Představitelé ČSSD podporují myšlenku pozorovatelského statusu ČR v eurozóně

16:27 | wa pe | Diskuze

Zavedení pozorovatelského statusu Česka v rámci debat ministrů financí eurozóny je možností, jak by se Česko i jako stát bez jednotné evropské měny mohlo účastnit debat o budoucím směřování eurozóny. ČTK to dnes sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Foto: Images Money

S možným pozorovatelským statusem počítá schválená vládní rámcová pozice k prohlubování hospodářské a měnové unie. Finální rozhodnutí o podání žádosti nicméně zatím vláda neučinila, dodal předseda vlády.

Sobotka ČTK řekl, že pozorovatelská role by mohla být užitečným nástrojem, který by kromě jiného mohl sloužit ke zvýšení důvěry mezi členskými a nečlenskými státy eurozóny a posílit soudržnost celé Evropské unie. "Je to myslím dobrý nápad, který by ČR měla v zájmu svého přiblížení jádru EU dále rozvíjet," dodal Sobotka.

O záměru usilovat o to, aby se mohl český ministr financí zúčastňovat zasedání svých kolegů ze zemí jednotné měny, informoval v pondělí Respekt. Účelem kroku má podle týdeníku být to, aby český ministr byl přítomen u debat, kde padají klíčová rozhodnutí pro eurozónu, přestože země není jejím členem.

Úmysl české diplomacie má souviset s uvažovanou formalizací zasedání ministrů financí eurozóny. Dosud totiž funguje euroskupina neformálně a její rozhodnutí musí schválit sbor všech 28 ministrů financí ze zemí EU včetně českého, uvedl Respekt.

Český zájem o roli pozorovatele potvrdil agentuře Reuters ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Podporuji, abychom se pozorovatelskou zemí stali," uvedl. Podle Zaorálka by bylo pro Česko bezpochyby prospěšné, kdyby mělo možnost se účastnit jednání a mít přímý vhled do rozhodování v eurozóně.

Analytik David Marek ze společnosti Deloitte ČTK sdělil, že rozhodnutím požádat o účast na jednání euroskupiny nemůže Česká republika nic pokazit. "Vždy je lepší mít více informací a podle toho reagovat. Zároveň jde o určitý symbolický krok. ČR tímto rozhodnutím nevstupuje do eurozóny, nechává si však otevřené dveře k rozhodnout se někdy v budoucnosti," uvedl Marek. Rozhodnutí považuje za diplomaticko-taktický krok.

Helena Horská z Raiffeisenbank upozornila, že pozorovatelský status je jeden z mála možných způsobů, jak být blízko zemím, které budou tvořit jádro integrace v eurozóně, a přitom se nezavázat pevným datem k přijetí eura. "Pro malou českou ekonomiku, která více než tři čtvrtiny svého vývozu exportuje do eurozóny, je blízkost zemím eura životně důležitá," uvedla.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi po 30 letech vedou před Slováky v kupní síle potravin, Slováci zase tolik neplatí za základní služby

Ilustrativní obrázek

Gerlach loni vystavil v Česku každé páté celní prohlášení a pomáhá exportérům se získáním nulového cla

Ilustrativní obrázek

V Praze letos přespí rekordních 7,1 milionu zahraničních návštěvníků

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke státnímu rozpočtu

Ilustrativní obrázek

Novým ministrem kultury má být Zaorálek. Projde přes Zemana?

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Bond Weekly: 19.8.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Lepší než nákup zlata? Těžaři jsou lákavou investicí

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Dividendy zpříjemňují investování. Kdy si na ně dát ale pozor?

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 3.7.2020

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.