Přehled hlavních makroekonomických událostí 13. týdne

11:11 | E V | Diskuze

Česko.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Měsíční zpráva trhu práce ČSÚ za únor (1.4.): Nezaměstnanost pokračuje v mírném růstu. Jistá slabost, resp. útlum a omezení trhu práce, jsou patrné i z kvanta odpracovaných hodin. Redukce je ale již mnohem menší než v případě první koronavirové vlny kulminující na trhu práce odpracovaných hodin v dubnu 2020. Je to důsledek toho, že na rozdíl od dubna uzavření ekonomiky není plošné a rovněž i projev adaptability firem a zaměstnanců s pomocí státu novým podmínkám pandemií vyvolaného hospodářského ochlazení. 

Koronavirová pandemie držící pod zámkem hlavně služby a maloobchod české ekonomiky ustupuje jen pomalu, a proto se současný trend slabosti ekonomiky a slábnutí trhu práce protáhne i do 2. čtvrtletí. Teprve plošná vakcinace obyvatelstva spojená s ústupem pandemie s plným otevřením hospodářství umožní razantní oživení ekonomické aktivity a zlom trendu slábnutí trhu práce. Tento jev by měl nastat ve 2. pololetí. 

Slábnutí trhu práce je nepříznivé pro akcie a korunu a je příznivé pro dluhopisy. Na druhou stranu trh práce zůstává i přes oslabení silný, protože oslabování díky polštářům síly trhu práce a pomoci monetární a fiskální politiky bylo jen tlumené, což je naopak příznivé pro akcie a korunu a nepříznivé pro dluhopisy. 

 

Eurozóna

Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP eurozóny za březen (31.1.): Meziroční inflace je stále značně oslabena vůči cíli ECB těsně pod 2 % včetně její jádrové složky bez cen potravin, energií, alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Inflace v posledních měsících brázdí vody kolem 1 %.

Růst inflačních tlaků ve světě v souvislosti s ústupem koronavirové pandemie a silnými prorůstovými impulsy monetární a fiskální politiky Evropě vzhledem k inflační slabosti nevadí s jedinou výjimkou a tou je růst tržních úrokových sazeb delší splatnosti, který může blokovat oživení evropské ekonomiky a tím i žádoucí vzestup v současnosti nízké inflace. Proto ECB přislíbila významné zesílení expanze monetární politiky v podobě kvantitativního uvolňování. Nemluvě o tom, že pandemie v kontinentální Evropě stále neustupuje a prodloužení uzavírek ekonomik se již numericky zakousne do projekcí ekonomického oživení tohoto roku. Zpožďování očkovací kampaně tak zpozdí i sílu růstu ekonomiky.

Slabost inflace je příznivá pro dluhopisy, nepříznivá pro akcie a euro.

 

USA

Měsíční zpráva trhu práce za březen (2.4.): Oživení trhu práce po výpadku na přelomu roku opět začíná nabírat na síle, růst zaměstnanosti má k únoru opět zrychlit. Největší příznivý efekt má zimní ústup koronavirové pandemie s progresivní plošnou očkovací pandemií a s tím souvisejícím otevíráním ekonomiky. Značně ale pomáhají rekordní fiskální balíčky pomoci ekonomice přijaté na sklonku roku 2020 (0,9 bil. USD) resp. letos v březnu (1,9 bil. USD). Spousta lidí stále v USA nepracuje. Guvernér Fedu Jerome Powell nedávno odhadoval skutečnou míru nezaměstnanosti kolem 10 % nad oficiálním číslem 6,2 %. Přesto trh práce by se mohl do stavu plné zaměstnanosti, v němž se nacházel ještě před vpádem pandemie, dostat velmi rychle s otevřením nejpostiženějších sektorů ekonomiky, tedy stravovacích a ubytovacích služeb, dopravy a volného času a rekreace a s otevřením škol, neboť značná část pracovní síly je vázána doma s péčí o děti, podle Fedu a ministryně financí Janet Yellenové již v roce 2022, tedy příští rok. K stavu plné zaměstnanosti by se ekonomika mohla přiblížit již snad i ve 2. pololetí. Pokud se tak stane, půjde o citelný progres, ke kterému Fed váže první fázi útlumu ultra expanzivní monetární politiky, kvantitativního uvolňování. 

Meziměsíční zlepšování i vcelku solidní spotřebitelský sentiment a velmi silné růsty aktivity zpracovatelského průmyslu a regionální ekonomické aktivity a posilování trhu práce jsou příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Na druhou stranu trh práce zůstává velmi slabý, což je nepříznivé pro akcie a dolar a příznivé pro zlato a dluhopisy.

 

Analytik SFG Holding Josef Kvarda

Zdroj:Jarda Průcha, HustáKomunikejšn s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Ekonomika ve svěrací kazajce čeká na rozvolnění

Ilustrativní obrázek

Mojmír Hampl: Jako kdyby se změnil celý řád věcí

Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných nohách

Ilustrativní obrázek

V sektorech nejvíce zasažených pandemií vzroste transakční aktivita o desítky procentČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.