Prague City Tourism se od července změní v akciovou společnost

21:38 | wa pe | Diskuze

Praha přemění svou příspěvkovou organizaci Prague City Tourism (PCT, dříve Pražská informační služba) na akciovou společnost.

Ilustrativní obrázek
Foto: Moyan Brenn

Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Důvodem je zlepšit hospodaření PCT a zvýšit mzdy zaměstnanců. Nová firma vznikne letos k 1. červenci a základní jmění bude 50 milionů Kč. Původní organizace zanikne do července příštího roku. PCT se stará o turistický ruch a od města dostává ročně asi 30 milionů a další peníze vydělává sama.

"Současná PCT je marketingovou organizací s encyklopedickou znalostí Prahy. V budoucnu by ale bylo potřeba, aby byla spíš manažerem cestovního ruchu a servisní organizací pro tuto oblast," řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

Transformace má ušetřit městu podle Wolfa až deset milionů korun ročně. Společnost si navíc na sebe vydělá a nebude potřebovat příspěvky od města. Peníze bude mít mimo jiné z provozu věže Staroměstské radnice a v budoucnu také bludiště a rozhledny na Petříně. Další výhodou je možnost zvýšit platy zaměstnanců. Firma má nabrat odborníky se zkušenostmi ze zahraničí.

Zjednodušit se mají výběrová řízení, kdy si Praha u PCT bude moci v rámci tzv. zadávání zakázek in-house objednat potřebné služby.

PCT bude akciovou společností ve veřejném zájmu. Fungovat bude podle německého modelu. Dozorčí rada bude pětičlenná a bude jmenovat a odvolávat tříčlenné představenstvo. Valnou hromadou bude pražská rada.

Nemovitosti firma vlastnit nebude. Ty zůstanou majetkem města a PCT je bude mít propachtovány. Základní kapitál bude rozdělen na 50.000 kusů kmenových akcí o jmenovité hodnotě akcie 1000 korun. Všechny budou cennými papíry na jméno. Náklady transformace budou necelých půl milionu korun.

V materiálu, který dnes zastupitelé projednali, jsou nastíněny dvě varianty hospodaření PCT v příštím roce. V obou dvou má skončit se ziskem 3,3 milionu korun. V návrzích je ve výnosech počítáno s nejvyšší částkou ze vstupného do památek, a to přes 150 milionů Kč.

Přeměnu společnosti kritizoval opoziční zastupitel Ivan Mikoláš (Piráti). Podle něj je možné problematické části fungování PCT řešit jinak. Zároveň kritizoval materiál předložený zastupitelům, ve kterém mu chyběly některé dokumenty. Piráti neúspěšně navrhli materiál přepracovat.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Praha 7 se zapojila do systému chytré komunikace, vybrala si mobilní rozhlas

Ilustrativní obrázek

Top 5 nežádanějších profesí v Praze

Ilustrativní obrázek

Obce by měly odkoupit privatizované vodárenské společnosti, míní Babiš

Ilustrativní obrázek

VZP pravděpodobně vykáže za letošní rok o 3,5 miliardy korun vyšší než plánovaný hospodářský výsledek

Ilustrativní obrázek

Předložený návrh na omezení EET bude poslanci nejspíše zamítnut

Ilustrativní obrázek

Centrum Prague The Style Outlets navštívilo za první tři dny od otevření 30 000 lidíČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.