Pražská burza vstoupila do nového roku nejvýrazněji za posledních 8 let

15:40 | Ka Ří | Diskuze

Akciové trhy zaznamenaly globálně velmi optimistický vstup do nového roku. Nevyhnul se ani pražské burze, která si měřeno indexem PX v týdnu polepšila o 2,52 %. Lepší zahájení roku domácí trh naposledy zaznamenal v roce 2010, kdy poskočil dokonce o více než 3,5 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Index PX se díky optimismu posunul již zpět nad hranici 1 100 bodů, kde se naposledy nacházel počátkem srpna 2011. Měřeno dividendovým indexem PX-TR se vyšplhal dokonce již na 10 letá maxima.

Posílit v týdnu dokázala většina emisí, nicméně hlavním tahounem se staly především finanční tituly a to ty duálně listované. Nejvíce totiž poskočily akcie Erste a VIG. Analytik Jiří Zendulka komentuje: „Akcie pojišťovny prorazily loňské rezistence a otevřely si cestu k dalšímu umazávání ztrát z roku 2016. Investoři u tohoto titulu pozitivně vnímají pozvolné ukončování uvolněné měnové politiky ze strany centrálních bank, resp. růst úrokových sazeb, které se pozitivně projevuje v hospodaření pojišťovny. Podobná je vidina i u bank, resp. zpětné navyšování jejich marží.“

Oproti pojišťovně zhruba s poloviční intenzitou dokázaly nakonec růst i akcie Komerční banky. Z finančních titulů se nejméně dařilo akciím MONETA, které však vládly trhu v druhé polovině prosince.

Na stupně vítězů se tak probojoval hlavní domácí titul ČEZ, který tím i posunul svá více než 2 letá maxima. Zatímco ze strany majoritního akcionáře zazněl v týdnu názor na výstavbu nových jaderných bloků bez potřeby účasti státu, vlastně proti se ozval dlouhodobý nadšenec akcií ČEZ Michal Šnobr. Společně se skupinou dalších akcionářů vlastnících přes 1 % akcií, hodlá svolat valnou hromadu společnosti.

BCPP graf týdenní výkonnosti emisí

Na 4 měsíční maxima se posunuly akcie O2, které přitom nejsou v posledních třech týdnech podporovány nákupem vlastních akcií. V tomto směru probíhá tradiční přestávka před reportem hospodářských výsledků, které telekomunikační firma zveřejní 30. ledna.

Proti trhu se nejvýrazněji vydaly akcie Philip Morris a STOCK. U likérky byl přitom reportován pokračující zájem o firmu ze strany skupiny BlackRock, která upevnila svou pozici třetího největšího akcionáře. Likérka již v příštím týdnu v úterý zveřejní vybrané informace o svém byznysu v loňském roce.   

Na nové zprávy ohledně možného převzetí se stále čeká na akciích CETV. K plnému ovládnutí ze strany Fortbet již naopak zřejmě míří sázková společnost Fortuna, jejíž akcie zaznamenaly nová historická maxima. Akcionáři se dočkali navýšení ceny odkupu na 182,50 korun/akcii, které společnost oceňuje na téměř 9,5 miliardy korun. Již na konci loňského roku se spustil obdobný dobrovolný odkup pro akcie Unipetrol. Pražská burza má tak před sebou potencionální odchod hned dvou titulů.

Přehled týdenní / letošní výkonnosti na BCPP

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.