Před vánocemi si lidé půjčují o desetinu více, vyplývá z vyjádření úvěrových firem

13:35 | fa ra | 1 komentář / 1 nový

Zájem klientů o půjčky s blížícími se Vánocemi roste, průměrná částka letos stoupla zhruba o desetinu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi úvěrovými společnostmi. Ochota půjčovat si podle nich roste v souvislosti s růstem ekonomiky.

Foto: W4T

Trend vyšších útrat podporují i neustále se zvyšující ceny dárků, zejména pak hraček pro děti. Hitem mají být ty robotické.

Ačkoli do začátku Vánoc zbývá ještě několik týdnů, úvěrová firma Profi Credit eviduje zvýšený zájem o půjčky už od začátku října. "Od začátku října evidujeme čtvrtinový nárůst žádostí o půjčku proti jiným částem roku," uvedla marketingová ředitelka Dana Soukeníková. Je to podle ní dáno především tím, že Češi rádi nakupují dárky v předstihu, aby se vyhnuli stresu spojenému s předvánočním shonem.

"Jelikož je listopad předvánočním obdobím, čekáme stejně jako v minulých letech větší zájem o půjčky," doplnil marketingový ředitel Cofidisu Cyril Křůpala. Vliv sezonnosti se nicméně podle něj rok od roku snižuje a silným měsícem je ve splátkách na e-shopech například i leden.

"V posledních dvou měsících roku se zájem o půjčky Providentu tradičně zvyšuje až o čtvrtinu a je to znát i letos," řekl ČTK mluvčí firmy Ondřej Holoubek. Vyšší jsou ve srovnání s loňskem podle něj částky, které si lidé půjčují. Průměrná půjčka u Providentu přesáhla 23.000 korun, loni se tato částka pohybovala okolo 18.000 Kč.

Také podle aktuálních dat Prof Creditu je průměrná částka, kterou si čeští spotřebitelé půjčují, opět o něco vyšší. Průměrná půjčka činí momentálně 10.825 korun, což je více než osmiprocentní nárůst proti minulému roku. "Vypovídá to o optimismu českých domácností a jejich vyšší ochotě utrácet," dodala Soukeníková.

Nejfrekventovanějším zbožím nakoupeným na splátky je podle Křůpaly tradičně černá a bílá technika. V prodeji na splátky by se mělo dařit robotům do domácnosti. Jde hlavně o pomocníky, kteří uklidí nebo nově třeba i uvaří, podotkl.

Holoubek míní, že hitem Vánoc by letos mohly být nové televize, protože kvůli přechodu na digitální vysílání budou muset všechny domácnosti přejít na televizor, který ho podporuje.

Mluvčí Home Creditu Zuzana Bienvenue u dětí sází na nejrůznější interaktivní a robotické hračky. "Ani letos určitě nebudou pod stromečkem chybět hračky z oblíbených televizních seriálů nebo filmů. U dospělých očekávám spíše klasické dárky, tedy oblečení, kosmetiku, dobrou knihu nebo poukaz slibující zážitky," uzavřela.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Jen blázen by si šel pro půjčku na vánoční dárky. No money, no funny.
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Z nuly na 4 mld. půjčených peněz za tři roky

Ilustrativní obrázek

Na bydlení si nejvíce půjčují Pražané, zároveň však také nejlépe splácejí

Ilustrativní obrázek

Objem pohledávek inkasních agentur loni stoupl o 3,3 miliardy Kč

Ilustrativní obrázek

Nebankovní firmy letos poskytly klientům více peněz

Ilustrativní obrázek

Do začátku června musí mít všichni poskytovatelé nebankovních půjček licenci ČNB

Ilustrativní obrázek

Equa bank: Trh firemních úvěrů v roce 2017 rostl o 4,8 procentaČti více
Ilustrativní obrázek

V Praze i Brně se nejrychleji prodávají „investiční“ byty, v Ostravě byty pro rodiny

Ilustrativní obrázek

FAEI.cz: Airbnb nespolupracuje s finanční správou, možná pomáhá krýt i daňové úniky

Ilustrativní obrázek

Změna finanční situace: mateřská dovolená, odchod partnera nebo důchod nemusí skončit finanční katastrofou

Ilustrativní obrázek

V září se na hypotékách rozpůjčovalo 21 miliard korun

Ilustrativní obrázek

Než si sjednáte životní pojištění, chtějte odpovědi na těchto 5 otázek

Ilustrativní obrázek

Ceny elektřiny se domácnostem prodraží až o 15%. S novými podmínkami ale automaticky souhlasit nemusíte

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.