Předložený návrh na omezení EET bude poslanci nejspíše zamítnut

18:52 | wa pe | Diskuze

Požadavek skupiny sedmi desítek poslanců na zúžení povinnosti elektronické evidence tržeb (EET) pouze na registrované plátce daně z přidané hodnoty čelí ve Sněmovně návrhu na zamítnutí.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

V dnešním druhém čtení předlohy ho vznesl poslanec ANO Jan Volný a zdůvodnil ho tím, že vláda již připravuje svůj návrh změn v EET. O jeho návrhu by mohli poslanci rozhodovat při schvalování novely v červnu.

S návrhem přišla skupina sedmi desítek poslanců z různých politických stran. Podle něj by evidenci tržeb měly podléhat pouze takové osoby, jejichž obrat za předcházejících 12 měsíců přesáhl milion korun, a které se tedy musí registrovat jako plátci DPH, případně se k dani registrovaly dobrovolně. Vláda s návrhem již dříve vyslovila nesouhlas.

Mikuláš Ferjenčík (Piráti) předložil pozměňovací návrh, který původní předlohu zpřesňuje tak, aby reagovala na některé výhrady vlády. Z předlohy vypouští, aby se EET vztahovala nikoli na registrované plátce DPH, ale na všechny plátce DPH. Vláda ve svém negativním stanovisku uvedla, že plátcem DPH se stává osoba, která překročí milionový obrat, a nezávisí na to na tom, zda se přitom zaregistrovala jako plátce. Podle vlády by tak podnikatel, který nesplní svoji registrační povinnost, nemusel evidovat své tržby.

Zastánci návrhu uvádějí, že pomůže hlavně nejmenším podnikatelům. Předkladatelé argumentují tím, že podoba zákona o EET není ani po loňském zásahu Ústavního soudu přijatelná, když nepřiměřeným způsobem zasahuje zejména nejmenší podnikatele.

Vláda připravuje novelu, která má na rozhodnutí Ústavního soudu reagovat. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dnes před poslanci řekla, že nová úprava bude počítat například s offline režimem, který budou moci využít živnostníci s nejvýše dvěma zaměstnanci a hotovostními tržbami do 200.000 korun ročně. Zástupce předkladatelů Petr Gazdík (STAN) však označil připravovanou novelu za paskvil.

Rozpočtový výbor doporučení poslancům nevydal. Pro žádné doporučení se nesešlo dost hlasů.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

V Ostravě se uskuteční konference pro řemeslníky k 3. a 4. fázi EET

Ilustrativní obrázek

Řemeslníci se na konferenci dovědí, jak si poradit s 3. a 4. fází EET

Ilustrativní obrázek

K žádnému prolomení EET nedošlo

Ilustrativní obrázek

VZP pravděpodobně vykáže za letošní rok o 3,5 miliardy korun vyšší než plánovaný hospodářský výsledek

Ilustrativní obrázek

Poslanci dnes budou hlasovat o záruce za půjčku ČNB Mezinárodnímu měnovému fondu

Ilustrativní obrázek

Piráti neuspěli s novelou, která by nutila ČEZ a další podniky se státní účastí zveřejňovat smlouvyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.