koronavirové vlny tolik omezován nebyl, a i díky významné poptávce z Číny, resp. Asie, která se s pandemií vypořádala rychleji a lépe, než ostatní hlavní světové ekonomiky je průmyslový sentiment meziročně silnější.

 

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board za únor (23.2.): Spotřebitelský sentiment se má mírně zvýšit. Spotřebitelská nálada v posledních měsících kolísá kolem svého dlouhodobého průměru. Před rokem těsně před jarním úderem koronaviru byl spotřebitelský sentiment blízko rekordních maxim, k těmto hodnotám kvůli pandemii a rozvráceným trhům práce má sentiment daleko. Pesimismus tlumí alespoň fiskální a monetární podpora ekonomice v podobě přímé pomoci, resp. nulových úrokových sazeb a očekávání, že se pandemie vakcinacemi letos potlačí. 

 

Prodeje nových domů za leden (24.2.): Prodeje nových domů podobně mají vůči předchozímu měsíci mírně stoupnout. Celkově jejich obrat zůstává robustní. Nízké úrokové sazby, státní podpora ekonomiky a atraktivní cíl investic v pandemické době jsou hlavní důvodu silné expanze trhu nemovitostí posledního roku. Podobně silnou expanzi vykazují i prodeje starších/existujících domů, resp. nová výstavba domů (zahájení a povolení staveb domů). 

 

Index cen spotřebitelských výdajů PCE za leden (26.2.): Spotřebitelská inflace zůstává snížená. K cíli Fedu jí chybí necelý procentní bod. Poslední lednové výsledky produkčních cen ale naznačily nečekaně silný vzestup inflace k inflačnímu cíli Fedu 2 %. I jiná předstihová data cen ukazují nárůst cenových tlaků a inflačních očekávání, tyto efekty ale v poslední dekádě nevedly ke skutenému trvalému zvýšení inflace, která zůstala utlumená pod cílem Fedu. Jde o fenomén hlavních světových ekonomik. 

 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Solidní spotřebitelský sentiment a hlavně robustní prodeje nových domů a regionální ekonomická aktivita jsou příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Opačný dopad na trhy má slabá inflace.

 

___________________________________________________________________

Více o SFG Holding

SFG Holding vznikl v roce 2019 sloučením dvou samostatných společností Success Group a Finin Group, za nimiž stojí jejich zakladatelé Tereza Kouklová a Michal Dědek. Holding se věnuje odbornému poradenství a financování jednotlivců i firem, realitním službám, projektovému řízení a investicím do developmentu, nemovitostí a startupů.

Zdroj:Jarda Průcha, HustáKomunikejšn s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Fresenius reportoval celoroční výsledky nad očekávání

Ilustrativní obrázek

Vodafone v březnu plánuje IPO infrastrukturní společnosti Vantage Towers na frankfurtské burze

Ilustrativní obrázek

Jen do března. Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

Ilustrativní obrázek

Medtronic za 3Q reportuje tržby lehce pod konsensem a očištěný zisk na akcii nad očekáváním

Ilustrativní obrázek

Do čeho investovat s uzavřenou provozovnou a jak nepřijít o zákazníky

Ilustrativní obrázek

Home Depot ve 4Q překonal očekávání analytiků, výhled na rok 2021 neposkytujeČti více
Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v poklesu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela výrazněji v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně v záporu, roste cena mědi a niklu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.