Předčasný odchod do důchodu: o kolik přijdete?

10:06 | Mar Ve | Diskuze

Odchod do důchodu o pár let dříve určitě láká nejednoho z nás. Jaké podmínky je ovšem nutné pro jeho přiznání splnit a do jaké míry ovlivní takové rozhodnutí samotnou výši důchodu?

Foto: Pedro Ribeiro Simões

Kdy lze do předčasného důchodu odejít?

Pokud máte nárok na řádný odchod do důchodu dříve než v 63 letech, tak si můžete o předčasný důchod zažádat až 3 roky s předstihem. To se může týkat především dříve narozených žen s větším počtem dětí.  Pokud vám nárok vzniká později než v 63 letech, můžete odejít do předčasného důchodu s předstihem až 5 let, nikdy však dřív než v 60 letech.

V případě důchodového věku 64 let tak můžete odejít do důchodu s předstihem 4 let. Při důchodovém věku 66 let pak nejdříve v 61 letech.

Pokud splňujete věkovou podmínku nemáte však stále vyhráno. Pro získání nároku na předčasný odchod do důchodu je dále potřeba účastnit se důchodového systému dostatečně dlouho. Je nezbytné splňovat potřebnou dobu pojištění pro získání řádného starobního důchodu, která činí:

  • při žádosti ještě letos 33 let nebo 30 let bez náhradních dob
  • při žádosti v roce 2018 je to 34 let nebo 30 let bez náhradních dob
  • při žádosti po roce 2019 je to pak 35 let nebo 30 let bez náhradních dob

O kolik se důchod krátí?

Pokud splňujete obě výše uvedené podmínky pro přiznání předčasného důchodu, můžete nad žádosti začít reálně uvažovat, dejte si ovšem pozor, jelikož při využití předčasného důchodu zkrátíte svůj důchod trvale.

Na krácení důchodu má zásadní vliv s jak velkým předstihem oproti běžnému nároku o něj žádáte. Krácení probíhá pak následovně za každých započatých 90 dnů:

  • v období prvních 360 kalendářních dnů je to 0,9 % z výpočtového základu. Při předčasném odchodu o 360 dnů tak celkem 3,6 % (4 * 0,9 %)
  • v období od 361. do 720. kalendářního dne je to 1,2 % z výpočtového základu. Při předčasném odchodu o 720 dnů tak celkem 8,4 % (4 * 0,9 % + 4 * 1,2 %)
  • v období od 721. kalendářního dne dále je to 1,5 % z výpočtového základu.
  • Při předčasném odchodu o 900 dnů je to 11,4 % (4 * 0,9 % + 4 * 1,2 % + 2 * 1,5 %)

Na výši důchodu má pak vliv také délka pojištění. Čím kratší doba pojištění, tím nižší důchod. Na ukázkové příklady se můžete podívat níže.

Příklady

Paní Stará chce nyní odejít do předčasného důchodu s předstihem o 720 dní. Pojištění se účastnila 35 let a její osobní vyměřovací základ pro výpočet důchodu je 15 000 Kč.  Paní Stará by v současnosti dostala předčasný důchod 8 326 Kč. Pokud by si ovšem ještě rok a půl počkala a zažádala si o předčasný důchod s předstihem 180 dnů, dostala by 9 190 Kč.

Pan Bohatý se účastnil důchodového pojištění 40 let a odchází do předčasného důchodu o 500 dní dříve. Jeho vyměřovací základ je 40 000 Kč. Výše jeho důchodu by byla 13 132 Kč. V případě, že by se rozhodl zažádat si o důchod s předstihem pouze 90 dní, dostal by 14 131 Kč.

 

Zdroj:redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi mají naspořeno na důchod maximálně půl milionu

Ilustrativní obrázek

Téměř třetina seniorů, kteří dluží z platebních karet, neví, že nějakou kartu vůbec má

Ilustrativní obrázek

Průzkum: Své rodiče vídáme často, s chodem domácnosti jim ale většinou nepomáháme

Ilustrativní obrázek

ČSÚ bude zjišťovat životní podmínky domácností

Ilustrativní obrázek

Schodek důchodového systému by měl do roku 2060 dosáhnout 4 % HDPČti více
Ilustrativní obrázek

RegioJet prodal dluhopisy za téměř miliardu korun. Nakoupí vlaky i refinancuje úvěry

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně silnější

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 18.6.2019

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v červených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.