Představitelé Fedu se snaží oživit naději pro červnové zvýšení sazeb

23.05.2016 08:36 | fa ra | Diskuze

Minulý týden dolar pokračoval ve svém posilovacím trendu jak proti euru, tak i proti koši vybraných měn v indexu DXY. Za posilováním dolaru stojí hlavně vystoupení několika členu měnově politického výboru amerického Fedu, kteří se snažili oživit naději pro červnové zvýšení sazeb.

Foto: 401(K) 2012

Tato vystoupení ještě podtrhlo zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky. Vyplynulo z něj totiž, že Fed vidí červnové zvýšení sazeb jako možné, i když ne pravděpodobné. Ekonomové SG stále věří, že na červnovém zasedání ke zvýšení sazeb nedoje. To podle nich američtí centrální bankéři odhlasují až v prosinci.

Současná vystoupení centrálních bankéřů podle nich mají připravit trh na to, že se úrokové sazby skutečně budou v blízké budoucnosti zvyšovat.

Ve Spojených státech navíc pozitivně překvapily údaje o vývoji spotřebitelských cen. Ty vzrostly o 0,4 % m/m, tedy o desetinku procenta více, než předpokládal trh, a jádrové ceny v dubnu dostály očekáváním svým růstem o 0,2 %. V eurozóně jsme se z důležitých dat dočkali pouze potvrzení meziročního poklesu spotřebitelských cen v dubnu o 0,2 %. Jádrová inflace dosáhla 0,7 % y/y.

I tento týden očekáváme několik vystoupení představitelů Fedu. Tržní aktéři budou pečlivě poslouchat jejich slova, i když nového se pravděpodobně dozvíme pouze málo. V USA budou navíc zveřejněny údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Ty by měly v dubnu podle ekonomů SG meziměsíčně stagnovat, očištěné o dopravní prostředky vzrůst o 0,2 % m/m. Druhý odhad amerického HDP by měl být revidován nahoru z původně zveřejněného 0,5% mezičtvrtletního anualizovaného růstu. Podle ekonomů SG na 0,7 %, podle tržního konsenzu na 0,9 %.

Druhý odhad růstu HDP tentokrát včetně struktury bude zveřejněn také v Německu. Podle ekonomů SG se potvrdí mezičtvrtletní růstu o 0,7 % a ukáže se, že zvýšení bylo taženo zejména soukromou spotřebou. Navíc bude tento týden v eurozóně zveřejněna celá řada vpředhledících indikátorů. Již dnes to budou předběžně odhady kompozitního PMI a PMI ze služeb za celou eurozónu i za její hlavní země. V průběhu týdne budou publikovány všemožné indikátory důvěry (ZEW, IFO, INSEE). Všechny by měly ukázat na mírné zlepšení situace v eurozóně.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.