Pražská burza hlásí v letošním 1. pololetí pokles objemů o 14,53 procenta

16:35 | Redakce W4T | Diskuze

Objemy obchodů na akciovém trhu pražské burzy v letošním 1. pololetí činily 78,52 miliardy Kč a proti stejnému období loňského roku klesly o 14,53 procenta. BCPP o tom dnes informovala ČTK.

 

Vývoj likvidity na pražské burze tak zaznamenal stejný trend jako u ostatních evropských trhů, kde objemy obchodů v daném období klesly rovněž ve dvouciferných hodnotách. Například varšavská burza klesla letos o 22,1 procenta, německá Deutsche Börse o 12,4 procenta a London Stock Exchange o 11,7 procenta. Naopak pozitivní trend pokračuje ve vývoji počtu transakcí, které meziročně vzrostly o 12,2 procenta na 439.460.

Mezi nejobchodovanější emise v Praze patřil již tradičně ČEZ (27,63 miliardy Kč), následovaný Komerční bankou (25,6 miliardy) a Erste Group (10,7 miliardy Kč). Emise Moneta Money Bank, která vstoupila na trh letos 6. května, se stala s objemem 5,8 miliardy čtvrtou nejobchodovanější emisí první poloviny roku 2016.

"Ačkoliv Praha zaznamenala spolu s ostatními evropskými trhy pokles likvidity, může nás i nadále těšit jedinečné postavení našeho trhu v rámci zemí OECD, co se dividendové výnosnosti týče. Rovněž IPO banky Moneta, které dosud patří k jedné z největších letošních transakcí v Evropě, si v portfoliích našich investorů rychle nalezla své místo, o čemž svědčí dosahované objemy obchodů," uvedl generální ředitel pražské burzy Petr Koblic.

České akcie v prvním pololetí klesly podle indexu PX o téměř 15 procent, index se dostal koncem června na 790 bodů, což je sedmileté minimum. Hodnotu ztratily především finanční tituly, naopak nejvíce posílily akcie Fortuny, Unipetrolu a Pegas Nonwovens, vyplývá z výsledků burzy. Loni posílily české akcie podle PX zhruba o jedno procento na 956 bodů.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.