Pravidelný komentář k trhu od 10.5.2019

12:49 | M Z | Diskuze

Dění na světovém trhu

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Druhý květnový týden patřil téměř nově objevenému riziku obchodních sporů mezi USA a Čínou. Na začátku týdne na trhy dolehl nedělní tweet prezidenta Trumpa, který oznámil zvýšení cen na 25 z 10 % na zboží v hodnotě 200 mld. USD od 10. 5. 2019. Jeho odůvodněním je oddalování dohody a porušení pravidel z čínské strany. Tento čin však nakonec nezmařil plánovanou návštěvu čínské delegace ke konci obchodního týdne. Reakce čínské strany je prozatím střízlivá a nechává si čas na rozmyšlenou. I přes zvýšení cel však budou obě strany dále jednat, což je alespoň malou náplastí na neočekávaný krok Trumpovi administrativy. Reakce trhu na sebe nenechala dlouho čekat. Americké indexy se propadly o více jak 3 %. Rovněž Evropa následovala negativní globální sentiment a například německý DAX za týden odepsal téměř 3 %. Bohužel negativní sentiment dopadl i na domácí burzu, kde především banky zaznamenaly silnější výprodeje. Nepříznivý sentiment na domácí banky je navíc podpořen aktivitou premiéra Babiše, který zvažuje uvalení poplatků na sektor, které by zmírnily odliv dividend do zahraničí. Celkově tak domácí PX index odepsal 2,8 % t/t na 1050 bodů.

Společnosti na BCPP

Na domácím trhu pokračovala výsledková sezóna za 1Q19 pátečním O2 CR. Společnost zveřejnila lehce lepší výsledky na úrovni EBITDA s 2,91 (+11,5 % r/r) vs. oček. trhu 2,78 mld. Kč. Nicméně jedním z důvodů může být nezahrnutí vlivu nového účetního standardu IFRS 16 do některých projekcí analytiků. Tento standard přesouvá některé provozní náklady (např. dlouhodobé leasingy) do sekce odpisu a amortizace a tím navyšuje provozní zisk EBITDA. Celkově jsme však hodnotili zveřejněná čísla jako silná a nevybočující ze stávajícího trendu. Titul zakončil týden na 250 Kč (-0,2 % t/t).

Premiér Andrej Babiš navrhuje, aby místo zavedení sektorové daně banky odváděly část zisků do speciálního fondu, ze kterého by se financovaly například školy, školky či nemocnice. Babiš zmínil, že by to mohlo být například 10 - 20 % vyplácených dividend, zatím však není ani zřejmé, zda by příspěvek byl dobrovolný či povinný. Podle našeho názoru roste riziko, že nějaká forma vyšších odvodů bank, ať už to bude nazýváno jakkoliv, může být zavedena a bude se jednat spíše o tom, jakou formou a v jaké výši to bude. Komerční banka zakončila týden na 853,5 Kč (-3,9 % t/t), Moneta na 72,1 Kč (-4,5 % t/t) a Erste Group na 869,4 Kč (-3,6 % t/t).

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie TMR (+1,3 % t/t na 780 Kč). Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Nicméně vzhledem k defenzivní povaze titulu, nízké likviditě a nedávných silných výsledcích je zřejmé, že i malý zájem je schopen nejen udržet stávající cenovou hladinu akcie. Naopak nejvíce klesající akcií týdne byla Moneta (-4,5 % na 72,1 Kč). Šéf banky pro tisk zopakoval již dřívější informace o tom, že Moneta je připravena na konsolidaci v sektoru a to ať už jako kupující či jako koupený subjekt. Současně potvrdil zájem uvést v život zpětný odkup akcií, pokud jej schválí akcionáři na řádné valné hromadě. Kromě těchto informací však na domácí banky dolehly negativně zprávy o snaze premiéra Babiše k dodatečnému "zdanění" sektoru a negativní sentiment v návaznosti na obchodní spory USA s Čínou, který může (má) mít negativní dopad do globální ekonomiky. 

Výhled na tonto týden

V příštím týdnu očekáváme, že se bude dále krystalizovat nová situace po zvýšení cel USA na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD. Investoři budou především sledovat reakci Číny, která může přijít s protiopatřením. Další vyhrocení situace by nesvědčilo rizikovým aktivům. Naopak světýlkem naděje je skutečnost, že jsou obě strany stále ochotné k dalšímu jednání. Pro příští týden očekáváme zvýšenou volatilitu s možným prodejním tlakem v případě čínské odvety, která by mohla rozpoutat kolo protiopatření z obou stran.

Na domácím trhu bude pokračovat výsledková sezóna. V úterý zveřejní čísla za 1Q19 ČEZ. Očekáváme, že by se již měl projevit efekt rostoucích cen elektřiny a EBITDA by měla dosáhnout 19,6 mld. Kč (+11,9 % r/r). Investoři se budou tradičně zajímat o předprodeje a možný návrh dividendy. Naše projekce při nezměněné dividendové politice počítá s 24,3 Kč/akcii (4,6% hrubý div. výnos).

Rovněž v úterý zveřejní čísla Stock Spirits. Zde se investoři zaměří tradičně na vývoj v Polsku. Ve středu bude reportovat své výsledky Kofola. Zde očekáváme růst EBITDA o 14,8 % r/r na 112 mil. Kč, což by mohlo investory potěšit.

Konečně ve čtvrtek zveřejní svá čísla PFNonvowens, kde projektujeme 8,5% r/r růst EBITDA na 354,9 mil. Kč. Důvodem by měla být lehce vyšší produkce a jednotková cena. Vzhledem k limitovanému objemu volně obchodovaných akcií nečekáme výraznější tržní reakci ani na relativně solidní čísla.

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na středeční maloobchodní tržby (oček. 0,2 po 1,6 % m/m), průmyslovou produkci (oček. 0,0 po -0,1 % m/m) a páteční spotřebitelský sentiment univerzity Michigan (oček. 97,8 po 97,2 bodech m/m). V Číně se zaměříme na středeční průmyslovou produkci (oček. 6,5 po 8,5 % m/m). V Německu se zaměříme na úterní indexy ZEW, které by měly vykázat lehké zlepšení a středeční HDP za 1Q19 (oček. 0,7 po 0,9 % r/r).

 

Zdroj:Milan Vaníček, J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných nohách

Ilustrativní obrázek

V sektorech nejvíce zasažených pandemií vzroste transakční aktivita o desítky procent

Ilustrativní obrázek

Miroslav Singer: Evropa má problém sama se sebou

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Nakonec může být letos i lépe

Ilustrativní obrázek

Změna chování spotřebitelů způsobuje přesuny v ekonomiceČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.