Pravda o volatilitě akciového trhu, kterou si investoři odmítají přiznat

12:45 | Ne Ro | Diskuze

Z volatility akcie neviňme počítače, ale sebe, říká expert.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Pokud z nedávné volatility akciového trhu viníme počítače, je to, jakobychom obviňovali záznamník z toho, že zaznamenal nějakou pro nás špatnou zprávu, míní Lawrence Tilt, předseda Quantal, zaměřující se na management pro institucionální investory.

Počítače totiž udělají vždy jen to, k čemu je člověk naprogramoval. Problematickým článkem nedávné korekce akciového trhu byly však nikoli počítače, nýbrž investoři, kteří si během dlouhého býčího trhu zkrátka odvykli od propadů trhu a při prvním náznaku potíží zpanikařili a začali lavinovitě prodávat držené akcie. 

Pro pochopení Tintových slov je zapotřebí rozlišovat tři hlavní způsoby zapojení počítačů do vykonávání obchodů na Wall Street:

1. Vysokofrekvenční obchodování

To se vztahuje k počítačům, které realizují velké obchody, o nichž podle svého naprogramování ví, že mají být provedeny. Pokud počítač obdrží například informaci, že se chystá prodej velkého množství určité akcie, tak pokud má ultrarychlé napojení na danou burzu, tak se automaticky pokusí prodat tuto akcii jako první. Když pak daná akcie následně oslabí v momentě, kdy se velký prodejní příkaz dostane na trh, počítač může opět koupit danou akcii za nižší cenu.

Obvyklou dobou držení akcie u obchodech tohoto typu je cca 1 vteřina. Tint sice připouští, že vysokofrekvenční obchodování může vést k částečnému zvýšení krátkodobé volatility určité akcie, nicméně nikoli celého akciového trhu.

2. Algoritmické obchodování

Podle Tinta mnoho komentátorů paušálně nazývá jakékoli počítačové obchodování algoritmickým obchodováním. To proto, že jakýkoli počítačový software sestává z algoritmů. Tint zde však rozlišuje tři kategorie. Algoritmickým obchodováním označuje kupní či prodejní strategie velkého množství akcií, prováděné počítači v malých dávkách v čase. Cílem je minimalizovat dopad na trh, což by jinak s sebou přinášelo nutnost provést velké obchody naráz. Pokud nějaké algoritmické obchodování způsobí oslabení trhu, pak to není ani tak kvůli počítačům vykonávajícím příkazy, jako spíš kvůli příkazu té které společnosti, která sama zadá příkaz k prodeji velkého množství akcií najednou.

3. Počítačové obchodování

Počítačové programování znamená používání počítačů k vykonávání určité obchodní strategie. Pokud jde třeba o momentum a jeho sledování, tak se jedná o strategii, která existovala už v dobách, kdy počítače nebyly. Znamená nakupování akcií, které v nedávné době podávaly nejlepší výkon, a vyhýbání se akciím s nejhorším výkonem. Počítač může zpracovat neuvěřitelné množství nezbytných propočtů a rychle a efektivně vrátit respektive doporučit určité obchody. Počítač však neudělá nic, co by i bez jeho pomoci beztak neudělal trader. Jen s tím rozdílem, že k doporučení určité akcie dospěje rychleji než člověk.

Právě tato třetí kategorie obchodování by podle Tinta mohla mít teoreticky vzato největší dopad na volatilitu akciového trhu, pokud by se tradeři rozhodli určitým způsobem na doporučení zareagovat. Příčina vzniku nedávné korekce na akciovém trhu je ovšem podle Tintova mínění daleko prostší: Investoři zkrátka zpanikařili. A teď se snaží vinu svalit na něco či někoho jiného.

Měli by si spíš přiznat, že situaci prostě emočně nezvládli. Dlouhá léta trvající býčí akciový trh v USA totiž přilákal řadu slabých a nezkušených investorů, kteří si buďto podobný propad akciového trhu v minulosti nezažili, anebo kteří se z něj nepoučili. Vinit z nedávné korekce akciového trhu počítače je zbytečné.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.