Předvánoční období bude pro obchod i logistiku zátěžovým testem

13:13 | E V | Diskuze

Změna nákupních zvyklostí, nárůst online nákupů a požadavků na doručení koncovým zákazníkům, ale i předvánoční nákupní sezóna a k tomu přidružená aktuální protiepidemická opatření tlačí již nyní logistické společnosti k jejich kapacitním limitům.

Ilustrativní obrázek
Foto: pixabay

„Za období od ledna do listopadu registrujeme jenom v naší společnosti 36,5% nárůst zásilek v segmentu e-commerce. V meziročním srovnání tohoto segmentu za měsíc listopad rosteme dokonce přes 82 %. Z informací od zákazníků, kteří využívají více partnerů je patrné, že stojíme před adventním obdobím, které bude pro všechny zúčastněné bezprecedentním zátěžovým testem,“ uvádí Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR.

Největší nebo spíše extrémní nárůsty se týkají zejména balíkové přepravy, tedy menších zásilek tzv. Smallboxů. U některých našich obchodních partnerů se po zavedení říjnových vládních opatření poptávka zvýšila o víc než 100 %. Naši velcí partneři z oblasti e-commerce požadují více než zdvojnásobení objemu našich služeb. Zaznamenali jsme případy, kdy se e-shopy ve snaze ulevit extrémně zatíženému balíkovému segmentu snaží motivovat zákazníky k vlastnímu vyzvednutí zboží na svých prodejnách, tam ale v určitých hodinách vznikají dlouhé fronty a naráží se na další epidemiologická omezení,“ říká Jan Kodada.

Nastávající Black Friday s významnými slevami tuto situaci ještě umocní, logističtí experti zároveň s napětím očekávají vládní rozhodnutí o případném znovuotevření kamenných prodejen 30. listopadu veřejnosti. „Logistické společnosti jako Gebrüder Weiss zajišťují zásobování nejrůznějších druhů maloobchodních prodejen z jejich centrálních skladů. Je možné, že nerealizované tržby se maloobchod bude snažit dohnat rychlým výprodejem stávajících zásob, což přinese další potřebu rychlého zásobení ze skladu na prodejny. Logistické společnosti se na tuto situaci připravují, zvládnout takový souběh prudkého nárůstu e-commerce, předvánoční sezóny a případného skokového nárůstu potřeby přesunu zásob z centrálních skladů na prodejny bude pro všechny zúčastněné opravdovou výzvou,“ upozorňuje Jan Kodada.

Zdroj:Jiří Kolář, Knowcomm
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

5 tipů pro motoristy - Praktické informace i novinky, které přinesl rok 2021

Ilustrativní obrázek

Logistika a doba koronavirová. Ceny rostou. Kde ušetřit?

Ilustrativní obrázek

Počet balíků se před Vánocemi více než zdvojnásobí a špička bude mezi 7. a 13. prosincem

Ilustrativní obrázek

Logistika v době koronavirové. Čeká nás jen zvyšování cen?

Ilustrativní obrázek

GLS podporuje seniory - ponechává platbu dobírky i v hotovostiČti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.