Pravidelný komentář J&T BANKA 13.7.2020

11:11 | E V | Diskuze

Dění na světovém trhu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Dle očekávání se na začátku léta sledují především statistiky spojené s nárůstem denně nakažených Covid-19 v USA. Bohužel denní čísla přesahují již 60 tis. a vykazují nové rekordy. Tyto informace znervózňují trh společně s očekáváním na výsledkovou sezónu za 2Q, která se v USA rozjede v příštím týdnu. Vyšší počty denně nakažených však sebou nesou úvahu o potřebě dalších stimulů hospodářské politiky, což naopak podporuje akciové indexy především v USA k novým ziskům a u Nasdaqu dokonce k novým historickým rekordům. V případě indexu S&P 500 jsme za poslední týden zaznamenali růst o 0,6 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 přešlapovala na místě t/t. Domácí index PX ve zkráceném týdnu vykázal 0,4% růst t/t na 941,7 bodu.

 

Společnosti na BCPP

ČTÚ zveřejnil obdržené připomínky k připravované aukci nových kmitočtů. Mezi předkladateli připomínek byl i největší rakouský operátor A1 Telekom Austria. Zájem velkého zahraničního operátora, vedle dosavadních zájemců z domácích řad (např. Nordic Telecom či ČEZ), může potenciálně zintenzivnit konkurenční tlaky na telekomunikačním trhu. Akcie O2 CR zakončily týden na 218 Kč (-0,2 % t/t).

 

PFNonwovens Holding s.r.o. (PFN) oznámil, že jmenoval pana Cedrica Ballay novým generálním ředitelem od 1. 9. 2020. Ballay působil 16 let v General Electric na několika vedoucích pozicích, pak přešel do firmy Avintiv, která se následně stala součástí koncernu Berry Global, kde působil jako Executive Vice President a General Manager pro divizi produktů pro zdravotnictví a hygienu. Pan Ballay je členem představenstva Evropské asociace netkaných textilií a jednorázových produktů. Na postu generálního ředitele nahradí Allena Bodforda, který bude ve skupině PFN nadále působit jako neexekutivní jednatel. Akcie zakončila páteční seanci na 682 Kč (-0,6 % t/t).

 

Kofola oznámila, že odloží termín zveřejnění hosp. výsledků za 1. polovinu roku z 13. 8. na 15. 9. 2020. Hlavním důvodem je začlenění akvírovaných výrobců minerálních vod Ondrášovka a Korunní a nutnost u nich nastavit vykazování dle standardů IFRS a přidělení nákupní ceny k jednotlivým aktivům. Kofola také zveřejnila pozvánku na valnou hromadu, která se bude konat 5. 8. 2020. Na valné hromadě se bude především schvalovat účetní závěrka za loňský rok. O dividendě za rok 2019 se má rozhodnout až na mimořádné valné hromadě, která se bude konat v závěru roku. Kofola zakončila týden na 226 Kč (-1,7 % t/t).

 

Nejvíce rostoucí akcií minulého týdne byl Avast (+4,2 % t/t na 167,7 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná zpráva. Nicméně nadále pokračuje pozitivní nálada po začlenění titulu do prestižního indexu FTSE 100, která je podporována dalšími zvýšenými doporučeními zahraničních investičních bank. Naopak nejvíce klesající akcií týdne byl Stock Spirits (-1,9 % t/t na 67,2 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Nižší likvidita je většinou důvodem pro výraznější volatilitu v případě větší objednávky.

 

Výhled na tento týden

Tento týden vnese do prázdninové nálady výraznější rozruch. Investoři se plně ponoří do výsledkové sezóny za 2Q především v USA. Hlavní prim budou hrát velké bankovní domy. Celkově se očekávají velmi slabá zveřejňovaná čísla, a tak se trh spíše zaměří na aktuální vývoj a možné budoucí trendy. Ve čtvrtek bude zasedat ECB, kde se však očekává spíše udržení trendu velmi uvolněné měnové politiky. Neočekává se představení dalších konkrétních kroků. Samozřejmě nesmíme zapomenout na vývoj pandemických křivek především v USA. Zde bohužel dochází k opětovnému růstovému trendu denně nakažených. Celkově jsme více ostražití a očekáváme, že by výsledková sezóna mohla přinést vybírání zisků, především po posledních růstech na akciových indexech.

 

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na úterní spotřebitelskou inflaci CPI za červen (oček. +0,5 po -0,1 % m/m), středeční průmyslovou produkci za červen (oček. +4,5 po +1,4 % m/m), čtvrteční maloobchodní tržby za červen (oček. +4,5 po +17,7 % m/m) a páteční spotřebitelský sentiment univerzity v Michiganu pro červenec (oček. 80 po 78,1 bodu m/m). V Číně se zaměříme na úterní obchodní bilanci za červen, kde se očekává zmírnění propadu jak na straně importů, tak i exportů, čtvrteční HDP za 2Q (oček. +2,2 po -6,8 % r/r), maloobchodní tržby za červen (oček. +0,5 po -2,8 % r/r) a průmyslovou produkci za červen (oček. +4,8 po +4,4 % r/r). V Německu se zaměříme na úterní indexy ZEW, kde by měly poklesnout očekávání na červenec, ale zmírnit se negativní vnímání aktuální stavu.

Zdroj:Milan Vaníček, J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.